Sketchupda Neler Yapılır ?

Okunma: 4.811 kez okundu
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Sketchupda Neler YapılırSketchupda Neler Yapılır sorusu ?

Sketchupda Neler Yapılır ? sorusu özellikle programın ününü duyan ama şimdiye kadar hiç programa başlamamış kişiler tarafından sürekli sorulan soruların başında gelir.

Sketchup Programı zaman içerisinde firmalar arası el değiştirerek kendi gelişimini zaman içerisin de devam ettirmiştir.Bu gelişim içerisinde 32 bit versiyondan 64 bit versiyona kadar bir çok değişimi kendi içerisine ekleyerek, kullanıcıların daha performanslı bir yazılım kullanmalarına olanak tanınmıştır.

Aynı zamanda kullanıcıların sıklıkla yaşadıkları  bug splat (kapanma)
hatalarından tutunda bir çok eklenti hatasına karşın daha stabil bir hale gelerek 2015 yılına kadar en stabil versiyonları çıkartmıştır.

Sketchup 2016 versiyonunda ise yine bazı menü ve  kendi içerisinde bir takım değişiklikler ile gelişimini devam ettirmiştir.

Sketchup Programı, 8 ile devam eden macerasını, ilerleyen dönemler de Trimble firmasının bu yazılımı satın almasıyla farklı bir anlayış ile devam ettirmektedir.

Google firmasın da uzun yıllar hareketsiz kalan program, Trimble ile kendi göstererek Avrupa da 2015 döneminde %30’luk bir büyüme ile en hızlı büyüyen 3D program ünvanına erişmiştir.

Sketchup Programının Yetenekleri

Sketchup programın da her nekadar ağırlıklı olarak mimari çizim yapılsa da,
farklı platformlar da organik çizimden tutunda mekanik modellemeye kadar birçok modelleme teknikleriyle bir çok alanda hizmet verdiğini göreceksiniz.

Özellikle Sketchup 2015’den sonra gelen bazı yeni eklenti ve özellikler ile Sketchup programının birçok eksiği kapanmıştır.Programın Mimari konuda ki yeteneği ve hızı gerçekten, görmezden gelinemez düzeydedir.

Her ne kadar Dibac gibi pluginler ile çok çok hızlı mimari çizimler yapılsa da , programın kendi içerisinde ki Toolbar(komutlar) ile de çok hızlı mimari modellemeler yapılmaktadır.

Sketchup Programında neler yapılabilir ?

Sketchup Programın’da Mimari çizimler , Stand Tasarımları, Mobilya Tasarımları, Peyzaj Tasarımları , Mekanik modelleme , ileri seviye de olmasa bile organik modellemeler çizilebilir.İstediğiniz alanda kullanmak için bir çok plugin bulunmaktadır.Bu pluginler (eklentiler) sayesinde Sketchup programı içinde daha hızlı seçim ve hızlı çizim yapmanızı sağlayacak birçok özelliği barındırmaktadır.

Özellikle Sketchup 2015 ile gelen 64 bit özelliği sayesinde, programın sahnesi boyutlandırma bakımından daha fazla model alabilmektedir.

Bu sayede render ve modelle esnasında program tıkanmadan yüksek boyutlu dosyalarınızda hızlıca çalışabilirsiniz.

Sketchup Türkiye sitesi bu plugin ve eğitim videoları sayesinde sizin istediğiniz modelleri çizebilmenizde yardımcı olacaktır.

Sitemizin Plugin videoları kısmında , Sketchup programı ile alakalı plugin videolarını izleyebilir, iş akışınızı hızlandırabilirsiniz.

Facebook Grubumuz için buraya tıklayınız.
Youtube Adresimizden videoları izlemek için tıklayınız.
Facebook Sayfamız için tıklayınız.
İnstagram sayfamız için tıklayınız.

 • Tekin

  Sayenizde program hakkında bilgi sahibi oldum. Gayet açıklayıcı bir anlatım..

 • Said

  Yeni başlayanlar için çok güzel başlıklar var siteniz hayırlı olsun 🙂

 • admin

  said bey teşekkürler

 • admin

  Teşekkürler

 • Cetin

  Said Hocam google eart e model yaparken zemine müdahale edebiliyormuyuz. mesela plajın modelini yapacam büyük bir alana kumsal yapmam gerekiyor. Bu mümkünmü?

 • admin

  Cetin bey bildiğim kadarıyla Sketchup modelinizin aynısını google eart’e aktarmanız mümkün , sonuçta arazideki nesneleri eklediğiniz için plajın modelini eklemeniz mümküm.

 • Cetin

  Said hocam bir yolu engemeli bir araziye nasıl yapıştırabiliriz acaba?

 • admin

  Çetin bey verdiğim linkteki video işinize yarayacaktır, lütfen videoyu sonuna kadar izleyiniz.

  http://www.youtube.com/watch?v=6_YDXihyy14

 • Cetin

  Üstad valla harikasın çok teşekkür ederim

 • admin

  Sende harikasın üstad, elimden geldiğince hertürlü yardıma hazırım.

  Bu site sizler için.

 • çok güzel ve çok açıklayıcı bilgiler paylaştığınız için çok çok tşkler.

  • admin

   Ben teşekkür ederim devamı fazlasıyla ve süprizlerle gelecek.

  • Tayfur Enes

   Benim düşünceme göre bu çeşit programlar için İngilizce versiyonunu kullanmak en iyisi. Bir yerlerden başlayarak İngilizce öğrenme vakti geldi geçiyor . Nereye kasar Türkçe program kullanabilirsiniz ki . Biraz kendinizi geliştirmek istiyorsanız eğer İngilizce öğrenmeniz gerekiyor . Programı Türkçe yapsanız dahi ilerlemeye çalıştığınız takdirde hep İngilizce versiyonlarda karşılaşacaksınız . Plugin lerden tutun vray render a kadar …

 • bu verdiğiniz hem yararlı hemde çok açıklayıcı bilgi için minnettarız size admin.çok teşekkürler.

 • Cetin

  üstad sketchup 8 için türkçe varmıdır ingilizce de biraz zorlanıyoruz. google da arayınca bazı yama lar çıkıyor ama gerçekmidir?

  • admin

   Çetin bey aşağıdaki adresten Türkçe sketchup versiyonunu indirebilirsiniz.

   Türkçe sketchup indir http://sketchup.google.com/intl/tr/download/

  • Tayfur Enes

   Benim düşünceme göre bu çeşit programlar için İngilizce versiyonunu kullanmak en iyisi. Bir yerlerden başlayarak İngilizce öğrenme vakti geldi geçiyor . Nereye kasar Türkçe program kullanabilirsiniz ki . Biraz kendinizi geliştirmek istiyorsanız eğer İngilizce öğrenmeniz gerekiyor . Programı Türkçe yapsanız dahi ilerlemeye çalıştığınız takdirde hep İngilizce versiyonlarda karşılaşacaksınız . Plugin lerden tutun vray render a kadar …

 • Güzel program. Hemen deniyorum 🙂