Sketchup Dosya Boyutu

Published on 24 Ekim 2014

sketchup dosya boyutu

Sketchup Dosya Boyutu

Sketchup Dosya Boyutu gerçekten sketchup kullanıcıları için çok önemli bir konudur.Sketchup içerisinde büyük dosyalar da çalışırken (vray render motorunu veya herhangi bir render motoru düşünmeyin) her tür modeli çizip,  dışarıdan her tür dosyayı alıp yerleşim yapabilirsiniz.Dış mekanda bir çok modeli çalışmanıza ekleyebilir, iç mekanda bir çok süs eşyasını çalışma içerisinde kullanabilirsiniz. (render motoru olmadan) Buraya kadar sorun yok, esas sorun render motorları eklendikten sonra başlıyor.Peki Sketchup Vray veye herhangi bir render motoru devreye girdiğinde bu durum nasıl olmalı ? Render motoru devreye girdiğinde stabil ve düzenli çalışmaya gayret göstereceksiniz, zaten birazda profesyonellik artık bu noktada başlıyor diyebilirim.Çalışmanıza render olmadan 500mb lık bir dosya kapasitesine kadar çıkarken bu durum, render motoru eklendiğinde yarı yarıya hatta daha az dosya boyutlarına düşmeli.

Sketchup Dosya Boyutu ile Render Motorlarının ilişkisi

Sketchup Dosyaların şişmesinin en büyük nedeni düzensiz çalışma, Grup Component ayrımına dikkat edilmemesi , her bulunan modelin çalışma içerisine aktarılması (dosya boyutuna bakılmaksızın) kaplama boyutlarının çok yüksek kullanılması , Sketchup programının büyük dosyalarda ağırlaşmasına ve render konusunda problemler çıkmasına neden oluyor.Bu nedenlerin başında Render programlarının ilk render esnasında matematiksel hesaplama yaparken, poligon saysını hesaplamalarından ve yüksek poligonlu nesnelerin bu hesaplama sırasında çok yüksek hesaplamaya ihtiyaç duymalarından kaynaklanan sürelerin çok uzun olması, render sürelerinin uzun ve dosyanın ağırlaşmasına neden olmaktadır.

Sketchup Dosya Boyutu’nu koruyarak nasıl stabil çalışmalıyız ?

Sketchup Dosya Boyutu konusunda çok dengeli düzenli ve açıkça çok cimri omalıyız çalışmada, kaplama boyutlarından tutun , kullandığınız hazır modellere kadar bir çok konuda aklımız dosya boyutunda olmalı.Kaplama boyutlarında 1024×1024 lük ebat büyüklüğünü geçmediğimiz sürece pek sorun yaşamayız, internet üzerinden indirmiş olduğunuz 20~30 mb lık tek kaplama boyutları sizin çalışmanıza olumsuz yansıyacaktır, 10 tane bu şekilde kaplama atadığınızı düşünün dosya boyutunun ne hale geldiğini düşünmek bile istemiyorum.. 🙂 hazır modellerin kullanımı konusunda ise yine yüksek megabayt içeren dosyaların kullanılmasını tavsiye etmiyorum, kaplama atanmadan yapmış olduğunuz bir villa modeli 10mb iken, bu villanın bahçesine koyduğunuz bir barbükünün 30mb olması ilerde sizi ne kadar zor durumlara sokacak düşünün. 🙂

Bu Eğitim İlginizi Çekebilir  3 Boyutlu Program Başlangıç Rehberi

Sketchup Dosya Boyutu konusunda sonuç ?

Sketchup Dosya boyutu konusunda yukarda bazı açıklamalarda bulundum ,

Peki bu dediklerimi yapmazsanız neler olur ?

Dosya şişer yavaşlar
Poligon sayısı artar , render geç başlar
Deneme renderlarında bile geç başlarsınız hevesiniz kaybolur
Büyük çözünürlükte render alamazsınız
Render sırasında dosya kapanır.Aynı zamanda vray için bir diğer konuda hazır ayarlardır bu ayarlarında hangi mekana ve hangi kaliteye göre ayarlandıgını bilmediğiniz için sizin için ezbere ve yalın bir konu olarak kalır herzaman.

Sketchup Dosya Boyutu Konusunda Çözüm

1) Dosya boutunuzun artıp artmadığını sketchup menüleri içerisinde window / Model info : File size kısmına bakıp görebilirsiniz.
2) Yine Aynı menüden Statistics kısmından Purge Unused yapıp , dosya içerisindeki gereksiz componentleri kaldırabilirsiniz. (bu şekilde dosya boyutunuz düşer)
3) Sketchup Dosya Boyutu konusunda Clean Up plugini kullanabilirsiniz, bu plugin fazla poligonları azaltarak dosyayı rahatlatma durumuna gitmektedir. Bu linkten bakınız) Yüksek kapasiteli resim dosyalarınızı photoshop veya farklı bir resim düzenleyicide açıp 1024×1024 büyüklüğüne getirip kaplama boyutunu küçültebilirsiniz.

Aynı zamanda bunlara ek olarak Sketchup programının 32 bit olması bizim sahne içerisinde çok daha fazla kasılmamıza neden olmaktadır.Bu yüzden Skecthup programını en kısa zamanda 64 bit olarak bekliyoruz..

Bu videoyu beğendiniz mi?
sketchup dosya boyutu
"Hayır, Teşekkürler. Lütfen Kutuyu Kapatın!"