Sketchup Vray Render Hazırlığı

Published on 13 Aralık 2011

Sketchup Vray RenderMerhaba arkadaşlar, bu yazıda sizlere Sketchup Vray Render ile render işlemlerine başlamadan önce neler yapmanız gerektiği konusunda bazı bilgiler vermek istiyorum.Neden bu bilgilere ihtiyaç duyduğumuzu düşünebilirsiniz.Bu işlemleri yapmamızın amacı, sketchup programına indirmiş olduğumuz dosyaların boyut olarak fazlalaşması ve dosyada gereksiz yer kaplaması.

Buna teknik olarak poligon sayısının artması denir.Poligon sayısı arttıkça render işlemi sırasında , bilgisayarınızın yapacağı işlem yükü arttığı için Sketchup Vray Render sürenizde gözle görülür bir şekilde render süresi uzar.

Bu işlem sonrasında window/model info/statistics bölümünden “Purge Unused” seçilip bütün gereksiz layer ,component ve malzemeleriniz temizlenecektir.

Dosyayı kaydettiğinizde yine model infodaki file size bölümünden küçüldüğünü göreceksiniz.
Böylelikle daire içine çok rahat bir şekilde eşyalar koyup malzemeler atayıp denemeler yapabilirsiniz.
Bu işlemleri yapmazsanız Sketchup Vray Render çok geç başlayacaktır.Özellikle laptop kullanıcıları bu duruma çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Birçok kaliteli modeli indirip, dosya boyutunun şişmesi bazı durumlarda render almanızı zorlaştırır.Bazı durumlarda ise çok fazla plugin kullanımı ve yüklenmesi de render motorunun geç başlamasına neden olmaktadır.Bazı gruplarda denk geldiğiniz yüzlerce plugin paketini yüklemekten kaçının, bunlar programında yavaş açılmasına neden olacaktır.Hangi pluginleri kullanmalıyım derseniz sizler için bir liste hazırladım buradan bakınız.

Sketchup Vray Render Dosyası nasıl olmalı ?

Sketchup Vray Render motoru ile çalışırken dosyalarınızın büyüklüğüne ve sahneye çağırdığınız dosya modellerin büyüklüklerine dikkat etmelisiniz.
Dosya büyüklüğü sahnenin ağır çalışmasını ve performarsını daima etkiler.Dosyalarınızda belirli bir düzeni esasa alarak çalışmalınızı.
Layer Grup ve Component çalışma şekillerine dikkat etmelisiniz.Bu çalışma şekillerini makalenin sonunda verdiğim kanallarımızdan videolu halde ücretsiz öğrenebilirsiniz.

Bu Eğitim İlginizi Çekebilir  Sketchup 3Dwarhouse Anlatımı

Sketchup Vray Render Kaliteli Render

Bir çok kişi Sketchup Vray Render motorunu kullanarak kaliteli render almak için uğraşır.Aslında kaliteli render almak zor bir iş değildir.Tek bir tuşa basılarak yapılacak bir işte değildir, ama zaman bakımından sizi etkileyen büyük emek isteyen bir iştir.Bir işe 2x değerinde zaman ayıyorsanız render motorları için bu 4x olmalıdır.Ayrıca kaliteli görsel nasıl alınır konusunada burada değindim.

Sketchup Vray Render motoru ile aşağıdaki platformlarımızdan hem videolu hemde yazılı içerikleri ücretsiz alabilirsiniz.
Facebook Grubumuz için buraya tıklayınız.
Youtube Adresimizden videoları izlemek için tıklayınız.
Facebook Sayfamız için tıklayınız.
İnstagram sayfamız için tıklayınız.

  1. güney 21 Mart 2012
  2. ahmet 24 Mart 2012
  3. güney 22 Haziran 2012
  4. KORKMAZ 30 Aralık 2012
  5. komando 08 Nisan 2013
   • admin 08 Nisan 2013
  6. ali 04 Ağustos 2014
  7. burcu 02 Aralık 2014
   • Ufuk Sen 27 Kasım 2017

Bu videoyu beğendiniz mi?
Sketchup Vray Render
"Hayır, Teşekkürler. Lütfen Kutuyu Kapatın!"