Sketchupda Neler Yapılır ?

Okunma: 5.536 kez okundu
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Sketchupda Neler YapılırSketchupda Neler Yapılır sorusu ?

Sketchupda Neler Yapılır ? sorusu özellikle programın ününü duyan ama şimdiye kadar hiç programa başlamamış kişiler tarafından sürekli sorulan soruların başında gelir.

Sketchup Programı zaman içerisinde firmalar arası el değiştirerek kendi gelişimini zaman içerisin de devam ettirmiştir.Bu gelişim içerisinde 32 bit versiyondan 64 bit versiyona kadar bir çok değişimi kendi içerisine ekleyerek, kullanıcıların daha performanslı bir yazılım kullanmalarına olanak tanınmıştır.

Aynı zamanda kullanıcıların sıklıkla yaşadıkları  bug splat (kapanma)
hatalarından tutunda bir çok eklenti hatasına karşın daha stabil bir hale gelerek 2015 yılına kadar en stabil versiyonları çıkartmıştır.

Sketchup 2016 versiyonunda ise yine bazı menü ve  kendi içerisinde bir takım değişiklikler ile gelişimini devam ettirmiştir.

Sketchup Programı, 8 ile devam eden macerasını, ilerleyen dönemler de Trimble firmasının bu yazılımı satın almasıyla farklı bir anlayış ile devam ettirmektedir.

Google firmasın da uzun yıllar hareketsiz kalan program, Trimble ile kendi göstererek Avrupa da 2015 döneminde %30’luk bir büyüme ile en hızlı büyüyen 3D program ünvanına erişmiştir.

Sketchup Programının Yetenekleri

Sketchup programın da her nekadar ağırlıklı olarak mimari çizim yapılsa da,
farklı platformlar da organik çizimden tutunda mekanik modellemeye kadar birçok modelleme teknikleriyle bir çok alanda hizmet verdiğini göreceksiniz.

Özellikle Sketchup 2015’den sonra gelen bazı yeni eklenti ve özellikler ile Sketchup programının birçok eksiği kapanmıştır.Programın Mimari konuda ki yeteneği ve hızı gerçekten, görmezden gelinemez düzeydedir.

Her ne kadar Dibac gibi pluginler ile çok çok hızlı mimari çizimler yapılsa da , programın kendi içerisinde ki Toolbar(komutlar) ile de çok hızlı mimari modellemeler yapılmaktadır.

Sketchup Programında neler yapılabilir ?

Sketchup Programın’da Mimari çizimler , Stand Tasarımları, Mobilya Tasarımları, Peyzaj Tasarımları , Mekanik modelleme , ileri seviye de olmasa bile organik modellemeler çizilebilir.İstediğiniz alanda kullanmak için bir çok plugin bulunmaktadır.Bu pluginler (eklentiler) sayesinde Sketchup programı içinde daha hızlı seçim ve hızlı çizim yapmanızı sağlayacak birçok özelliği barındırmaktadır.

Özellikle Sketchup 2015 ile gelen 64 bit özelliği sayesinde, programın sahnesi boyutlandırma bakımından daha fazla model alabilmektedir.

Bu sayede render ve modelle esnasında program tıkanmadan yüksek boyutlu dosyalarınızda hızlıca çalışabilirsiniz.

Sketchup Türkiye sitesi bu plugin ve eğitim videoları sayesinde sizin istediğiniz modelleri çizebilmenizde yardımcı olacaktır.

Sitemizin Plugin videoları kısmında , Sketchup programı ile alakalı plugin videolarını izleyebilir, iş akışınızı hızlandırabilirsiniz.

Facebook Grubumuz için buraya tıklayınız.
Youtube Adresimizden videoları izlemek için tıklayınız.
Facebook Sayfamız için tıklayınız.
İnstagram sayfamız için tıklayınız.