Sketchup Vray Physical Camera test

Published on 14 Aralık 2011

Sketchup Vray PhysicalBundan bir önceki dersimiz de sizlere, Sketchup Vray Physical Camera ayarlarından bahsetmiştik , bu dersimiz de görsel olarak hangi değer ile oynarsanız hangi etkiyi bulursunuz bunları paylaşacağız.Resimlerin alt kısımların da açıklamaları mevcut sizler de sahneniz içinde değerleri değiştirerek farklı etkiler yaratabilirsiniz.Sketchup Vray Physical Camera iyi kullanıldığı zaman çok iyi sonuçlar yakalamanız kaçınılmaz olur.O yüzden bu kameranın ayarlarını iyice öğrenmek sizin yararınıza olacaktır.

Sketchup Vray Physical Camera ,Vray Ayarları içerisin de hazır olarak gelir, modelimize bakış açısı olarak kameramızı yerleştirdikten sonra ayarlar ile işlemlere başlıyoruz.. Ve yine dersin başında açıklandığı gibi camera parametrelerini istediğimiz sonuca yaklaşacak şekilde ayarlıyoruz. Bu sahne üzerinde tüm ayarları yaptıktan sonra sadece shutter speed ve vray sun yüksekliği ile oynayarak neler yapabileceğimizi göreceğiz.

Sketchup Vray Physical Camera En son güncelleme..

Makalemizi güncellediğimiz sırlarda gelen, Sketchup Vray 3.6 ile aşağıdaki color mapping özelliği kaldırılmıştır.

Sketchup Vray Physical CameraRender ayarlarında color mapping ayarı : exponential , light cache (850)  kullanıldı. Siz kendi render ayarlarınızla farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Özellikle color mapping değişimi sonuç üzerinde belirgin etki eder. Ben dış mekan için genellikle hsv exponential, ya da exponential tercih ediyorum, Bunlar; Linear gibi ışık patlamaları, reinhard gibi renk sıçramaları sorunu yaşamayacağınız dış mekana daha uygun color maplerdir. Ama elbette camera ve sun üzerindeki parametreleri ayarlayarak dilediğiniz color mapping i kullanabilirsiniz. Ayarlarla oynamaktan korkmayın, farklı yöntemlerle farklı sonuçlar yakalayacaksınız.

Sketchup Vray Physical Camera için Aşağıdaki deneme renderlarına bakarak değerler değiştiği zaman sahne de nasıl bir etki bırakıyor görebilirsiniz.

Bu Eğitim İlginizi Çekebilir  SketchUp için yeni bir EV

Aşağıdaki render denemesin de Shutter speed 100 değerin de ve güneş öğlen saatlerinde.

vray physical kamera

Aşağıdaki render denemesin de Shutter speed 400 ve güneş ışığı olarak öğleden sonra.

sketchup vrayAşağıdaki render denemesin de Shutter speed 600 ve güneş ışığı olarak akşama doğru

vray for sketchup

Sketchup Vray Physical Camera değişen sahne etkileri

Artık mantığını biliyorsunuz, vray sun ve Sketchup Vray Physical Camera üzerindeki her ayara minik dokunuşlarınızla birbirinden değişik etkilerde sahneler çıkarabilirsiniz. Elbette ki her zaman olduğu gibi en önemli konu “gözlem” güneşi gün içinde değişik saatlerde gözlemleyip, çevrenizdeki objelerin yaydığı ışık renklerine ve gölgelere daha dikkatli bir gözle bakarsanız, camera ve sun üzerinde neyi değiştirdiğinizde sonucun ne olacağını tahmin etmeniz kolaylaşacaktır. Değişik mevsimlerde ve değişik saatlerde denemeler yaparak pratiğinizi artırın.

    1. muhammed 19 Haziran 2013

Bu videoyu beğendiniz mi?
Sketchup Vray Physical
"Hayır, Teşekkürler. Lütfen Kutuyu Kapatın!"