Sketchup Arazi Çıkarma

Okunma: 13.361 kez okundu
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Sketchup Arazi ÇıkarmaSketchup Programı içerisindeki bazı özel kısımlarla beraber kendini 3D programlar arasında daha çekici bir hale getiriyor,bu özelliklerden biride Sketchup Arazi Çıkarma komutudur.Sketchup programı içerisinde bu komutun kullanımı Add location isminde geçer.

Sketchup içerisinden Toolbar menüsünden, Google Toolbarını yani menüsünü aktif ettiğiniz de Add location komutu ile karşı karşıya gelirsiniz.Bu komut ile Google Earth sayfası ekranınıza gelir ve gelen arama kısmına yazdığınız bölge ismi ile o kısmın haritası 3D olarak çalışmanıza aktarılır.Bu saye de bir yere gitmeden rahatlıkla istediğiniz bölgenin arazisini çıkarabilirsiniz.Sketchup 2017 ve sonrası için bu Add loaction kısmında bazı değişmeler olarak yerini farklı bir firmaya bıraktı, bu şekilde arazi konusunda goole earth kadar olmasada yine arazi çıkarma işlemleri yapabiliyorsunuz.Özellikle harita üzerinde yerleşim birimleri içerisinde yeri ve konumu belirli olan araziler için birebir bir uygulama olduğunu söylemeliyim.

Sketchup Arazi Çıkarma işlemleri sırasında dikkat edilecekler

Sketchup Arazi Çıkarma işlemi yapmadan önce Toogle Terrain Komutu ile eğimli arazi haline dönüştürüyoruz.
Bu dönüştürdüğümüz eğimli araziyi, Sketchup pro programı kullanıyorsak eğer, dışarı 3ds veya obj formatında export ederek farklı 3 boyutlu programlarda kullanabiliriz.

Sketchup Arazi Çıkarma işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise, belli bir alan büyüklüğünün dışına çıkmamasıdır.
Bu büyüklüğe dikkat ederek, nokta işaretleme yöntemi ile arazinizi sketchup içerisine aktarabilirsiniz.

Sketchup Arazi Çıkarma videosu

Aşağıdaki Sketchup Arazi Çıkarma videosu, sizlere arazi çıkarma konusunda bir fikir verecektir.
Sketchup konusunda en çok kullanan kesim olan peyzaj mimarları için bu arazi şekillendirme ve öçeklendirme konusunda çok fazla pratik komutlar barındırmaktadır.
Arazi üzerinde çalışırken bazı zorluklar yaşayabilirsiniz, bunlardan biride yüzeyleri kaldırmak sorunudur.
Sketchup içerisindeki komutlardan olan push pull ile normal yüzeyleri istediğiniz gibi kaldırırken, eğimli yüzeyleri kaldıramazsınız.

O yüzden devreye Sketchup popüler Pluginlerinden biri olan joint push pull devreye girer.Bu sayede eğimli yüzeyi kaldırabilirsiniz.
Sketchup pluginlerini indirmek için buraya tıklayınız.

Facebook Grubumuz için buraya tıklayınız.
Youtube Adresimizden videoları izlemek için tıklayınız.
Facebook Sayfamız için tıklayınız.
İnstagram sayfamız için tıklayınız.