Sketchup Vray Physical Camera Ayarları

Published on 14 Aralık 2011

Sketchup Vray Physical CameraVray Render ayarları içerisin de önemli olarak bulunan ayarlardan biride Sketchup Vray Physical Camera ayarları’dır.Bu ayar profesyonel bir fotoğraf makinası üzerindeki hemen hemen tüm manuel ayarlamalara sahip gelişmiş bir araçtır. Aynı bir fotoğraf makinası gibi ışığı pozlandırmak için kullanılan tüm ayarları kendi içinde barındırır.

Eğer Manuel ayarlar’da fotoğraf çektiyseniz , ayaların ne anlama ve Sketchup Vray için de nasıl kullanacağınız hakkında az çok fikir sahibi olabilirsiniz.Aşağıdaki açıklamaları render denemelerinde kullanarak, değerler değiştirdiğiniz zaman sahne de  nasıl bir etki bıraktığını görebilirsiniz.

Sketchup Vray Physical Camera Ayarları Türkçe Anlamları

Sketchup Vray Physical Camera

Film Gate: Film gate, filmin milimetre cinsinden yatay ölçüsünü verir. Genellikle 35 mm. standartında kullanılır.

Focal length: Odak uzaklığını camera lensi ile dengelemeye yarar.

Sketchup Vray Physical Camera Zoom factor: Adından da anlaşılacağı gibi sahneye yaklaşıp uzaklaşmaya yarayan araçtır. Cameranızın konumunu değiştirmeden buradan büyük bir değer girerek sahneye yaklaşabilir küçülttükçe uzaklaşabilirsiniz.

Sketchup Vray Physical Camera F-number: Fotoğraf makinalarındaki “diyafram” anlamındadır. Diyafram değeri yükseldikçe objektiften giren ışık miktarı azalır bu nedenle sahne kararır. Değer düştükçe daha yüksek pozlama ve dolayısıyla daha fazla aydınlık bir sonuç elde edilir. (Shutter speed ile ters orantılı olarak kullanılır, birinin değeri yükselirse diğerini kısarız. )

Sketchup Vray Physical Camera Distortion: Camera lensinde deformasyon yapmaya yarar, balıkgözü, geniş açı vs. etkileri buradan verebiliriz.

Sketchup Vray Physical Camera Guess vertical shift: Camera açılarından kaynaklanan deformasyonları düzeltmeye yarar, üzerine bir kez tıkladığınızda seçili olan cameranız için en doğru camera correction değerini otomatik olarak ayarlar.

Bu Eğitim İlginizi Çekebilir  Sketchup Vray İç Mekan Eğitim Seti

Sketchup Vray Physical Camera Exposure:  f-number ve shutter speed araçlarının kullanılabilmesi için seçili durumda olması gerekir.

Vignetting: Gerçek dünyada fotoğraf çektiğinizde asla homojen bir pozlanma elde etmezsiniz. Işık görüntünün merkezinden kenarlarına doğru pozlanır. Ve sonuç olarak kenarlara doğru bir kararma etkisi görürsünüz. İşte vignetting özelliği vray physical camera ile gerçek bir fotoğraftaki bu etkiyi yakalamanızı sağlar.

Sketchup Vray Physical Camera White balance:

Sahne çıktısı ile ilgili önemli ayarlardan biridir. Işığı girdiğiniz renk doğrultusunda filtreler. Genellikle şikayetçi olunan vray sun ın aşırı sarı etkisini önlemenin en pratik yolu, bu kutucuğa beyaz yerine sarı tonlarında bir renk atamaktır. Bu sayede güneş ışıklarını filtreleyebilirsiniz.

Shutter Speed: Pozlama süresini belirler. Uzun süre pozlama “aydınlık” kısa süreli pozlama “karanlık” sonuç verir. Burada kafanızı ilk başta karıştırabilecek olan şey, gireceğiniz değerle sonucun ters orantılı olmasıdır. Büyük değer girdiğinizde sahneniz kararırken, küçük değerlerde aydınlanacaktır. Bunun nedeni fotoğraf makinasındaki “enstantane” perdesi ile aynı şekilde çalışıyor olmasındandır. Fotoğraf makinalarında enstantane ayarı perdenin hızını belirler, yani yüksek değer perdenin hızlı açılıp kapanması dolayısı ile içeri daha az ışık alması anlamına gelir. Vray physical camera üzerindeki shutter speed de aynen bu mantığı taklit eder, Aklınız karışmasın yüksek değer, hızlı poz, karanlık sahne 🙂

Film speed (ISO): Shutter speed in tam tersine düşük değerlerde sahnenizi karartıp, yüksek değerlerde aydınlatır. Fotoğrafçılıkta, filmin ışığa duyarlılığını belirleyen ölçü birimidir. Yüksek shutter speed kullanıyorsanız, film hassasiyetini artırmanız ve kısa sürede daha çok ışığı depolamanız gerekir bu nedenle iso değerini de shutter değeri ile birlikte yükseltiriz. Şayet düşük shutter değerinde yüksek iso girerseniz, sahnenizde patlamalar olması kaçınılmazdır. Yine kafa karıştırmayalım özetle, “yüksek ISO aydınlık sahne“, “düşük ISO karanlık sahne” haline gelir Sketchup Vray Physical Camera ile.

Bu Eğitim İlginizi Çekebilir  Vray Cam Kaplama Hazırlama

Sketchup Vray Physical Camera Kullanmalımıyız ?

Sketchup Vray içerisinde Sketchup Vray Physical Camera ayarları önem taşıyan bir komuttur.Bu komut sayesinde sahne aydınlığını ve çeşitli bakış açılarını bu özellik sayesinde ayarlıyoruz.Sketchup Vray 3.4 ve yeni gelen 3.6 serileri ile bu özellik çok daha fazla geliştirildi.

    1. mohsen fiyouj 10 Temmuz 2020

Bu videoyu beğendiniz mi?
Sketchup Vray Physical Camera
"Hayır, Teşekkürler. Lütfen Kutuyu Kapatın!"