Modellemeye Başlangıç Aşamaları

Published on 14 Eylül 2012

Modellemeye Başlangıç AşamalarıHer yeni kullanıcının takıldığı bir kısım vardır, Sketchup veya herhangi bir programda modellemeye nerden başlamalıyım konusu ve Modellemeye Başlangıç Aşamaları.

Henüz modelleme aşamasında belli bir seviyeye gelmiş  arkadaşlarımız bile, nerden başlayacakları konusunda kafaların da birçok soru işareti ile projeye başlamaktadır.

Aslında ilk kullanıcılar, hangi programı kullanmalıyım ? sorusuna yanıt aramalılardır. Bu yazacağım makalede hangi programa başlamaları konusunda ve modele nerden nasıl başlanacağı konusunda bir yol gösterici niteliğinde olacaktır.

Tabi bu konudan önce kısa bir yazı ile ülkemizdeki program ve paylaşımın niteliği hakkında’da bilgiler vermek istiyorum.Tasarımcı olarak Piyasa da adını duyduğumuz ama hangisine başlayacağımızı bilemediğimiz birsürü program var, bunlardan en çok duyduğumuz ve popüler olan ve ülkemizde sürekli adı bir tekerleme gibi tekrarlanan 3Dsmax programdır.

Bunun yanında aynı firmanın ürünü olan Maya diğer duyduğumuz (en azından benim duyduğum) programlar arasındadır.

Her ne kadar üniversiteler’de ve dışarda eğitim aldığınız yerlerde Autocad ve benzeri programların eğitimleri verilse de bu işi seven kişi (tasarımcı) hangi programa yöneleceği konusunda bazı tereddütlerde kalıyor.Bu tereddütler aslında kişinin kendi kişisel isteklerini tam anlamıyla karşılayamamış olmasındandır.

Aslında programlar kişilere istenen isteklerin ve kolaylığın çoğunu verseler de, tasarımcı nerden ve nasıl başlanacağını bilmediği için programdan yeterli verimliliği alamamakta ve kafasındaki tasarımları rahatlıkla 3d çizim ortamına aktaramamaktadır.

Modellemeye Başlangıç Aşamaları ve sonrası

Modelleme için gerekli programınızı seçtiniz ve artık modellemeye başlamak istiyorsunuz.İlk olarak programın temellerinden yani komutlarından başlayarak gitmelisiniz.Her program içerisinde bir line komutu vardır.Çizmek çizgi anlamına gelen bu komut ile artık modellemeye ilk adımınızı atarsınız.Modellemeye Başlangıç Aşamaları sırasında kontrol sizde olmadığı içi başlarda çok sıkılabilirsiniz bu iş çok zaman isteyen bir iştir ve zamanla çözersiniz.Sürekli testler ve denemeler yapmanızı gerektiren bir olgudur, aynı zamanda zevkli ve ortaya çıkan sonuçtan duyduğunuz haz çok farklıdır.Ortaya çalışma çıktıkca sizi çok daha fazla eğlendirecektir.buda başta öyledir, Modellemeye Başlangıç Aşamaları ilk başlarda sıkıcı gelir ortalarda hafif tad bırakır, öğrendikten sonra çok keyiflidir..

Bu Eğitim İlginizi Çekebilir  SketchUp için yeni bir EV
    1. Koda Tasarım 14 Eylül 2012
    2. bbasarir 15 Eylül 2012
    3. admin 18 Eylül 2012

Bu videoyu beğendiniz mi?
Modellemeye Başlangıç Aşamaları
"Hayır, Teşekkürler. Lütfen Kutuyu Kapatın!"