Autocad çizgi yüksekliği

Published on 14 Şubat 2014

Autocad çizgi yüksekliği
Autocad çizgi yüksekliği

Autocad içerisinde çalıştığınız dwg projelerini çizerken , Autocad çizgi yüksekliği sketchup’a gönderdiğiniz dosyalar üzerinde sorun oluşturabilir.

Autocad üzerinde 2d olarak kuş bakışı olarak çizim yaptığımız için yüksekliğe pek aldırış etmeden çizim yapmaya devam ederiz.

Fakat bunu sketchup programına attığımız zaman çizimin farklı yüksekliklerde olduğunu ve yüzeylerin kapanmadığını görürüz.

Bu işlemi ilk olarak Autocad içerisinde düzelttikten sonra sketchup programına göndermemiz gerekiyor, yoksa sketchup programında hepsini “0” kotuna getirmek çok zaman alabilir.

Bunun için Autocad içerisinde birkaç farklı yöntem ve plugin bulunmakta.Bunlardan birincisi Autocad içerisinde hali hazırda bulunan (lt versiyonlarda olmayan) Flatten komutu , bir diğer komut ise dışardan plugin olarak eklediğimiz Zapping eklentisidir.

Autocad çizgi yüksekliği Flatten Komutu

İlk yöntem Flatten komutu bu komut Autocad serilerinde bulunmakta , sadece Autocad LT versiyonlarında yok. Bu komutu kullanmadan önce Autocadde Top wiev (üst bakış) görüntüsüne geçip (standart görünüş) Flatten komutunu uyguladıktan sonra , çizimin hepsini seçip enter tuşuna basınız. Kontrol etmek için isometric görünüşe tekrar geçebilirsiniz.

Autocad Zapping Plugini Kullanımı

İkinci yöntem Autocad programına yüklenecek bir plugin ile hallediliyor.Pluginin ismi Zapping olarak geçiyor (en alt kısımdaki bağlantıya tıklayarak indirebilirsiniz.) Autocad komut satırına Zapping yazıp enter tuşuna basınız önünüze bir pencere açılacak ve en altta all obje (tüm objeler) diyerek hepsini seçin. Sonra sizden layer isimlerini değiştirmenizi siteyecek ( boşluk veya noktalı harfleri degiştirmeniz yeterli olacaktır) bu işlem bitiminde tekrar komutu girip enter tuşuna basıyorsunuz, aynı şekilde seçenekleri basıp tekrar enter diyorsunuz.En son komutu tekrar uyguladığınız da, sağlama olarak , sıfırlanacak yüzey yok ifadesini gördüğünüz de , tüm çizgilerin sıfırlandığını göreceksiniz.

Bu Eğitim İlginizi Çekebilir  Sketchup Vray İç mekan eğitimi

Plugini İndirmek için tıklayınız.

NOT: Plugini kurmak için zip klasörü içinden çıkan dosyaları C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD 2014 klasörü altına yani Autocad programı hangi klasörde kurulu ise oraya gönderiniz.

Daha detaylı görmek isterseniz aşağıdaki görsellere bakabilirsiniz.

zapping1

zapping2

zapping3

zapping4

    1. Ayşe Demir 14 Kasım 2016

Bu videoyu beğendiniz mi?
Autocad çizgi yüksekliği
"Hayır, Teşekkürler. Lütfen Kutuyu Kapatın!"