Sketchup Pro Farkları ?

Published on 20 Nisan 2011

Sketchup ProBu konu içerisinde Sketchup Pro versiyonun’da gelen artı özellikleri size anlatarak, aradaki farkların neler olduğunu anlatmaya çalışacağım.
Sketchup Programı gibi 3D konusunda esnek olan bir çok programın, hem pro versiyonu hem de, normal versiyonları vardır.Sketchup pro içerisinde ise bir çok artı özellikleri göreceğiz.

Sketchup Pro Fiyatı

Sketchup Pro versiyonun’da özellikle File menüsün’de eklenen export özellikleri dikkatimizi çekiyor.Bu özellikler Sketchup programına yeni başlayanların ilk başlar’da dikkatini çekmeyebilir.Fakat ilerki dönemlerde Sketchup programları içerisindeki ihtiyaçlar arttığı zaman programın diğer artı özelliklerini kullanmaya başlayacağız.

İlk olarak Sketchup Pro versiyonu 495 dolar gibi bir fiyat ile Google’ın kendi sitesin’den satın alabilirsiniz.Diğer verilen Sketchup programının yalın versiyonu yani ücretsiz versiyonuda bedava indirme şansına sahipsiniz.

Sketchup Pro versiyonun’da File / Export Menüsün’de Dosya çıkarma işlemlerin’de iki türlü seçenek var birincisi 2D ikincisi 3D olarak dosyaları dışarı aktarma seçenekleri mevcut.

Sketchup Pro özellikleri

2D Export (çıkış alma)

 • Portable Document Format (.pdf)
 • Encapsulated PostScript Format (.eps)
 • Epix (.epx)
 • AutoCAD (.dwg, .dxf) olarak dışarı aktarma seçeneklerine sahibiz.

Portable Document Format (.pdf)

Bu format biçimi Adobe reader formatı olan , genel’de elektronik kitap formatı olarak nitelendirdiğimiz bir formattır.Sunumlarınızı ve çizimlerinizi Sketchup Pro programın’da hazırlayarak pdf çıktısı alabilirsiniz.Pdf çıktılarını internet ortamında rahatlıkla paylaşabilirsiniz.

Encapsulated PostScript Format (.eps)

EPS formatı , vektörel çizim formatıdır.Genel olarak illustrator ve corel programlarının kullandığı dosya uzantısıdır.Vektörel çizim formatları genel olarak 3d çizim formatlarına biraz daha yakın bir mantık ile çalışır.Yaptığınız logo veya benzeri çizimleri bu programlara (illustrator ve corel) gönderme yaparak düzenleme işlemleri yapabilirsiniz.

Bu Eğitim İlginizi Çekebilir  Sketchup Vray Next Mesh Light Kullanımı

Epix (.epx)

Genelde Sap ve Benzeri hesaplama programları için oluşturulmuş ortak bir formattır.Çizimlerini EPS formatında dışarı aktarıp hesaplama programlarında kullanma şansına sahipsiniz.

AutoCAD (.dwg, .dxf)

En çok kullanılan dosya formatları arasında olan dwg formatı, Autodesk firmasının geliştirmiş olduğu Autocad Programının dosya uzantısıdır.Sketchup Pro programın’da Çizmiş olduğunuz projeleri dwg ve dxf formatın’da dışarı aktarıp Autocad içerisinde düzenleme yapabilirsiniz.

3D Export (çıkış alma)

 • 3DS (.3ds)
 • AutoCAD DWG (.dwg)
 • AutoCAD DXF (.dxf)
 • FBX (.fbx).
 • OBJ (.obj)
 • XSI (.xsi)
 • VRML (.vrml)

3DS (.3ds) Formatı

3ds formatı ilk çıktığı zaman 3dsmax programının foarmatı olup daha sonraları 3D programlar tarafından ortak kullanılan ve desteklenen bir uzantı haline gelmiştir.Birçok program projelerinizi 3ds olarak dışarı çıkarmayı desteklemektedir.Sketchup Pro programıyla projelerinizi ve tasarımlarınızı farklı programlara 3ds formatı olarak aktarıp düzenleyebilirsiniz.

AutoCAD DWG (.dwg)

Yukarıdaki 2d Export kısmında açıkladığım gibi bu format biçimi Autocad programına aittir.Projelerinizi dwg ve dxf formatında export ederek Autocad programında kullanabilirsiniz.

FBX (.fbx)

Fbx dosya uzantısı Autodesk firmasının kendi bünyesinde bulunan 3d tasarı programları arasındaki ortak dosya türüdür.Bu formatı rahatlıkla farklı türdeki dosya formatlarına çevirebiliriz.(obj,dxf,3ds)

OBJ (.obj)

Lightwave 3D programının dosya uzantısıdır.Genel olarak birçok 3D program tarafından desteklenir.

XSI (.xsi)

Autodesk firması tarafından geliştirilen genel olarak animasyon ve modelle programı olarak bilinen XSI programının dosya uzantısıdır.

VRML (.vrml)

VRML: (Virtual Reality Modeling Language),internet sayfalarında üç boyutlu model ve sahne uygulaması görüntülemek için geliştirilmiş dosya formatıdır. VRML ile internet sayfasında fare veya klavye yardımıyla sahnede dolaşma ve cisimlerle etkileşim yapılabilir.

Sketchup Pro sonuç

Sketchup Pro ile gelen Bir başka özellik ise LayOut programıdır, bu pro versiyon ile beraber kendi bünyesinde gelir ve File sekmesi altında bulunur.LayOut çizip yaptığınız projelerin kesit hallerinde veya görünüş hallerinde sayfada düzenli ve interaktif (yani kağıt üzerinde 3d modeli hareket ettirip çıktı almak istediğiniz görüntü üzerinde dondurmak) bir çalışma yapabilirsiniz.Çok kullanışlı bir özelliktir ,detaylı bir çizim yaptığınız zaman herhangi bir kağıt ebadında çıktı alabilrsiniz.Bir diğer özellik ise yine File sekmesinde bulunan Generate Report özelliğidir.Bu özellik çizimde kullandığınız elemanların ölçüleri ile beraber size bir rapor olarak sunmasıdır.HTML veya CSV uzantılı dosya formatı olarak size çıkış verir.

Not:Videoyu 720p hd çözünürlüğünde Tam ekran izleyebilirsiniz.

Facebook Grubumuz için buraya tıklayınız.
Youtube Adresimizden videoları izlemek için tıklayınız.
Facebook Sayfamız için tıklayınız.
İnstagram sayfamız için tıklayınız.

  1. mustafa 20 Nisan 2011
   • admin 22 Nisan 2011
  2. admin 20 Nisan 2011
  3. Enes Hoca 20 Nisan 2011
  4. emre 21 Nisan 2011
   • admin 21 Nisan 2011
  5. Zehra 26 Nisan 2011
   • admin 26 Nisan 2011
  6. hknynr 14 Haziran 2011
   • admin 14 Haziran 2011
  7. niran 12 Kasım 2016
   • Ufuk Sen 27 Kasım 2017
  8. Ufuk Sen 27 Kasım 2017

Bu videoyu beğendiniz mi?
Sketchup Pro
"Hayır, Teşekkürler. Lütfen Kutuyu Kapatın!"