Vray Kaplama

Okunma: 7.693 kez okundu
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Vray KaplamaMerhaba Arkadaşlar bu dersimizde sizlere Sketchup Vray içerisinde Vray kaplama nasıl atanır, nelere dikkat etmemiz gerekiyor bunlardan bahsedeceğim.Vray içerisinde birçok arkadaşımızın takıldığı vray material atama ile ilgili soru işaretlerinin hepsine bur Vray Material videosunda değindim.Vray Material kısmında en çok yapılan hata , paint bucket aracı ile atılan kaplamayla farklı düşünülmesinden dolayı karıştırmaktır.

Siz Sketchup komutlarından paint bucket aracı ile kaplama atadığınızda direk vray kaplama menüsüne eklerek aktif olur.Bu konuda ister vray içinden yapın , ister sketchup içerisinden yapın aynı olay gerçekleşmektedir.Sadece ince ayarları vray içerisinden yapacaksınız.

Vray kaplama ve paint bucket

Sketchup Paint bucket aracı ile material atadıktan sonra vray içinde ayarlamalar nelerdir bunlarıda göreceğiz.Aynı zamanda Sketchup Vray diffuse kanalına resim ve renk ekleme seçeneklerinin nerden yapıldığı konusunda sizlere bilgiler verdim.Bu ders Sketchup Vray materyal atama giriş dersidir.Diğer derslerimizde sırasıyla Sketchup Vray Bump ve Displacement kanallarının nerede ve ne için kullanıldığı konusunda bilgiler vererek bu konuyu daha da pekiştirmeyi amaçlıyorum.


Vray kaplama videoları

Keyifli Seyirler !

Vray Material Videolarını buradan izleyiniz

Facebook Grubumuz için buraya tıklayınız.
Youtube Adresimizden videoları izlemek için tıklayınız.
Facebook Sayfamız için tıklayınız.
İnstagram sayfamız için tıklayınız.

 • ihsan pak

  elinize sağlık
  material atarken sketchup ın kendi materyalleri olan ‘ vismat_material_collection ‘ dan malzeme alıp uygularsak, daha gerçek olur diye duymuştum.
  fakat bu üstü yuvarlak top şeklindeki malzemeleri: açıp, ölçüleri değiştirmeme rağmen kullanamıyorum. pardon, kullanıyorum fakat yazıları üstünde kalıyor. nerede yalnış yapıyorum.
  kullandığım sketchup pro değildir. acaba bu sebepten mi?
  herşeye şimdiden teşekkürler.

 • Selamlar öncelikle vismat_material_collection kullanmak kullanıcının ezberlemesine ve çabuk unutmasına neden olur, ordaki hazır ayarların nerden nasıl yapıldığını bilmeniz gerekiyor, parlaklığı nerden vereceksiniz pürüz nerden verilir, renk nerden değiştirilir bilmek gerekiyor, vismat_material_collection kısmında bulunan materyaller hazır materyaller olup kullanıcının bu işi tam anlamıyla öğrenmesinin önüne geçer ben tavsiye etmiyor mümkün olduğunca materyalleri kendiniz hazırlayınız. Aynı zamanda vrayin tüm özelliklerini sağlıklı kullanabilmek için , sketchup pro yüklemeniz gerekiyor.