Sketchup Vray Render Hazırlığı

Okunma: 3.687 kez okundu
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Sketchup Vray RenderMerhaba arkadaşlar, bu yazıda sizlere Sketchup Vray Render ile render işlemlerine başlamadan önce neler yapmanız gerektiği konusunda bazı bilgiler vermek istiyorum.Neden bu bilgilere ihtiyaç duyduğumuzu düşünebilirsiniz.Bu işlemleri yapmamızın amacı, sketchup programına indirmiş olduğumuz dosyaların boyut olarak fazlalaşması ve dosyada gereksiz yer kaplaması.

Buna teknik olarak poligon sayısının artması denir.Poligon sayısı arttıkça render işlemi sırasında , bilgisayarınızın yapacağı işlem yükü arttığı için Sketchup Vray Render sürenizde gözle görülür bir şekilde render süresi uzar.

Bu işlem sonrasında window/model info/statistics bölümünden “Purge Unused” seçilip bütün gereksiz layer ,component ve malzemeleriniz temizlenecektir.

Dosyayı kaydettiğinizde yine model infodaki file size bölümünden küçüldüğünü göreceksiniz.
Böylelikle daire içine çok rahat bir şekilde eşyalar koyup malzemeler atayıp denemeler yapabilirsiniz.
Bu işlemleri yapmazsanız Sketchup Vray Render çok geç başlayacaktır.Özellikle laptop kullanıcıları bu duruma çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Birçok kaliteli modeli indirip, dosya boyutunun şişmesi bazı durumlarda render almanızı zorlaştırır.Bazı durumlarda ise çok fazla plugin kullanımı ve yüklenmesi de render motorunun geç başlamasına neden olmaktadır.Bazı gruplarda denk geldiğiniz yüzlerce plugin paketini yüklemekten kaçının, bunlar programında yavaş açılmasına neden olacaktır.Hangi pluginleri kullanmalıyım derseniz sizler için bir liste hazırladım buradan bakınız.

Sketchup Vray Render Dosyası nasıl olmalı ?

Sketchup Vray Render motoru ile çalışırken dosyalarınızın büyüklüğüne ve sahneye çağırdığınız dosya modellerin büyüklüklerine dikkat etmelisiniz.
Dosya büyüklüğü sahnenin ağır çalışmasını ve performarsını daima etkiler.Dosyalarınızda belirli bir düzeni esasa alarak çalışmalınızı.
Layer Grup ve Component çalışma şekillerine dikkat etmelisiniz.Bu çalışma şekillerini makalenin sonunda verdiğim kanallarımızdan videolu halde ücretsiz öğrenebilirsiniz.

Sketchup Vray Render Kaliteli Render

Bir çok kişi Sketchup Vray Render motorunu kullanarak kaliteli render almak için uğraşır.Aslında kaliteli render almak zor bir iş değildir.Tek bir tuşa basılarak yapılacak bir işte değildir, ama zaman bakımından sizi etkileyen büyük emek isteyen bir iştir.Bir işe 2x değerinde zaman ayıyorsanız render motorları için bu 4x olmalıdır.Ayrıca kaliteli görsel nasıl alınır konusunada burada değindim.

Sketchup Vray Render motoru ile aşağıdaki platformlarımızdan hem videolu hemde yazılı içerikleri ücretsiz alabilirsiniz.
Facebook Grubumuz için buraya tıklayınız.
Youtube Adresimizden videoları izlemek için tıklayınız.
Facebook Sayfamız için tıklayınız.
İnstagram sayfamız için tıklayınız.

 • güney

  Merhaba
  Teşekkürler öncelikle anlatımlar için. Dosyayı daha düşük versiyonda kaydedip tekrar yükleyebilir misiniz?

 • ahmet

  Güney bey, google en son versiyonu tavsiye ediyor bence en son versiyonu yükleyiniz.

 • güney

  Merhaba,
  render almak istediğimde sürekli aynı sorunla karşılaşıyorum o da şu,
  render ıkonuna tıkladığımda,
  ASGvis uyarısı beliriyor ‘we have encountered error(s) while trying to render.Please chech the error log for more details.’ Bu ne ile ilgili olabilir?
  teşekkürler

 • Pingback: Sketchup Vray Giriş | Sketchup ,Sketchup Türkiye()

 • KORKMAZ

  ASGvis uyarısı beliriyor ‘we have encountered error(s) while trying to render.Please chech the error log for more details.’ Bu ne ile ilgili olabilir?
  teşekkürler

  • Vray’in vermiş olduğu klasik hatadır

   vray versiyonunuz eski ise güncellemenizi öneririm.

   daha fazla bilgi için forum adresimizi ziyaret ediniz lütfen http://forum.sketchupturkiye.com/

 • komando

  sizin werdiğiniz linkten dosyayı indirdim bnde aynı renderı alıp gormek ıstedım lakın we have encountered error while trying to render . please check to error log for more details bole bır hata werdı render ayarlarını tekrarmı yapmak gerekır acaba…..

  • Dosyayı farklı isimde farklı bir yere kaydediniz, eğer rar’da ise rardan çıkarınız.

 • ali

  vray eskiden yükleniyordu şimdi yüklenmiyor error veriyor neden

 • merhaba ben bu ayarları yaptım ama render alamıyorum yüzde doldukça başa dönüyor, eski ayarlara dönmek için ne yapabilirim*?

  • Ayarlar kısmındand default kısmına basmalısınız