Sketchup Vray Ayarları

Published on 02 Temmuz 2012

Sketchup Vray AyarlarıMerhaba Değerli arkadaşlar burada Sketchup Vray Ayarla ile ilgili olan V-Ray Options içersindeki Irradiance Map (Parlama/Parlaklık Planı) sekmesi altında ki Basic Parameters başlığı içersindeki Min Rate ve Max Rate değerlerinden bahsedeğim. Bu iki değerin V-ray default ayarı olarak değerleri -3 ve -1’dir.(her vray sürümlerinde bu farklılık gösterir)

Bu değerler Render esnasındaki v-ray’in gölge, aydınlatma ve leke eksiltme kısımlarının kalitesi ile alakalıdır.Bu değerler arasındaki mesafe açıldıkça render pass süresi artacaktır, ama her pass da daha fazla ışık işlendiği için ortamın kalitesi artacaktır.Sketchup Vray Ayarları hakkında çok fazla bilgi olmasına rağmen bu ayar kısmı önemli bir yer tutmaktadır.Ayarları anlamanın en iyi yolu bol bol test yapmaktır.

Sketchup Vray Ayarları Vray Min Rate ve Max Rate


Sketchup Vray Ayarları Min Rate:
Render esnasında her pixel için minumum örneklenme yaparak işlem yapar. Verilen küçük değerler sahnedeki nesneler, bunların konumları ve bunlara atanan materyallerden minimum örnekler alarak işlem yapar ve render kalitesini düşürür. Büyük değerler verildiğinde daha kaliteli renderlar alınır lakin render süresi uzar.

Sketchup Vray Ayarları Max Rate: Render esnasında her pixel için maxumum örneklenme yaparak işlem yapar. Verilen küçük değerler sahnedeki nesneler, bunların konumları ve bunlara atanan materyallerden maximum örnekler alarak işlem yapar ve render kalitesini düşürür. Büyük değerler verildiğinde daha kaliteli renderlar alınır lakin render süresi uzar.Laptop kullanıcılarında bu süre 2x kadar artar ve sahnenin yoğunluğuna göre render süresi değişkenlik gösterir.

Sketchup Vray Ayarları sonuç

Özetle arkadaşlar Sketchup Vray Ayarları yaparken , her iki ayar da örnekleme yapmak ve render kalitesini yükseltmek için kullanılır. Deneme renderlarında değerler küçük tutularak hızlı render alınabilir. Final renderların da ve öncesinde bu ayarlar yükseltilerek daha iyi sonuçlar alınabilir.Hemen bu iki değerin altındaki Subdives ve onun yanındaki Samples değerleride bu örnekleme ile ilgili ayarlardır, bunlarında değerlerini yükselterek örnekleme miktarını arttırıp render kalitesini yükseltebilirsiniz ve daha pürüzsüz renderlar alabilirsiniz.Unutmayın render ayrlarını artırtıkça render süreleride katlayarak uzayacaktır.Bu yüzden ayarları kademeleri artırmak faydalıdır.

Bu Eğitim İlginizi Çekebilir  Sketchup Kendi Şablonunuzu Oluşturmak

Bu videoyu beğendiniz mi?
Sketchup Vray Ayarları
"Hayır, Teşekkürler. Lütfen Kutuyu Kapatın!"