Gerçekçi Render Nasıl Oluşturulur ?

Published on 09 Eylül 2014

gerçekçi renderKaliteli Görsel veya kullanıcıların kullandıkları tabirle gerçekçi render oluşturmakla ilgili yakın zamanda bir çok soru gelmekle beraber, bu konuda facebook grubumuzda da bir çok sorular sorulmaktadır.Bu makalede sizleri bu konu hakkında bilgilendirip kaliteli görseli nasıl oluşturacağınız konusunda bilgiler vereceğim.

Gerçekçi render konusunda hem uygulayacağınız yol konusunda, hemde gidişat konusunda bazı temel prensipler vardır.Bu prensiplere veya gidişat yoluna uyduğunuzda sorunsuz olarak kaliteli görsel oluşturabilirsiniz.Tabi bu gidişat yöntemi kullandığınız programlara iyi hakimiyet kurmaklada doğru orantılıdır.

İlk olarak hangi programı veya hangi render motorunu kullanıyorsanız bu konuda istediğiniz oluşturma konusunda bilgili olmalısınız.Eğer sketchup programını kullanıyorsanız sitemiz de yeni başlayanlar kısmından başlayarak üst sıralara doğru ilerleyip modelleme aşamaları hakkında bilgi sahibi olup, programa hakimiyetinizi artırmalısınız.Daha sonra sırasıyla sitemizle sıklıkla adı geçen ve render görselleştirme kısmında kaliteli sonuçlar alabileceğiniz sketchup vray render motoru derslerini izleyebilirsiniz.Bu dersleri izleyip, video içeriklerinden farklı olarak örnekleme yaparsanız, daha iyi ilerleme gösterirsiniz.

Gerçekçi Render ? Gerçekçi Modelleme ?

Kaliteli Görsel oluştmanın ilk şartlarından biri modelin kaliteli bir biçimde gerçek hatlarına uygun şekilde modellenip çizilmesi ve aynı şekilde kaplama atılmasıdır.
Modelin gerçeğe yakın, net ve karmaşadan uzak olması gerçekçilik konusunda bir adım daha yaklaşmanız manasına geliyor.

Gerçekçi render oluşturacağım diye, hazır model kütüphanesinden bulduğunuz tüm hazır modelleri sahneye eklemeye kalkışmayın, daha sonra neden render başlamıyor veya dosya boyutunun aşırı büyümesinden dolayı sorunlar yaşayabilirsiniz.Bu konu çok ince bir çizgi olduğu için, bu konuda çizim yaptıkça deneyim kazanacaksınız, unutmayın render aşamasına geçmeden önce bol bol modelleme yapmalısınız.

Bu Eğitim İlginizi Çekebilir  Sketchup ivy (sarmaşık) plugini

Gerçekçi Render,Kaliteli Model Kullanımı ?

Bir diğer önemli unsurlardan biri ise kaliteli model kullanımıdır, modelinizi üst kısımda anlattığımız gibi ana hatları ile modelledikten sonra, kullanacağınız hazır modellerinde kaliteli olması , gerçekçi render aşamalarından birini tamamladığınız anlamına gelir.Kaplaması hatalı veya yanlış orantılı modeller sizin modeliniz içerisinde hemen kendisini belli edecektir.Bu aşamada kaliteli modeller bulmanız kaliteli görsel oluşturmada bir diğer önemli konudur.

Ölçülü çalışmak ?

 Gerçekçi Model oluşturmanın belki en önemli maddelerinden biridir ölçülü çalışmak.Ölçülü çalıştığınız zaman modellerin birbirleri ile olan ölçü ve boyut sorunu render sırasında belli olmaz ve gerçekçi ölçülerle gerçekçi bir modelleme yapmış olursunuz, elinizin altında sketchup gibi bir program varsa eğer, 3d konusunda çok stabil bir şekilde ölçülü çalışabilirsiniz.Ölçülü çalışılmayan çalışmalarda genelde boyut sorunları ve minyatüre kaçan çalışmalar gözden kaçmamaktadır.Bu konuyla ilgili çekmiş olduğumun Ölçülü çalışmanın gerekliliği isimli videoyu izleyebilirsiniz.

Peyzaj ?

Peyzaj bizim ülkemizde gerçekten pek ilgi görmeyen ama bana göre en kaliteli meslek dallarından biridir.
Yurt dışında aynı arkeolog mesleği gibi çok büyük önem verilen meslek dallarından biri olmasına rağmen, ülkemizde bu popülariteyi pek yakalayamamıştır.
Halbuki bir projeyi öne çıkaran en önemli maddelerden biride kaliteli peyzaj yapılmasıdır.

Burda şöyle bir sorun ortaya çıkıyor, hepimiz peyzaj mimarı olabilirmiyiz ?

Tabiki eğitiminiz almadığımız bir meslekde başarılı olamayız, fakat , dış mekan çalışmalarında örnek verecek olursam 5 katlı bir yapı modellediğiniz de ,
bu binanın etrafındaki objelerle etkileşime girmesi ve ön plana çıkması için ufakda olsa peyzaj düzenlemesi yapmalısınız.
Bir bahçe, bir havuz , çeşitli ağaç ve bitki türleri, görselinizi daha kaliteli hale getirecektir.
Bu şekilde gerçekçi render için yapacağımız adımlardan birinide tamamlamış olacağız.

Kaplama ?

Kaplama yani materyallerin uyumu, renk düzeni gerçekçi render için yine önemli unsurlardan biridir.
Tertemiz bir render için , temiz kaplamlar kullanabilirsiniz, gerçek dünyada olan kir ve pas yosun tutmuş çatlamış kısımlar gerçekçilik sağlar.
O yüzden modelinize bunları uygulamalısınız.

Bu Eğitim İlginizi Çekebilir  Autocad'den Sketchup'a Dosya Aktarımı
Ambians Oluşturma

Ambians oluştyurmaya çalışın, yatak odasındaki mumlardan, pencerenin önüne koyacağınız bir saksıdan, ağaçların altına düşen yapraklara kadar,
banyodaki gül kurusu ve çeşitli süs ışıklarından bunları oluşturun.

Hayal gücünüzü kullanın, oda yoksa yüzlerce tasarım sitesi var, onalardan birini kendinize referans olarak kullanıp gerçekçi render konusundaki ana hatları bu şekilde tamamlamış olursunuz.

Bu videoyu beğendiniz mi?
gerçekçi render
"Hayır, Teşekkürler. Lütfen Kutuyu Kapatın!"