Sketchup Mimari ve Tasarım

Published on 21 Nisan 2012

Sketchup MimariSitemizin içeriği Sketchup Mimari Modelleme videolarının , ağırlıklı olarak verildiği bir platformdur.Google’ın sketchup hakkında yazmış olduğu makalelerden birkaçını bu ve bundan sonraki makalelerde paylaşıyorum.

Bu Makalede Sketchup Mimari ve Tasarım hakkında bilgiler veriyoruz.Bu faydalı bilgiler ile Sketchup programıyla yapacaklarınızın sınırsız olduğunu söyleyebilirim.Sketchup daha sonra Trimble firmasına satılarak  Trimble firmasının bünyesine girmiştir.Şu an Sketchup 2018 versiyonu ile yayın hayatına devam etmektedir.

Sketchup Mimari ve Tasarım özellikleri

SketchUp, mimarlar ve diğer tasarımcılar göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Fikirlerinizi 3B olarak keşfedebileceğiniz ve sunabileceğiniz hızlı ve yenilikçi bir araçtır. Bina, park, iç mekân, çevre grafiği veya herhangi başka bir şey tasarlarken SketchUp uygulamasını kullanmak daha iyi ve daha hızlı kararlar almanıza yardımcı olur.

Sketchup Mimari içerikleri

Mimarlar SketchUp uygulamasını bina tasarlama işleminin her aşamasında kullanır. SketchUp, basit kavramsal çalışmalardan, çok ayrıntılı modellere kadar fikirlerinizi 3B olarak keşfetmek ve sunmak için basit, ancak güçlü bir araçtır.Sketchup Mimari modellede en uygun araçları bünyesinde bulundurmaktaduor.

SketchUp: kalem işlemciyle buluşuyor… Şunu kabul edelim: bilgisayarda çizim yapmak bu konudaki iyimser beklentileri karşılayamadı. CAD taslak hazırlamak için kullanışlı olabilir, ancak kavramsal tasarım bambaşka bir şeydir. Mimarlar bize SketchUp uygulamasının, karmaşık uzamsal ilişkileri 3B olarak görsel hale getirmek için kalem ve bilgisayar arasında ileri geri geçiş yapmalarını sağlayarak, düşündükleri gibi çalıştığını söylüyor. Sonunda, hayal gücünüze ayak uydurabilecek hızda bir tasarım yazılımına sahipsiniz.

Sketchup Mimari Fikirlerinizi ekranda canlandığını görün. İnteraktif bir 3B modelden ne çok şey öğrenebileceğiniz şaşırtıcıdır. SketchUp, bina çizmekten fazlasını yapmanıza olanak tanır; projenizi parçalara ayırabilir, döndürebilir, içinde gezinebilir, hareketli bölümler kesebilir ve müşterilere göstermek için anlık animasyonlar bile oluşturabilirsiniz. Basit bir fikrin gelişmiş hali.

Bu Eğitim İlginizi Çekebilir  Autocad çizgi yüksekliği

SketchUp Bilgisayar Destekli Tasarımı yeniden icat etmektir. SketchUp geleneksel CAD yazılımının olmadığı her şeydir; hızlı öğrenilir ve sezgisel olarak kullanılır, bir başka deyişle yaratıcılık sürecinize engel olmaz. Araçları aramak ve kullanım kılavuzlarını okumak için daha az zaman harcayacaksınız ve size ödeme yapılan işi yani mimarlığı yapmak için daha fazla zamanınız olacak.

Sketchup Mimari ve Çevre Grafik Tasarımı

Çevre grafik tasarımcıları SketchUp uygulamasını hızlı, verimli ve kullanımı kolay olduğu için kullanıyor. Sinyal ve yön bulma sistemlerinden tasarımı görüntülemeye ve sergilemeye kadar, fikirlerinizi 3B olarak keşfetmek ve sunmak için SketchUp basit ancak güçlü bir araçtır.

3B Metni sunarız. 6 sürümü için yepyeni bir özellik olan SketchUp’ın yeni 3B Metin aracı hızla ve sezgisel olarak tamamıyla üç boyutlu metin nesneleri oluşturmanıza olanak tanır. Bilgisayar sisteminizde herhangi bir yazı tipiyle çalışın, sonra metninizi uygun gördüğünüz şekilde uzatmayı, dolgu yapmayı, renklendirmeyi veya ölçeklendirmeyi seçin.

Her şey bakış açınızla ilgilidir. Bir çevre grafik tasarımcısı olarak karmaşık mekansal sorunlara çözüm bulmak sizin işinizdir. Sokağın karşı tarafından nasıl görünecek? Müşterinin ticari markasının renginde okunabilir mi? Bu paket yığını nasıl tek bir nesne olarak okunur? Bu tür sorunların çözümü 3B’nin işidir ve SketchUp uygulaması da tamamen bununla ilgilidir.

İç Mekan Tasarımı

İç Mekan Tasarımcıları SketchUp uygulamasını etkili ve kullanımı kolay olduğu için kullanıyor. Küçük konut projelerinden, büyük kamu alanlarına kadar fikirlerinizi 3B olarak keşfetmek ve sunmak için SketchUp basit ancak güçlü bir araçtır.

Tasarımlarınızın içine girin. İç mekan alanında çalışırken aldatıcı olan şeylerden biri temsil etmenin zor olmasıdır. Yükseklikler yanıltıcıdır, müşteriler planları gerçekten anlamaz, perspektifler zaman alır ve oluşturulması teknik açıdan zordur. SketchUp uygulamasıyla sadece 3B tasarım yapmakla kalmaz, ayrıca tasarımınızı aynı şekilde sunabilirsiniz. Fikirlerinizin içinde bir gezintiye çıkmak farenizi sürüklemek kadar kolaydır.

Bu Eğitim İlginizi Çekebilir  Sketchup Vray Physical Camera test

CAD’den planlarla başlayın. Üzerinde çalıştığınız alanın birtakım CAD çizimleri var mı? SketchUp uygulaması DXF ve DWG’leri içeri aktarabilir, bu sayede en baştan başlamanız gerekmez. Yalnızca ihtiyacınız olanı içeri aktarın ve üstünde modellemeye hemen başlayın.

Mobilyaları 3B Atölyesi’nden ücretsiz alın. Google 3B Atölyesi, özel olarak bir şeye ihtiyacınız olduğunda araştırabileceğiniz 3B modellerinin büyük, çevrimiçi veri havuzudur. Oturma grubu, masalar, bitkiler, resimler, günlük kullanım nesneleri; adını siz koyun, 3B Atölyesi’nde muhtemelen bulunur.

Peyzaj Mimarlığı

Peyzaj Mimarları her çeşit projede SketchUp uygulamasını kullanır. Konutlardan büyük çaplı şehir parklarına kadar fikirlerinizi 3B olarak keşfetmek ve sunmak için SketchUp basit ancak güçlü bir araçtır.

Sketchup Mimari de Arazide çalışmak için Kum Havuzu araçlarını kullanın. SketchUp uygulamasında, arazi bilgisiyle çalışmak için Kum Havuzu adı verilen eşsiz bir araç takımı bulunur. İçe aktarılan izohips eğrilerinden düz arazi oluşturmak için Kum Havuzu araçlarını kullanabilirsiniz. Kum Havuzu araçlarını ayrıca yürüyüş yolları, tepeler, sırtlar ve vadiler oluşturarak arazinizin şeklini değiştirmek ve yollar, patikalar, bina blokları ve daha başka şeyler eklemek için de kullanabilirsiniz.

Sketchup Mimari de Google Earth’le bilgi paylaşın. Projenizin yeri hakkında anlık bağlam bilgisi almak için SketchUp ve Google Earth uygulamasını birlikte kullanabilirsiniz. SketchUp uygulamasında tek bir düğmeyi tıklayarak dünya üzerindeki herhangi bir yerin havadan görüntülerini, 3B alanını ve coğrafi konumunu içeri aktarın. Başka bir düğmeyi tıklayınca modeliniz Google Earth’e geri gönderilir ve burada modelinizi dünyanın geri kalanının bağlamında görebilirsiniz. Gerçekten bu kadar basit.

3B Atölyesi’nden yüz binlerce çevre nesnesi alın. Google 3B Atölyesi devasa bir çevrimiçi 3B model veri havuzudur. 3B Atölyesi’u ağaçlar, insanlar, taşıtlar, açık hava tesisleri, kısacası tasarımlarınıza gerçeklik ve ayrıntı eklemek için ihtiyacınız olan herhangi bir şey bulmak için ziyaret edebilirsiniz. En güzeliyse, 3B Atölyesi’ndeki her şeyi indirmek ve istediğiniz gibi kullanmak ücretsizdir.

Bu Eğitim İlginizi Çekebilir  Verimliliği artırmak için en iyi 10 SketchUp uzantısı

Sketchup Mimari Şehir Planlaması

Planlamacılar ve şehir tasarımcıları SketchUp’ı hızlı ve kullanışlı olduğu için kullanmaktadır. Basit kavramsal çalışmalardan, tam ayrıntılı binalara ve dış mekan alanlarına kadar fikirlerinizi 3B olarak keşfetmek ve sunmak için SketchUp basit ancak güçlü bir araçtır.

Karmaşık bilgi kümelerini 3B olarak görsel hale getirin. Herkes (özellikle topluluk üyeleri) dünyanın 2B gösterilişini kolayca anlayamayabilir. SketchUp, etkileyici 3B modeller oluşturarak ve sunarak zorlu uzaysal kavramları sunmanıza yardımcı olabilir. Planlamacılar ve şehir tasarımcıları SketchUp uygulamasını canlı bir tasarım süreci aracı olarak bile kullanır; bir topluluk görüşmesinde değişiklikler yapabiliyor olmak ve olasılıkları keşfetmek güven telkin eder, zaman tasarrufu sağlar ve sonuç olarak daha iyi bir tasarım ortaya çıkar.

Google Earth uygulamasıyla sorunsuz bir biçimde çalışın. Google Earth herkese topluluklarını birkaç yıl önce bile mümkün olmayan bir şekilde görerek daha iyi anlama olanağı tanır. SketchUp 3B modellerinizin ayrıntılarını ve Google Earth tarafından sağlanan görsel içeriği birleştirerek projelerinizi kim oldukları fark etmeksizin herhangi bir hedef kitleye iletebilirsiniz.

Bu videoyu beğendiniz mi?
sketchup mimari
"Hayır, Teşekkürler. Lütfen Kutuyu Kapatın!"