Sketchup Vray Sun Ayarları

Okunma: 13.088 kez okundu
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


sketchup vray sun
Sketchup Programın da genel olarak en çok kullanılan render motorlarından biri de Vray Render motorudur.Daha önceki yazılarımız da Vray render motoru nedir , nereler de hangi programlar da kullanılır, bu konular  hakkında sizi bilgilendirmeye çalıştık.

Artık Temel çizim Öğrenim programının dışına çıkarak , sizlere çizmiş olduğunuz modellere nasıl gerçekçi render alınır ,ışık nedir bakış açısı ve kamera nasıl olmalıdır.

Bu konular hakkın da bilgiler vereceğiz.

İlk olarak vray render giriş dersi olarak, Sketchup Vray Sun güneş ayarlarını anlatmayı uygun gördüm.Dış mekan uygulamaların da Sketchup Vray Sun ayarlarını iyi öğrenmek , sizin gerçekci render almanızı kolaylaştıracaktır.

Bu dersimiz de sizlere araştırmalarımız doğrultusunda Sketchup Vray Sun ayarlarında ki , değerlerin Türkçe karşıtlarını anlatacağız.Bu değerlerin ne işe yaradığını nerelerde kullanıldığını iyi bilirseniz, sorunsuz render alma aşamasındaki sıkıntıları da gidermiş olursunuz.

Sketchup Vray Sun Ayarları

Sketchup Vray environment ayarlarına girdiğiniz de sizi şu aşama da ilgilendiren iki seçenek ile karşılacaksınız.Birincisi GI ayarı ikicisi BG ayarı.GI Ayarın da ki,  m harfine bastığımız zaman karşımıza bir çok seçenek gelecektir.Sol menüden eğer Sky seçeneği seçili değil ise bu seçeneği seçiniz.Bu seçenekler gözünüzü korkutmasın, hepsinin Türkçe anlamlarını aşağıda sizlere vereceğiz.

Sky seçeneği için aşağıdaki görsele bakabilirsiniz.Renkli işaretli kısımları görürseniz daha sonra anlatacağımız Sketchup Vray Sun ayarları açılacaktır.

Sketchup Vray Sun Menüleri sırasıyla anlatmak gerekirse ;

Sketchup Vray Sun Turbidity:  Bu değerdeki etki sahneniz üzerinde ki sıcak etkinin azaltılması için kullanılır, değeri düşürdüğünüz zaman atmosferdeki sıcak etki azalır ve mavi hakim olur, eğer değeri yükseltirseniz sahneniz daha sarı tonlara ulaşacaktır.Değerleri kademe kademe artırarak sahnedeki etkiyi görebilirsiniz.

Ozone:  Bu değer Güneşin yaydığı ışığın rengini etkiler. Değeri düşürdüğünüz de sarıya , değer yükseldiğin de maviye yaklaşır.
Genel de bu ayar için uzmanlar, ayarın fazla artırılmaması konusun da ufak uyarıları mevcut, ama siz sahnenizin tonlarına göre bir değerlendirme yapabilirsiniz.

Sketchup Vray Sun Insensity : Bu değer Güneşin şiddetini ayarlamaya yarar, değeri yükselttikçe güneşten gelen ışık miktarını artırmış, düşürdükçe azaltmış oluruz.
Standart olarak 1,0 ayarlı konumdadır.Genel de bazı sahneler de bu değeri düşürmeniz faydalı olacaktır.
1 değeri bile bazen sahne de yüksek ışık olmasına neden oluyor.Değerleri değiştirerek ve render denemeleri yaparak sahneniz için en uygun değeri bulmaya çalışınız.

Sketchup Vray de güneşin önemi

Size : Güneşin çapını ayarlamamıza yarar. Doğru orantılı olarak rakam yükseldikçe güneşin çapı genişler ve sahne üzerindeki gölgelerde ki yumuşaklık artar.
Bu değeri bazı sahneler de 10 , 15 gibi değerlere çıkardığım oluyor, keskin kenarlı bir gölge her zaman gerçekciliğin dışında olacağı için render denemeleriniz de
gölgenin yumuşaması için yüksek değerler kullanabilirsiniz.

Sketchup Vray Sun Shadows / Subdivs : Sahne içerisinde ki gölgenin kalitesini değiştirmemize olanak tanır.Normal değeri 8’dir.Gölge kalitesi eğer sahneniz de tırtıklı bir yapıda ise bu değeri yükseltebilirsiniz.Unutmayın bu değeri artırdığınız da 16 üzerin de render sürelerinin aşırı uzamasına neden olur.

Shadows / Bias : Sahnede ki genel gölge dağılımı sapmaları ile ilgili ayardır, değeri yükselttikçe objeden uzaklaşan gölgede blur etkisi artar.Bu değeri şu şekilde düşünebilirsiniz, bir obje yerleştirdiniz ve bu gölgenin dik güneş altındaki uzama etkisi , kendi esas nesneye göre uzaklaştıkça puslu hale gelir.

Sketchup Vray Sun Photon Radius: Güneş ışınlarının yayılma çapını belirler, değeri yükselttikçe photonların daha geniş alana yayılması sağlanır.Güneş den yayınlan Photon ışıkları , çarptıkları yüzeye kendi renk ve ışık etkilerini bırakırlar bu değeri yükselttiğini zaman photon lar daha fazla nesneye çarparak daa fazla ışık ve renk etkisi yaratacaklardır.Aynı zaman da bu değerin çok fazla artması render sürelerini de artıracaktır.

Sketchup Vray sun dersleri

Sketchup Vray ile ilgili derslerimize buradan ulaşabilirsiniz.Bu derslerle beraber hem diğer eğitim setlerimize hemde bu konu ile ilgili Sketchup Vray Sun dersimize ücretsiz ulaşabilirsiniz.

 

 • Gümüş

  Ellerinize sağlık çok faydalı paylaşımlar gerçekten.Video olursa bir de süper olur.Videolarınızı dört gözle bekliyorum…Bir şey soracağım,sanırım resim paylaşmışsınız ama ben göremiyorum:( sol köşede bir tane çarpı işareti var neden öyle oldu anlamadım:((

 • Orda konu ile ilgili resim paylaşmıştım, sizde çıkmıyor mu ?

  • Gümüş

   HAYIR.BENDE RESİM GÖZÜKMÜYOR..

   • Gerçi vray sun menüsünün nerde olduğunu diğer derslerde anlattım, o menünün tüm açıklaması burda yazılanlar.

 • Uğur

  Selamlar, sketcup da vray ile render aldıktan sonra vray frame bufferda oluşan görüntüyü jpeg veya herhangi bi dosya uzantısı olarak kaydediyorum ama dosya oluşmuyor. Yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  • Evrigo

   Tahminimce eski versiyon vray kullanıyorsunuz ki bu o versiyona ait bir hata idi.İleriki versiyonlarda bu düzeltildi.1.49.01 versiyonunu kullanmanızı tavsiye edicem.O zamanlar bende bu sorunu yaşamıştım ve windodw xp kullanıyordum.Şu şekilde çözdüm:render bitince control/alt/delete yapın sonrasında iptal diyin ve frame bufferden kaydedin.Yanlış hatırlamıyorsam böyle bir yol denemiştim.

   • Teşekkürler

   • Ben de 1.49 versiyonunu indireyim.

 • Uğur bey, normalde kullanılan vray versiyonuna göre birçok hatalar mevcut bunlardan biri jpeg olarak resim kaydetmemesi ve arka plan resminin çıkmaması, bunlar genel hatalar olarak kabul ediliyor.Size tavsiyem yeni bir sürüm yüklemeniz yönünde, bendeki sürüm VRay For SketchUp 1.48.93 sürümü bu sürümde resim kaydetme sorunu yok bunu denedikten sonra yorumunuzu bekliyoruz lütfen.

  • Uğur

   Öncelikle teşekkür ederim ilginiz için. Sorunu VRay For SketchUp 1.49.01 yükleyerek çözümledim.

 • komando

  öncelikle çalışmalarınız için çok çok teşekkürler. benim sorunum ise m ikonuna tıkladıktan sonra preview yazısının altındaki ikonlarda bir sürü şey olmasına rağmen tex sky yok bilgi werbılırsenız sewınırım

  • Lütfen vray 1.49.01 nolu en son sürümü kullanınız.

 • komando

  diğer videolarda warmış buldum teşekkkür ederim yinede

 • eren

  Öncelikle iyi akşamlar diliyorum. SketchUp 8 ve Vray 1.49 kullanıyorum. Daha doğrusu yeni başladım. Bütün videolarda ve kaynaklarda Vray Sun için “size” ayarı mevcut olmasına rağmen ben aynı ekranda bahsedilen ve gösterilen “size” ve “enable/disable” ayarını göremiyorum. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  S.S: http://goo.gl/aq7NY

  • Crack li kullanıyorsanız eğer süresi dolmuştur, yeniden vray 1.6 kurunuz

 • Şeyma

  Merhabalar,
  Sketchup Pro’da sun ayarlarında size secenegi yok. Turbidity, radius, intensity gibi secenekler var ama size yok. Nedeni ne olabilir? Ne yapmam gerekiyor?

  • Merhaba Hangi vray sürümünü kullanıyorsunuz ?

 • Şeyma

  Sketchup Pro 8.

 • gizem

  merhabalar sketchup 2014 e vray programı yükledim ama m harfine bastığım zaman sol köşede sky yok başka nerden bakabilirim acaba rica etsem yardımcı olabilir misniz

 • aysenur babacan

  Merhaba
  GI ayarında m harfi aktif degil bu sebeple dediginiz ayarları yapamıyorum. Nasıl aktif hale getirebilirim?