3D3D nedir?

3D (3 Design) üç boyutlu tasarım; ‘’tıpkı  fotoğrafçılık gibi 3B görselleştirme de sanatsal ve teknik beceri gerektiren  bir sanattır.’’

Nasıl 3D tasarımcısı olabilirim?

3D tasarımcısı olmaya karar vermeden önce Üç boyutlu görselleştirme ve tasarımları hakkında ön araştırmalar yaparak işe başlayabilirsiniz. Kariyer, iş alanları ile ilgili ayrıntılar ve bu süreçte nelerle karşılaşacağınız hakkında bilgi edinerek kariyerinizde hangi yönde ilerlemek istediğinize  karar vermelisiniz.

3D tasarımcısı olabilmek için ;

-Bilgisayarı ve bilgisayar programlarını sevmeli,

-Üç boyutlu düşünebilme yeteneğine sahip olmalı,

– Kullanacağınız üç boyutlu programları kaldırabilecek  hızlı bir bilgisayar edinmeli,

3D görselleştirme programları için gereken eğitim ile ilgili ön araştırma yapıp size en uygun olan eğitimi seçmelisiniz.

Bunların yanı sıra doğru eğitim ve zamanla edineceğiniz deneyimlerle ilerleyerek büyük yollar kat edebilir çeşitli animasyonlar da hazırlayabilirsiniz. Bu süreçte yaptığınız profesyonel tasarımları özgeçmişinize ekleyerek iş başvurularınızda etkili bir giriş yapabilirsiniz.

3D Tasarımcısı Kimdir?

3D tasarımcısı; ‘’Proje,  tasarım ve ürünleri, görüntüleyenlere gerçekçi ,hareketli videolar ve animasyonlar oluşturarak herhangi bir sektörde, hedef kitleye iletilmek istenen mesajı  3B görsel imgelerle iletebilen dijital sanatçılardır. ‘’

Üç boyutlu tasarımcı; ‘’ müşteri gereksinimlerini  doğrultusunda autocad, solidworks, sketchup, photoshop, 3D max, lumion, cinema 4D gibi programlar kullanarak 3B görseller , hareketli videolar, grafikler ve animasyonlar oluşturur. ‘’

3D tasarımcısına neden ihtiyacımız var?

Günümüzde gerek televizyonlar da gerek internet üzerinden pazarlanan ürünlerin büyük oranı Üç boyutlu görselleştirme ile oluşturularak hedef kitlenin daha fazla ilgisi çekilmeye çalışılmaktadır. Her geçen gün Üç boyutlu görselleştirme, v-ray,  keyshot gibi render programlarının gelişmesi ile bu oran hızla artmaktadır. Üç boyutlu görselleştirme ve render  programlarındaki bu gelişmeler Üç boyutlu tasarımcının karmaşık ve pahalı fotoğraf çekimlerine ihtiyaç duymadan standart  fotoğraf kalitesine eşdeğer görselleştirmeler  oluşturmasını sağlıyor. 3D görselleştirme, görselin ışık yansımalarına, gölgesine, yüzey dokusuna kadar tüm özelliklerinin oluşturulmasına olanak sağlar.

Tabi ki 3b görselleştirme sadece tüketici ürünleri ile sınırlı değildir. Günümüz teknolojisi imkansız ya da masraflı görselleri bile 3B programlarda rahatlıkla oluşturma fırsatı tanıyor. Otomotiv, tıbbi, ilaç, moda, inşaat ve mimari gibi birçok sektör 3B görselleştirme hizmetinden yararlanmaktadır.