Sketchup 2020 Pluginleri

Published on 19 Ocak 2020

Sketchup içerisinde kullanıcı ihtiyaçlarına göre bir çok plugin bulunmaktadır.Bu pluginleri seçerken sıklıkla yaptığınız komut tekrarlarını yapmadan işlerimizi hızlandırmak için bazı yardımcılar kullanırız.

Aşağıda bu Sketchup pluginleri için indirme linkleri vereceğiz.Onları indirip kullabilirsiniz.

Bu yardımcı eklentilere plugin adını veririz. Sketchup içerisinde çok fazla plugin olması aslında biraz tercih yapmamızı zorlaştırdığı gibi , çok sayıda eklenti yüklememizde programın aşırı yavaşlamasına neden olacaktır.

Sketchup Pluginleri nasıl seçilir ?

Sketchup pluginleri seçimi aslında ihtiyaca göre seçilir , ihtiyaç ise sürekli projelerde yapmış olduğunuz komutların daha hızlı bir şekilde uygulanması için kullanılır.

Eğer bir süpürgeliği sürekli çizmek zorundaysanız , bunu profile builder eklentisi ile hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.Aynı şekilde projelerdeki çatı, merdiven ve diğer çok fazla yaptığınız işlemler için eklenti kullanılması gereklilik olmaktadır.

Aynı zamanda kat planlarınız hızlıca çizmek için Dibac eklentisi sizin işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Çok fazla Sketchup Plugini Yüklemek

Sketchup Pluginlerini çok fazla yüklemek , programın geç açılmasına , render hızının etkilenmesine neden olmaktadır.Yıllardır firma bu sorunu çözememiştir,kullanıcı odaklı olarak sizler çok fazla plugin yüklemeden yanlızca işinize yarayacak pluginleri yüklemeniz gerekmektedir.

Sketchup Pluginlerini genelde bu siteden indiriyoruz.Büyük bir arşive sahip ve nerdeyse tüm sketchup plugin yazılıcıları bu forumda bulunmaktadır.

Sketchup Plugin videoları derslerimizi buradan izleyebilirsiniz.

UYARI : LibFredo6 Pluginleri için ilk olarak LibFredo6_v9.5c.rbz eklentisini kurmanız gerekmektedir.

İndirme linki içerisindeki Pluginler ve açıklamaları ;

Fredo6: RoundCorner    v3.3a : 3B şekillerin kenarlarının ve köşelerinin 2B profil boyunca yuvarlanmasını 3 modda gerçekleştirir: Yuvarlak köşeler, Keskin köşeler ve Eğim verir.

Fredo6: Joint Push Pull Interactive : Modellerin özellikle eğimli yüzeylere hacim verilmesini sağlar.

Fredo6 : FredoScale     v3.1a : Ölçekleme, Konikleştirme, Germe, Düzlem Kesme, Bükme, Bükme ve Döndürme gibi bir dizi geometrik dönüşümü etkileşimli olarak uygulayın.

Fredo6 : TopoShaper     v2.5c : İzohipslerden yüzey oluşturur.

Fredo6 : Bezier Spline     v2.1a: Tümü 3B olarak çeşitli Polylines, Bezier ve Spline eğrileri çizer. Sürüm 2.1a, simge boyutuyla ilgili sorunları giderir.

Fredo6 : Curviloft     v1.8a : Çizgilerden ve eğrilerden yüzey oluşturmayı sağlar.

TIG: Pipe Along Path    v2.2 : Önceden seçilmiş bir yol boyunca dairesel yüzlü ‘followme’ boru oluşturur.

Tak2hata: Make Fur    v2.1.0 : Bitki ve çeşitli objelerin dağıtılması ile ilgili bir plugindir.

Bu Eğitim İlginizi Çekebilir  Sketchup Nedir ?

Eğer işinizi kolaylaştıracak pluginleri arıyorsanız , konunun altındaki yorum kısmına detaylı yazmanız yeterlidir. Sizlere plugin tavsiyesi yapabiliriz.

PLUGİNLERİ BURADAN İNDİRİNİZ.

    1. skutludur 30 Mart 2020
    2. Adnan Öztürk 24 Haziran 2020

Bu videoyu beğendiniz mi?
Sketchup2020-Plugin
"Hayır, Teşekkürler. Lütfen Kutuyu Kapatın!"