Sketchup Vray Render

Okunma: 5.328 kez okundu
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Sketchup Vray RenderMerhaba Arkadaşlar bu dersimiz de bizden çok fazla istenen Sketchup Vray Render derslerine artık başlıyoruz.Bu video içerisinde Sketchup vray’i kabaca anlatarak kullanım hakkında size ön bir bilgi sunuyoruz.

Vray materyal ayarları, güneş ışığı ayarları ve farklı ışık ayarları nasıl eklenir, bunları yüzeysel olarak göreceğiz.
Daha sonraki derslerimiz de sizlere vray hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

Sketchup Vray Render kendi içerisinde çok detaylı ve uzun soluklu bir konu olduğu için , bu anlatımları bazı bölümlere ayırarak anlatmamız gerekiyor.Daha önceki dersimiz de ise Sketchup içerisinde vray render hazırlığı dersimize de göz atabilirsiniz.Aşağıda vermiş olduğum video listesi içerisinde domelight anlatımından sketchup vray kullanımı ve sketchup vray proxy mantığına kadar birçok konuyu bulacaksınız.
Bize destek olmak için videoların altına yorum bırakmayı unutmayınız.

Sketchup Vray Render Bölümleri ;

Sketchup Vray Materyal Anlatımı , Materyal Hazırlanması ,Ayarlarının kullanılması ve ayarların ne anlamlara geldiği,Işıklar ve ışık ayarları,
Dış mekan Güneş ışığı ayarları, konusunu  bu şekilde ele aldığımız da çok daha fazla detaylı dersler çıkabilir.
İlk etapda sizlere bu dersleri anlatarak vray hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Sketchup içerisinde biliyorsunuz vray render motoru çok büyük bir alanı kapsıyor.Hem kullanım bakımından hemde eğitimler bakımından en fazla içeriğe ve kullanıcı sayısına sahip render motoru Sketchup Vray Render motorudur.

Keyifli Seyirler !

Sketchup Vray Render Videolarını izlemek için buraya tıklayınız.

 • ihsan pak

  Elinize sağlık.
  Geç de olsa nihayet Türkçe SketchUp Vray i anlatan bir ders başlamış oldu.
  Mimarım, bina cephelerini render alırken bazen takıldığım yerler oluyor.
  Faydalı bir ders olacaktır.
  Katkısı olan arkadaşlara teşekkürler.

  • İhsan bey şimdilik kendi bilgilerim ile vrayi anlatıyorum, ilerde ekip arkadaşları katılırsa bilmiyorum ama bildiklerimi en iyi şekilde sizlere yansıtmaya çalışacağım.

 • Gümüş

  Gerçekten çok güzel olacak v-ray detaylı bir şekilde anlatılırsa.Emeği geçenlerin ellerine sağlık.4 gözle diğer dersleri bekliyorum.
  Saygılar,
  İyi Çalışmalar…

  • Gümüş hanım, elimden geldiğince vrayi tüm detayları ve ince ayrıntısına kadar anlatmaya çalışacağım.Vray çok büyük bir konu aslında.

 • Tabi ondan önce vray hakkında vereceğim makalelerin de iyice anlaşılması gerekiyor, vray sun kısmındaki ayarlar çok önemli.

 • Gümüş

  Ellerinize sağlık çok iyi gidiyor,bundan iyisi yok bence.Başka bir site ve karşılık beklemeden bunları anlatan video yapan yok.Sizi tekrar tebrik ederim,süpersiniz:))

  • Teşekkürler. 🙂

 • Pelin

  İlk olarak site yönetimine çok teşekkür ederim böyle yararlı bir siteyi oluşturdukları için . Benim bir sorum olacaktı ; render esnasında çıkan vray render progress sayfası bende çıkmamakta .Vray render progress bilgi sayfasının bendede çıkmasını istiyorum hangi ayarları yapmalıyım ? Şimdiden teşekkürler .

  • vray sürümünüz nedir acaba ? en son 1.49 sürümü çıktı.Bu siteye üye olup, download kısmından vray in sketchup versiyonunu indiriniz. http://www.chaosgroup.com/en/2/index.html

   • Pelin

    Vray sürümüm 1.49 bunun bir ayarı olabilir mi 3dsmax de var render log diye geçiyor ama ben sketchup vray de bulamadım . 🙁

    • Neden bu ayarın çıkmasını isitiyorsunuz ?

     • Pelin

      Render ın bitmesine ne kadar kaldı ne kadarı oldu bunları öğrenmem lazım bunun baska bir yolu var mı peki ? (Bu ilginiz için çok teşekkür ederim. )

     • Evrigo

      Sanırım bahsettiğiniz “calculation” sekmesi.Render başladıktan sonra IR map ve Light cache gibi hesaplayıcıların durumunu gösteriyordu.Bu vray for sketchup’ta ilk versiyonda vardı ,sonrakilerde kalktı.Yalnız renderin bitme süresi ve ne kadar kaldığını bilemmize olanak sağlayan bir araç olduğunu sanmıyorum bu calculation ekranının.Bu sekme 3ds max’teki vray’de hala mevcuttur.

 • Benim bildiğim vray de bunun bir yolu yok, zaten render penceresinden vray akışından az çok render süresi tahmin edilir diye düşünüyorum, tabi bu sahnenin kalabalık oluşundan tutunda render ayarlarının yoğunluğuna kadar birçok faktör ile etkilidir.

 • Zeynep

  Siteniz çok güzel , Vray ayarları hakkında daha fazla bilgi verseniz mükkemmel olacak . Emeği gecen herkese teşekkürler .

  • Teşekkürler Zeynep hanım, vray hakkında ilerleyen günlerde daha fazla konu anlatacağım, vray kolay anlatılacak bir render motoru olmadığı için ders araları biraz uzayabiliyor.Bugünlerde yeni render motorlarından olan LumenRT ve Lumion3d hakkında dersler hazırlıyorum.LumenRT yarin gün içinde sitede aktif olur.

   Bu arada sitemizin forum kısmına üye olup, vray hakkında takıldığınız kısımları forumda ilgili yerelere konu açarak sorabilirsiniz.
   forum adresimiz http://forum.sketchupturkiye.com/

 • arc_h

  sizin söylediğiniz siteden videolarınızda ki gibi vray i kurdum.sketcup sayfasını açınca karşıma (you do not have a valid license file for vray for sketcup.please close sketcup and run the license configuration wizard.)diye bir yazı çıkıyor ona tamam diyorum.sayfada vray araç çubugu gözüküyor fakat M sekmesine tıklayınca materyal menüsü gelmiyor ayrıca plugins menüsündedi materyal bölümüde açılmıyor.bunu nedeni nedir bn materyallerimi v-ray den atamak istiyorum.BU arada sketcup pro 8 kullanıyorum.

 • güney

  Merhaba,Bazı dosyalarda render alamıyorum şöyle bir uyarı veriyor;
  “Sürücüde disk yok.Lütfen Device/Harddisk3/DR3 sürücüsüne bir disk takın.”

  Başka çalışmalarda deniyorum. Render alabiliyorum.Ama bir dosyada render butonuna bastığımda bu uyarıyı veriyor. Sorun ne olabilir.Dosyada belki gereksiz component vardır diye yukarıda bahsettiğiniz işlemi de yaptım ama sorun çözülmedi.

  • İlk olarak kullandığınız sketchup sürümü sketchup pro 8 mi ?

   ikinci olarak bu dosyayı farklı sürümler de kaydedip açmayı denediniz mi ?

   Bu işlemlerin hepsini yaptıysanız ve sonuç alamadıysanız forum kısmımızdan uzman arkadaşlardan detaylı bilgiler alabilirsiniz.

   http://forum.sketchupturkiye.com

 • ibrahim

  selam ben vray ı indirip kurulumunu yaptım ancak mataryel ve ayarlar kısmına tıkladıgımda hiç bir şey acılmıyor renderda almıyor yardımcı olabilirmisiniz