SketchUp VRay

Okunma: 4.690 kez okundu
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

sketchup vray

Merhaba arkadaşlar biliyorsunuz uzun zamandır SketchUp VRay 1.6 sürümünü beklemekteyiz ve bu sürümle beraber gerçekten ilgi çekici bir çok özellik bizlerle beraber olacakŞu an SketchUp VRay Beta aşaması kullanılara açık olan bu sürüm için bir dome light bazı geliştirilmiş özellikler ve proxy en dikkat çekici olanlar.Özellikle en çok beklediğimiz proxy ile birçok ağacı, bitkiyi ve kullanacağımız yüksek poligonlu objeleri rahatlıkla sketchup ekranında hareket ettirip render alabileceğiz.Peki bu proxy proxy olarak sürekli bahsettiğimiz olay nedir ? Çalışmalarımız da kullanacağımız aynı nitelikli bir çok objeyi tek bir objeye bağlı kalarak çoğaltan bir sistemdir.Bu sistemle beraber yüksek poligonlu bir ağacı proxy’e çevirerek yüzlerce kopyasını oluşturabiliriz.Bu sürüm sonrasında bir çok sürüm çıkmıştır, şu an aktif sürüm Vray 3.6 dır.

SketchUp VRay

Peki sketchup vray Sketchup Vray 1.6 sürümünde gelen özellikler nelerdir hep beraber görelim

SketchUp VRay için bu büyük yükseltme görselleştirme sunana bu versiyon ile, iş akışını geliştirmek ve kaliteli hale getirmek için (V-Ray RT, V-Ray Dome Işık) ve sahne karmaşıklığı (V-Ray Proxy) ile bir çok yenilik getirilmiştir.Kaos Grup Ürün Müdürü Corey Rubadue SketchUp için V-Ray 1.6 için , 16 yeni özellik ile daha güçlü hale getirildiğini söyledi.Bu güncelleştirmenin bir parçası olarak, SketchUp V-Ray 1.6 mimar ve yaratıcı sürecini hızlandırmak için kanıtlanmış V-Ray teknolojilere tasarımcılarına erişim sunacak.Örneğin, V-Ray Proxies ile kullanıcılar artık detay ve modelleme de karmaşıklık içn son derece yüksek düzey elde edebilecekler.Proxy sunucuları da mimarlar 3ds Max, Maya, Softimage ve Rhino arasında modelleri paylaşma olanağı veren V-Ray sürümleri arasında proxy dosyaları paylaşılabilir.Sketchup Vray 1.6 sürümü ile, V-Ray Dome ışık kalitesini bir üst seviyeye çıkaran büyük bir yenilik olarak karşımıza çıkmaktadır.

SketchUp VRay 1.6 Temel Özellikler:

Motor Yükseltmeler Rendering:

V-Ray RT – Bu işlemci destekli render motoru sahne kurulumu kolaylaştırır ve daha hızlı tasarım, malzeme ve aydınlatma kararları doğrudan SketchUp anında görsel geri bildirim sağlar.

Işıklar:

Dome Işık – HDR görüntülerin önem örneklemesi kullanarak basit, eser-ücretsiz görüntü tabanlı aydınlatma oluşturur. Bu teknik, büyük ölçüde ışık izleme ve GI olayını hassas hale getirir.

Bileşenler olarak IşıklarSketchup VRay ışıkları şimdi bir kez daha kolay birden fazla ışık tasarım ve ayarlarını değiştirme süreci, bir SketchUp bileşenin parçası olabilir.

Küre Işık – küresel biçimli bir alan ışıkları oluşturur.

V-Ray Proxy – sahne bellek yönetir ve verimli sahnelerde detay ve karmaşıklığı artırmak için büyük miktarda geometri vermektedir.

V-Ray proxy nesneleri dinamik olarak yüklenen ve hayati RAM kullanımı için kaynak tasarrufu yapar ve render süresini kısaltır.

Aşağıdaki linklerden yeniliklere ve videolara bakabilirsiniz.

Sketchup VRAY 1.6 Yenlikleri pdf kitapçığı için tıklayınız.

http://www.chaosgroup.com/public_ima…A_features.pdf

Beta Kullanıcılara Açık burdan kayıt yaptırıp katılabilirsiniz.

Chaos Group / Chaos Software official website – home – V-Ray

Sketchup Vray 1.6 RT ilk video

V-Ray for SketchUp – RT – YouTube

VRay for SketchUp – Dome Light Kullanımı- 3dsmax den gelen Dome Light

V-Ray for SketchUp – Dome Light – YouTube

En çok merak edilen Proxy Kullanımı VRAY 1.6 (vray çok ezici geliyor)

V-Ray for SketchUp – Proxy – YouTube

SketchUp VRay 1.6 için Fiyatlandırma (800 $) değişmeden kalmaktadır. V-Ray SketchUp için 1.49 veya daha düşük yükseltme çıkış fiyatı $ 320 ödenemsi gerekiyor.

15 Nisan 2013 ve resmi çıkış tarihi arasında SketchUp V-Ray satın kullanıcılar ücretsiz yükseltme yapabikecekler.

 • Metin

  yeni vray dolu dolu geliyor…

  Başlıca şu yeni eklenen temel özellikler çalışmalarda avantaj sahibi olacağız.

  bunlardan biri olan…

  V-Ray RT sahne kurulumu kolaylaştırır ve daha hızlı tasarım, malzeme ve aydınlatma kararları doğrudan SketchUp anında görsel geri bildirim sağlar. (gerçi biraz işlemci gücü ön planda)

  Işıklarda ise…

  Dome Işık, Bileşenler olarak Işıklar ve Küre Işık yeni özelliklerden biri ve güzel özellikler cidden…

  ve en önemlisi …

  Geometri:

  V-Ray Proxy… ram dostu bir özellik olmuş…

 • Evet süper geliyor

 • Emre

  Nereye geliyor arkadaşlar? Component içinde ışık koyabilme özelliği hakikaten çok önemli, tabi güncel Vray motorunu geriden de olsa yakalaması.

  Ancak programın kullanımı açısından kolaylıklar var mı? Örneğin en önemlisi ve sorunlusu material editor. Düz renk atmak için önce shader seçilmesi ve de en önemlisi bir kanaldaki texture’u diğer kanala kopyalayamamak kabul edilebilir değil. 10 tane mapi karıştırıp bir kanalı hazırla, sonra git diğer kanal için baştan yap. Buna bir çözüm geldi mi?

  • Daha önce bunlarıda bulamıyorduk :))

 • muhammed

  bilgisayarıma kuracağım günü sabırsızlıkla bekliyorum eğitim cd leri ile beraber daha da faydalı olacak umarım

 • Architect

  Daha hızlı ve yeni özellikleriyle yepyeni bir vray olmuş geliştirilmesi bizleri daha çok mutlu eder.

 • ırmak şahin

  hocam merhaba.. ben v-ray i yeni öğrenmeye başladım.. fakat her ne yaptıysam ışıkların ayarını bozdum sanırım.. İES light eklediyip render aldığımda İES’in ışığını göremiyorum.. ne yaptıysam bir türlü aktif olmadı…. ayık sorun omni Light tada var..renctagle ve spot light te bir problem yok.. yardımcı olursanız cok sevinirim.. birde v-ray eğitim dvd si satıyorsunuz sanırım.. o eğitim dvd sinde material ayarları hakkındada ders varmı.. şimdiden teşekkürler kolay gelsin

  • Merhaba, öncelikle hangi vray sürümünü kullanıyorsunuz onu sorayım ?

   İkinci olarak Hazır model ile vray eğitim dvd sinde kaplama ataması sırasında kaplama ayarlarını gösteriyorum.

   • ırmak şahin

    Hocam sketch up un 2013 sürümünü , v ray in 1.49.01 versiyonunu kullanıyorum .. Acaba randiman alabilirmiyim? Ve DVD ücreti ne kadar ? Teşekkürler

    • Randıman alırsınız,zaten DVD de sketchup vray 1.49.01 versiyonunda anlattım. DVD ücreti posterin üzerinde yazdığı gibi 45tl’dir.Yine ders ile ilgili soruları dvd den izledikten sonra istediğiniz konu altından sorabilirsiniz.

 • Irmak sahin

  Hocam sketch up un 2013 sürümünü , v ray in 1.49.01 versiyonunu kullanıyorum .. Acaba randiman alabilirmiyim? Ve DVD ücreti ne kadar ? Teşekkürler

 • hakan apak

  hocam merhaba, öncelikle sketch up ı yeni kullanmaya başladım ve gerçekten dersleriniz çok akıcı bir dille hazırlanmış çok teşekkürler, benim sormak istediğimn şey özellikle dış mekanların renderını aldığımda puslu bir görüntü ortaya çıkıyor.. en fazla cam yüzeylerde rahatsız ediyor . güneş ayarlarıyla oynadım fakat kar etmedi. ufuk çizgisini göremiyorum dolayıısıyla tek renk ve flu bir görüntü çıkıyor.bir videonuzda denk gelmiştim cam renderi dersiydi sanırım siz render aldığınızda görüntü gayet netti. yeryüzü ve gökyüzü açık bir şekilde birbirinden ayrılıyordu.. bu sorunu nasıl giderebilirim ?

  • Puslu götüntü ayarlardan kaynaklanır çoğu zaman, camlardaki olay da kaplamayı iyi ayaryamadığınızdan dolayıdır.

   Hangi vray sürümünü kullanıyorsunuz ?

   • hakan apak

    1.49 hocam..Yanlız şöyle bir durum var HDR görsel atadığımda aynı sorunla karşılaşmıyorum., sadece default ayarlarında render aldığımda bu sorun oluyor. sanki flash patlamış gibi bir görüntü oluşuyor Bu noktada ne yapabilirim yardım ederseniz çok sevinirim

    • window shadow bölümünden güneşin saat ve konumunu ayarlayınız.