Sketchup Vray Sun Ayarları

Published on 10 Aralık 2011


sketchup vray sun
Sketchup Programın da genel olarak en çok kullanılan render motorlarından biri de Vray Render motorudur.Daha önceki yazılarımız da Vray render motoru nedir , nereler de hangi programlar da kullanılır, bu konular  hakkında sizi bilgilendirmeye çalıştık.

Artık Temel çizim Öğrenim programının dışına çıkarak , sizlere çizmiş olduğunuz modellere nasıl gerçekçi render alınır ,ışık nedir bakış açısı ve kamera nasıl olmalıdır.

Bu konular hakkın da bilgiler vereceğiz.

İlk olarak vray render giriş dersi olarak, Sketchup Vray Sun güneş ayarlarını anlatmayı uygun gördüm.Dış mekan uygulamaların da Sketchup Vray Sun ayarlarını iyi öğrenmek , sizin gerçekci render almanızı kolaylaştıracaktır.

Bu dersimiz de sizlere araştırmalarımız doğrultusunda Sketchup Vray Sun ayarlarında ki , değerlerin Türkçe karşıtlarını anlatacağız.Bu değerlerin ne işe yaradığını nerelerde kullanıldığını iyi bilirseniz, sorunsuz render alma aşamasındaki sıkıntıları da gidermiş olursunuz.

Sketchup Vray Sun Ayarları

Sketchup Vray environment ayarlarına girdiğiniz de sizi şu aşama da ilgilendiren iki seçenek ile karşılacaksınız.Birincisi GI ayarı ikicisi BG ayarı.GI Ayarın da ki,  m harfine bastığımız zaman karşımıza bir çok seçenek gelecektir.Sol menüden eğer Sky seçeneği seçili değil ise bu seçeneği seçiniz.Bu seçenekler gözünüzü korkutmasın, hepsinin Türkçe anlamlarını aşağıda sizlere vereceğiz.

Sky seçeneği için aşağıdaki görsele bakabilirsiniz.Renkli işaretli kısımları görürseniz daha sonra anlatacağımız Sketchup Vray Sun ayarları açılacaktır.

Sketchup Vray Sun Menüleri sırasıyla anlatmak gerekirse ;

Sketchup Vray Sun Turbidity:  Bu değerdeki etki sahneniz üzerinde ki sıcak etkinin azaltılması için kullanılır, değeri düşürdüğünüz zaman atmosferdeki sıcak etki azalır ve mavi hakim olur, eğer değeri yükseltirseniz sahneniz daha sarı tonlara ulaşacaktır.Değerleri kademe kademe artırarak sahnedeki etkiyi görebilirsiniz.

Bu Eğitim İlginizi Çekebilir  Sketchup da Render Nasıl Alınır ?

Ozone:  Bu değer Güneşin yaydığı ışığın rengini etkiler. Değeri düşürdüğünüz de sarıya , değer yükseldiğin de maviye yaklaşır.
Genel de bu ayar için uzmanlar, ayarın fazla artırılmaması konusun da ufak uyarıları mevcut, ama siz sahnenizin tonlarına göre bir değerlendirme yapabilirsiniz.

Sketchup Vray Sun Insensity : Bu değer Güneşin şiddetini ayarlamaya yarar, değeri yükselttikçe güneşten gelen ışık miktarını artırmış, düşürdükçe azaltmış oluruz.
Standart olarak 1,0 ayarlı konumdadır.Genel de bazı sahneler de bu değeri düşürmeniz faydalı olacaktır.
1 değeri bile bazen sahne de yüksek ışık olmasına neden oluyor.Değerleri değiştirerek ve render denemeleri yaparak sahneniz için en uygun değeri bulmaya çalışınız.

Sketchup Vray de güneşin önemi

Size : Güneşin çapını ayarlamamıza yarar. Doğru orantılı olarak rakam yükseldikçe güneşin çapı genişler ve sahne üzerindeki gölgelerde ki yumuşaklık artar.
Bu değeri bazı sahneler de 10 , 15 gibi değerlere çıkardığım oluyor, keskin kenarlı bir gölge her zaman gerçekciliğin dışında olacağı için render denemeleriniz de
gölgenin yumuşaması için yüksek değerler kullanabilirsiniz.

Sketchup Vray Sun Shadows / Subdivs : Sahne içerisinde ki gölgenin kalitesini değiştirmemize olanak tanır.Normal değeri 8’dir.Gölge kalitesi eğer sahneniz de tırtıklı bir yapıda ise bu değeri yükseltebilirsiniz.Unutmayın bu değeri artırdığınız da 16 üzerin de render sürelerinin aşırı uzamasına neden olur.

Shadows / Bias : Sahnede ki genel gölge dağılımı sapmaları ile ilgili ayardır, değeri yükselttikçe objeden uzaklaşan gölgede blur etkisi artar.Bu değeri şu şekilde düşünebilirsiniz, bir obje yerleştirdiniz ve bu gölgenin dik güneş altındaki uzama etkisi , kendi esas nesneye göre uzaklaştıkça puslu hale gelir.

Sketchup Vray Sun Photon Radius: Güneş ışınlarının yayılma çapını belirler, değeri yükselttikçe photonların daha geniş alana yayılması sağlanır.Güneş den yayınlan Photon ışıkları , çarptıkları yüzeye kendi renk ve ışık etkilerini bırakırlar bu değeri yükselttiğini zaman photon lar daha fazla nesneye çarparak daa fazla ışık ve renk etkisi yaratacaklardır.Aynı zaman da bu değerin çok fazla artması render sürelerini de artıracaktır.

Bu Eğitim İlginizi Çekebilir  Sketchup Vray Render Hazırlığı

Sketchup Vray sun dersleri

Sketchup Vray ile ilgili derslerimize buradan ulaşabilirsiniz.Bu derslerle beraber hem diğer eğitim setlerimize hemde bu konu ile ilgili Sketchup Vray Sun dersimize ücretsiz ulaşabilirsiniz.

  1. Gümüş 12 Aralık 2011
  2. admin 12 Aralık 2011
   • Gümüş 09 Ocak 2012
    • admin 09 Ocak 2012
  3. Uğur 19 Aralık 2011
   • Evrigo 20 Aralık 2011
  4. admin 20 Aralık 2011
   • Uğur 20 Aralık 2011
  5. komando 08 Nisan 2013
   • admin 08 Nisan 2013
  6. komando 08 Nisan 2013
  7. eren 11 Haziran 2013
   • admin 12 Haziran 2013
  8. Şeyma 28 Temmuz 2013
   • admin 29 Temmuz 2013
  9. Şeyma 01 Ağustos 2013
  10. gizem 19 Mart 2015
  11. aysenur babacan 22 Eylül 2016

Bu videoyu beğendiniz mi?
sketchup vray sun
"Hayır, Teşekkürler. Lütfen Kutuyu Kapatın!"