Video içerikleri

Sketchup Temelleri

sketchup temelleri

sketchup temelleri

Sketchup Temelleri

Merhaba arkadaşlar bu videolarımız da sketchup’ın en temel komutlarından başlayarak, detaylı anlatımlarla bütün komutların anlatımlarını göreceğiz.Sketchup basit bir program olmasının yanında, programa ayırdığınız zaman süresinde de kendinizi çok fazla geliştirebileceğiniz bir programdır.Bu videolarda Yeni başlayanlar için Sketchup Programının en temel konutlarından, ipuçlarına ve kamera hareketlerine kadar bir çok konuya bu video setinde değineceğiz.Sketchup programının bu anlatımları tamamiyle programa yeni başlayanlar içindir.En basit ve yalın anlatımla kullanıcının anlayacağı şekilde videolar çekilmiştir.Bu Video içerisinde Sketchup Programının Kurulum aşamasını göreceğiz.

Bu temel videolar bittiğinde, Görselleştirme aşamalarında daha fazla ilerlemek isterseniz eğer bu videoların devamı olan , kaliteli görselleştirme eğitim setlerinden faydalanabilirsiniz. Bu linkten detaylı olarak içeriklere bakabilirsiniz.
http://www.ufuksen.com/kategori/sketchup-dvd

Sketchup Arayüz Anlatımı 02

Bir programı randımanlı kullanmanın en güzel yolu, programın arayüzüne hakim olabilmektir.Arayüzü iyi tanırsanız programı kullanmanızda o derece hızlı olur.

Sketchup Temel Ayarlar ve Çizim Mantığı 03

Bu video içerisinde Sketchup programının en temel çizim komutlarından biri olan Line komutunu izleyeceksiniz.sketchup line aracı Sketchup içerisin de her zaman belirttiğimiz line ile başla line ile bitir sözü, sizlere line komutunun ne kadar önemli olduğu konusunda bilgiler verecektir.Line komutu ile çizimin tüm temel unsurlarını oluşturuyoruz.

Sketchup Ekran Kontrolü 04

Bu video da Sketchup programı içerisinde Modele yakınlaşıp uzaklaşabilme, model etrafında dönebilme gibi sketchup içerisindeki yeni kullanıcıların ilk olarak öğrenmeleri gereken komutlar anlatılmıştır.

Sketchup Kamera Pozisyonu Ayarlama 05

Bu video da Sketchup programında hem resim çıktısı alabilme esnasında, hemde render kısmında kamera pozisyonunuzu ayarlamak için bu dersi izlemelisiniz.

Sketchup Kamera Görünümleri 06

Bu Dersimizde Sketchup içerisindeki, üst görünüş, yan görünüş ,perspektif ve paralel görünüşlere nereden geçildiğini göreceğiz.

Sketchup Yüzey Stilleri 07

Bu video da Sketchup programında yer alan stiller ile arka çizgileri görme, çizgi kalınlığını ayarlayabilme, renkli veya renksiz sketchup modellerini ayaralayabilme gibi özellikleri göreceksiniz.

Sketchup Gölge ve Sis Ekleme 08

Sketchup programı içerisinde ki en zevkli konulardan ve görselin kalitesini değiştiren en önemli konu olan gölge ve sis konularına değinilmiştir.

Sketchup Kayıtlı Görüntü Oluşturmak 09

Sketchup içerisinde Kayıtlı Görüntüler Oluşturarak , farklı görüntü şekillerine bir tıklama ile geçebilirsiniz.Bu sayede zamandan ve hız bakımından kazanarak daha verimli bir çalışma şekline kavuşursunuz.

Sketchup Toolbarları Ayarlamak 10

Sketchup içerisinde hem yüklemiş olduğumuz pluginlerin menülerini, hemde sketchup programının kendi menülerini bu derste izleyeceğiniz gibi aktif edip düzenleyebilirsiniz.Düzenli bir Menü yerleşimiz sizin hareket kabiliyetinizi ve hızınızı etkiler.

Sketchup Seçme ve Taşıma 11

Sketchup içerisinde, çizime başlamadan önce en önemli öğrenilmesi gereken komutların başınsa Sketchup Select (seçme) ve Sketchup Move (Taşıma) komutları gelir.Bu komutlar sayesinde nesneyi seçebilir ve kopyalama yapabilirsiniz.

Sketchup Döndürme ve Büyültme 12

Sketchup programı içerisinde nesneleri rahatlıkla döndürebilmek ve scale (büyültme küçültme) işlemleri yapabilmek için bu videoyu izlemelisiniz.

Sketchup Seçim işlemleri 13

Sketchup içerisinde en önemli konulardan biri olan seçim işlemlerini göreceksiniz.

Sketchup Line Komutu Temel Çizim 14

Sketchup içerisinde Temel çizimin kazanılması çok önemlidir, eğer ilerde çizim konusunda sorun yaşamak istemiyorsanız hem bu videoyu izlemeyi , hemde bol bol pratik yapmayı unutmayınız.

Sketchup Line Komutu Temel Çizim Pratik 15

Bu dersimizde Line komutu ile basit bir çizim yaparak, sketchup line komutunun kullanımını uygulamalı göreceğiz.

Sketchup Silgi Komutu 16

Sketchup içerisinde silme işlemlerini yaptığımız bir komuttur.Klavye kısa yolu olarak “E” harfini kullanabilirsiniz.

Sketchup Rectangle Komutu 17

Sketchup Rectangle yani kare çizme komutu, bizim sketchup içerisinde sıklıkla kullanacağımız çizim komutları arasındadır.Önemli olmakla beraber, birçok çizime başlarken kullanacağımız komutlar arasındadır.

Sketchup Push Pull Komutu 18

Sketchup Push Pull Komutu program içerisinde her hangi bir yüzeyi kaldırarak 3D yapmamıza yani derinlik vermemize yarayan en önemli araçlardan biridir.

Sketchup Offset Komutu 19

Sketchup Offset komutu Bir yüzeyi ölçülü veya ölçüsüz olarak , dışarıya kopyalamamıza olanak tanıyan temel komutlardan birisidir.

Sketchup Freehand ve Arc Komutu 20

Bu ders içerisinde Sketchup Freehand ve Arc Komutunu göreceğiz, Freehand komutu serbest el çizimi yapmamızı, arc komutu ise yarım daire gibi objeleri çizmemizde bize olanak tanımaktadır.

Sketchup Circle ve Poligon Komutları 21

Circle ve Poligon komutu bizim sketchup içerisinde bir çok objeyi modellememizde kolaylık sağlayan komutlar arasındadır.

Sketchup Soften and Smooth 22

Bir nesneyi veya objeyi yumuşatmak için kullandığımız komutlardan biridir.Aynı zamanda bir objenin herhangi bir kısmınıda yumuşatıp veya poligon haline getirebilirsiniz.

Sketchup Follow ME komutu 23

Sketchup Follow Me Komutu belkide sketchup içerisindeki en önemli komutlardan biridir.Çatı modelleme, söve modelleme, araç lastiği modelleme, oluk modelleme, niş modelleme gibi bir çok alanda kullanılan bu komut, sketchup içerisinde kurtarıcı konumundadır.

Sketchup 3 Boyutlu Yazı Yazmak 24

Sketchup içerisinde marka ve tabela gibi alanlara yazabileceğiniz kısımlar için 3D yazı özelliğini kullanmalısınız.

Sketchup Tape Measure Aracı 25

Sketchup programı içerisinde bir objeyi veya bir alanı ölçmek için kullanabileceğimiz bir komuttur.Bu komut sayesinde bıraktığı izler vasıtasıyla ölçekli çizim yapabiliriz.

Sketchup Protractor Aracı 26

Sketchup Protractor Aracı bizim açılı çizimler yapmamıza olanak tanıyan bir komuttur.Bu komut sayesinde çatıların eğimlerini belirleyebilirsiniz.

Sketchup Kesit Alma 27

Sketchup Kesit Alma hem sketchup dosyalarımız hemde Autocad’programına göndereceğimiz işlemler için , önemli bir komuttur.

Sketchup Etiket Oluşturma 28

Sketchup Etiket Oluşturma komutu ile, herhangi bir objenin üzerine bilgilendirme mesajı yazabilirsiniz.

Sketchup Ölçü Komutu 29

Sketchup Ölçü komutu ile çizmiş olduğunuz modelleri ölçülendirebilir ve bu şekilde çıktı alabilirsiniz.

Sketchup Grup Obje mantığı 30

Grup objeler sketchup içerisinde düzenli ve disiplinli çalışmamıza olanak tanıyan bir sistem unsurudur.Bu sayede objeleri toplu şekilde taşıyıp düzenleme yapabiliriz.

Sketchup Layerlar ile çalışmak 31

Sketchup içerisinde en temel çalışma prensiplerinden biride layerlar ile çalışmaktır.Her obje gruplandırmasını layerlara ayırarak bu şekilde hızlı ve pratik çalışırsınız.

Sketchup Outliner Komutu 32

Sketchup içerisinde grup ve komponent objelere daha rahat ulaşım imkanı sağlayan bir komuttur.Sketchup programının ince komutlarından biri olduğunu söyleyebiliriz.

Sketchup Entity info 33

Sketchup Entity info komutu ile objelerin özellikleri hakkında bilgilere sahip olabilirsiniz.Bu bilgiler sayesinde bir zeminin m2’sini, objenin hangi layera ait olduğunu , hangi isimle modellendiğini yani objenin nitelik özellikleri bu kısımdadır.

Sketchup Componentlere giriş 34

Sketchup içerisinde en önemli komutlardan birisi component konusudur.Componentler sayesinde iş akışımızı kolaylaştırıp, kendi model kütüphanemizi oluşturabilir.Bu şekilde kendi modelimizden tekrar faydalanıp farklı projelerde kullanabiliriz.Bu komponentlerin sadece belirli bir kısmı, ilerki derslerimizde daha farklı özelliklerine değineceğiz.

Sketchup Component Anlatımı 35

Bu dersimizde farklı sketchup component özelliklerini göreceğiz.

Sketchup Component Warhouse Model 36

Bu dersimizde sketchup Warhouse içerisinden model indiremyi göreceğiz.

Sketchup Akıllı Componentlerle çalışmak 37

Bu dersimizde Sketchup içerisinde Akıllı Componentlerle nasıl çalışılır ve nerden indirilir, bu konuları göreceğiz.

Sketchup Kaplama Oluşturmak 38

Bu dersimizde Temel olarak Sketchup içerisinde kaplama nasıl oluşturulur, nelere dikkat edilmesi gerekiyor bunları göreceğiz.

Sketchup Kaplama Oluşturmak 39

Bir önceki dersin devamı olan bu dersimizde, sketchup içerisinde dışarıdan çağırdığımız resim dosyalarımızı kaplama olarak kullanmayı göreceğiz.

Sketchup Kaplamalar ile Çalışmak 40

Bir önceki dersin devamı olan bu dersimizde, sketchup içerisinde kaplamaların ince ayar ve detaylarını göreceğiz.

Sketchup Eğimli Yüzeylere Kaplama Atamak 41

Sketchup Programında Eğimli yüzeylere kaplama atamak için bu dersi izlemelisiniz, ince bir mantık kullanılarak her eğimli yüzeye sketchup içerisinde kaplama atabilirsiniz.

Sketchup Karmaşık Yüzeylere Kaplama Atamak 42

Sketchup Programında Daha farklı Eğimli yüzeylere kaplama atamak için bu dersi izlemelisiniz, ince bir mantık kullanılarak her eğimli yüzeye sketchup içerisinde kaplama atabilirsiniz.

Sketchup Görüntüleme Seçenekleri 43

Sketchup Programında farklı stil özellikleri ile çalışmanıza farklı ambianslar katarak çalışmanızın etkisini artırabilirsiniz.

Sketchup Dosya Çıkarma İşlemleri 44

Sketchup Programı içerisinde dosyalarınızı bu video ile farklı programlar için , farklı format türlerinde dışarı çıkarabilirsiniz.

Sketchup Animasyon Oluşturma 45

Sketchup Programı içerisinde kayıtlı görüntülerden , belli bir saniye aralıkları süresince animasyon oluşturup sunumlarınız için kullanabilirsiniz.1080p ve 720p kalite seçenekleri ile video çıktıları alabilirsiniz.

Sketchup Kat Modelleme 46

Sketchup Programı içerisinde sıfırdan şu ana kadar anlatmış olduğumuz derslerin bir özetini yaparak , sketchup içerisinde kat modellemesi yapacağız.

Sketchup Kat Modelleme 47

Sketchup Programı içerisinde sıfırdan şu ana kadar anlatmış olduğumuz derslerin bir özetini yaparak , sketchup içerisinde kat modellemesi dersimizin devamıdır.

Sketchup Kat Modelleme 48

Sketchup Programı içerisinde sıfırdan şu ana kadar anlatmış olduğumuz derslerin bitim aşamasındaki ders serisidir.Bu dersimizle beraber, modedellemede ihtiyacınız olacak tüm temel dersler bu ders serisi içinde anlatılmıştır.

Yorum yapmak ister misiniz?

 • güven gönül

  başarılar hocam

  • Ufuk Sen

   Teşekkürler, devamı her akşam 3 video halinde gelecek..

   • yakup

    her akşam bildirim geldiğinde çok sevinir olduk.bizleri unuttunuz sandım. 🙂

    • Ufuk Sen

     inşallah daha çok bildirim alırsınız :))

     • yakup

      hocam gerçek anlamda öğretmen olduğunuz için hocam diye hitap ediyorum,naçizane bi fikir vermek geldi içimden,videoların sonunda beğenin yada abone olun gibi telkinlerde bulunursanız iyi olur çünkü çoğu arkadaşımız unutabiliyor.

     • Ufuk Sen

      aynen, bunu alıştırmak lazım insanlara..

 • güven gönül

  ben sadece modelleme yapıorum 2 hafta oldu sketchupa başlayalı rendera geçen kadar bunlar cila olur bana

  • Ufuk Sen

   Aynen, bol bol çizime yüklenin , kaliteli render için çizimin bitmesi şart..

   • güven gönül

    teşekkürler hocam inş.

 • kübra

  merhaba, öncelikle videolar gerçekten çok yararlı emeği geçen herkese teşekkürler.benim scale komutuyla ilgili bi sorum olacak bi çalışmayı autocadde oldugu gibi belli bi oran girerek mesela 2 kat büyütüp küçültebiliyo muyuz?teşekkürler.

  • Ufuk Sen

   Evet scale komutunu kullandıktan sonra sağ alt kısma bakınız command bilgi satırına değer girip enter tuşuna basınız.

 • Ufuk Sen

  Bu kısımları ilerleyen derslerde material kısmında değineceğim.

 • yıldız

  selamun aleykum , öncelikle emeği geçen herkese bu faydalı çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum.sketchup pro 8 kullanıyorum extensions sekmesi bende gözükmüyor nasıl halledebilirim? teşekkür ediyorum.

  • Ufuk Sen

   A.s Firmanın sketchup 8 ‘e olan desteği tamamiyle durmuştur, yeni özelliklerden yararlanmak için sketchup 2015 kullanmalısınız. 8 çok eski bir sürüm

   • yıldız

    sketchup türkiyeden indirebiliyormuyum?

    • Ufuk Sen
     • yıldız

      hocam ilginiz için teşekkür ediyorum

     • Ufuk Sen

      Rica ederim, sitemizi başka kullanıcılara tavsiye ederek bize destek olabilirsiniz.

 • Yasemin Çakır

  Merhabalar sketchup pro 2016 deneme sürümünü yükledim fakat extensions sekmesi bulunmuyor. yardımcı olursanız sevinirim

 • Yasemin Çakır

  Merhabalar, window sekmesinde shadow ve fog ayarları mevcut değil bende. Sketchup pro 2016 yüklü bilgisayarımda. Yardımcı olursanız sevinirim

  • Ufuk Sen

   window sekmesinden aktif edebilirsiniz.

  • şehnaz

   windowdan default traye tıkla shadowu aç sağda sekme açılıyor

 • Nurettin Bilim

  öncelikle faydalı bilgiler sundugunuz için teşekkür ederim…ingilizce hariç türkce veya almanca dil destegi varmı…benim yabcı dilim almanca ingilizcem zayıf 😉

 • Nurol Koç

  merhabalar;
  solidworks de çizdiğim bir çizimi skech up da render yapabilirmiyim yapabilirsem nasıl yaparım açıklarsanız sevinirim.

 • Teşekkürler, aynen dediğin gibi paylap olayı kötü oldu.

 • FKÜBRA

  merhabalar ben videolarınızı yeni izlemeye başladım. şimdiden teşekkür ederim. benim bir sorum olacak. kullandığım pc macbook pro yani apple laptop kullanıyorum bu yüzden bazı komutlarda sıkıntı yaşıyorum. mesela walk komutunu aktif hale getiremiyorum. bunun gibi bir çok eksiğim var yardımcı olur musunuz.

 • MimHamzar

  Emeğine sağlık hocam.

 • İqra İnşaat

  Merhaba Hocam Emeğinize Sağlık Bir Sorum Olacaktı:
  Roof Pluginin ekledikten sonra yüzey seçmek istediğimizde duvarlırın üst kısmını sizde ki gibi seçmiyor mause oku kırmızı kalıyor sizin ki gibi pembe olmuyor unuttuğumuz bir ayrıntımı var acaba

  • Dosyanız grup veya komponent olabilir..

 • tuğba eser

  Merhaba hocam, sunduğunuz faydalı içerikler için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar ve başarılarınızın devamını dilerim.

  • Teşekkürler, cümlemizle beraber..

 • Hasan Demirci

  Merhabalar Hocam. Sketchup kurdum kullanıyorum ama çok sınırlı sayıda Componets var bende. Componets indirdim bilgisyara kurdum ama yine aynı şekilde eksikler. Yardımcı olabilir misiniz?

  • Hasan bey , aslında componets demek model demektir.Sketchup içerisinde ne kadar fazla ise o kadar programı yavaşlatır.Bu yüzden lazım olduğunda https://3dwarehouse.sketchup.com/ buradan indirip kullanmak daha mantıklı olacaktır.

 • Günel Ayvaci

  Sade bir dille çok anlaşılır biçimde anlattığınız dersler çok güzel. Teşekkür ederim. Yeni başlıyorum ve programı çok sevdim. 3D Max çalışırdım eskiden ama epey oldu bırakalı. Sahnedeki adam anlatıyor gibi bir izlenim oluyor 🙂 Oysa siz çok gençsiniz. Tekrar teşekkür ediyorum.

  • Günel hanım, güzel düşünceleriniz için teşekkürler. :=)

 • Hasan Demirci

  https://uploads.disquscdn.com/images/8e63b0792c1d62cc9b76148089f2c9fa3d70b33317c2b6c3f2176ac5849e3ab4.jpg

  Çok teşekkür ederim Hocam.
  Yine bir sorunla geldim. Resimde de görüldüğü gibi (sizin kullandığınız Arc aracı ve üçgen aracı bende yok)
  Rectangle,Rotated Rectangle, polygon, circle ve diğer point arc araçlarının üzerinde kırmızıçizgi var.

 • İbrahim Karaismail

  Teşekkürler…

Bunlara da göz atın