Vray Cam Kaplama Hazırlama

Published on 01 Ocak 2012

Vray Cam KaplamaVray Cam Kaplama hazırlama , Sketchup Vray içerisinde en zorlu kaplama çeşitlerinden biri olmuştur.Vray Kullanımında en büyük faktörlerden biride gerçekci materyaller hazırlayabilmektir.Gerçekçi kaplama hazırlamak, kaliteli görsel oluşturmanın ana hatlarından biridir.

Bu dersimizde Vray Cam Kaplama hazırlamayı göreceğiz.Herzaman bu işe yeni başlayan arkadaşlara malzemelerini kendileri hazırlamaları gerektiğinden bahsederim.Çünkü hazır kullanılan materyaller ezberciliğe yöneltir ve gerçekci bir materyal yapmaktan ve materyal ayarlarını öğrenmekten uzaklaşırsınız.

Aslına bakarsanız gerçekci materyal hazırlamak insanın etrafındaki öğelere gözlem ve bakış açısınında ne kadar iyi olduğuylada alakalıdır.
Bir balkon demiri üzerindeki parlaklık ve pürüz bununla alakalıdır.
Bir parke üzerindeki parlaklık veya gerçekci bir cam görüntüsü vermek bunların hepsi vray materyal içinde rahatlıkla hazırlanabilir.

Gerçekci bir materyal hazırlamak, render görüntüsününde gerçekci olması demektir.O yüzden materyal hazırlamak vray içinde çok önemlidir.Biliyorsunuz yakın zaman öne vray derslerine başladık, Vray Cam Kaplama videolarını aşağıdaki linke tıklayarak izleyiniz.

Vray Cam Kaplama Özellikleri

Sketchup vray içinde gerçekci cam malzemesi hazırlamak çok zor değildir.

Ufak birkaç ince ayar ile Vray Cam Kaplama hazırlayabilirsiniz.Bu konuda vray paremetrelerinden biri olan Fresnel değerini kullanmak iyi sonuç verecektir.
(vray 2.0 dan sonra Fresnel standart gelmektedir) Fresnel renk kırılmaları ve gerçekci ışık kırılmaları bakımından en gerçekci cam ,bu parametre ile yapılır.

Fresnel parametresinden farklı olarak, Fallow parametresi ilede kaliteli cam yapabilirsiniz.Cam kaplamanında kendi içerisinde bir çok özellikleri var, puslu cam, kabartılı cam,cam tuğla gibi bir çok çeşitleri vray ayarlarını kullanarak oluşturabilirsiniz.

Vray Cam Kaplama detayları

Vray Cam Kaplama ayarlarını yaparken, gerçeğe en yakın cam değerleri için bol bol test ve deneme yapmanızda fayda var.Bu linkte sizlere Sketchup Vray videoları ve çeşitli kaplama ayarlarını verdik. Aynı zamanda bu videolarda sadece cam kaplama yapımını değil, vray ile ilgili bir çok özelliği ve kaplama yapımını izleyeceksiniz.

Bu Eğitim İlginizi Çekebilir  Sketchup Vray Render

Anlamadığınız ve takıldığınız konular için , videoların alt kısmındaki yorum kısmına yorum bırakabilirsiniz.

Bu videoyu beğendiniz mi?
Vray Cam Kaplama
"Hayır, Teşekkürler. Lütfen Kutuyu Kapatın!"