Sketchup Sıkça Sorulan Sorular ve Daha Fazlası

24 Mayıs 2013

sketchup sıkça sorulan sorular

 Sketchup Sıkça Sorulan Sorular

Bu Makale’de Sketchup Kullanıcılarının sıkça sormuş olduğu problemlerin hızlıca cevaplanmasını hedef alan bir konudur.Aşağıda ki problemler hem sketchup programına yeni başlamış hemde orta seviyede olan her kullanıcının sürekli olarak sorduğu sorulardır.O yüzden soruları tekrar tekrar sormak yerine aşağıda ki cevapları iyi kavramalısınız.

1) Sketchup Nedir ?

Sketchup ilk zamanlar Google firması tarafından yönetilen daha sonra Trimble firmasına satışı sonrası , Trimble’a geçen 3D çizim programıdır.Kullanımı çok kolay olan bu program sayesinde , sezgisel çizim yetisi ile sizlere tasarımın en ince detaylarını çizdiren bir tarzı vardır.

2) 3 Boyutlu Programa başlamadan önce neler yapmalıyım ?

Bir 3D programa başlamadan önce hazırlamış olduğumuz bu rehberi okumalısınız.

http://www.sketchupturkiye.com/forum/sketchup-baslangic-5/3d-programa-baslangic-rehberi-1093.html

3) Sketchup Yeni Başlayanlar Videoları

Bu kategori altından numara sırasına göre yeni başlangıç videolarını izleyebilirsiniz.Herhangi bir programda olduğu gibi , sketchup programı için de arayüz ve temel işlevleri öğrenmek programı kullanma becerinizi artıracaktır.

Sketchup Temelleri videolarımızı bu kısımdan izleyebilirsiniz. http://www.sketchupturkiye.com/sketchup-temelleri-2.html

4) Sketchup Programını Nerden İndirebilirim ?

Sketchup programını kendi sayfası olan http://www.sketchup.com/download adresinden indirebilirsiniz.Bu kısımda ücretsiz versiyon olan Make sürümünü indirip kullanabilirsiniz.Her sürüm için bir adet make sürümü bulunmaktadır.Özellikle yeni sürümleri indirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

5) Sketchup Pro ve Sketchup Make (free) versiyon arasında ki Farklılıklar Nelerdir ?

Sketchup pro versiyonu dışardan dosya aktarımı (import,export) ve animasyon çıktılarına izin veren bir extra özelliklere sahiptir,  Sketchup make bu ihraç olaylarını yapamamaktadır.Fakat sketchup make versiyonu ücretsiz bir sürümdür.Sketchup programını merak edenler bu sürümü indirip ücretsiz kullanabilirler.

6) Sketchup Dosya Boyutu çok büyük ve aşırı kasılma var ?

Sketchup içerisinde eğer dosya boyutunuz eklemiş olduğunuz komponentlerden ve dışardan çağırdığınız resimlerden dolayı büyüdüyse ve dosya kasılmalara başladıysa yapmanız gereken tek seçenek Window / Model info sekmesine tıkladığınız zaman gelen pencereden soldaki kısımlardan Statistics kısmından Purge Unused kısmına basmanızdır.Hem çizim içerisinde hafıza da olan komponentleri hemde gereksiz nesneleri temizleyerek ,dosya boyutunu küçültüp hemde çizimin hızlanmasına yardımcı olacaktır.Aynı zamanda Window / Style menüsüne girdiğiniz de , Edge harici tüm tikleri kaldırınız.

7) Sketchup Programında Autocad Dosyasını Açamıyorum ?

İlk olarak burda kontrol etmeniz gereken husus, programınızın pro sürüm olup olmadığıdır.Eğer Free versiyon kullanıyorsanız dışardan Dwg dosyası alamazsınız.Pro versiyonu kullanıyorsanız eğer, dosya çağırmak için File Menüsünden import seçeneğine girmeniz gerekmektedir.Bu kısımdan DWG seçeneğini işaretleyerek dosyalarını import edebilirsiniz.

8) Autocad Dosyasını aktardım ama ölçüler Tutmuyor ?

Sketchup pro versiyonu ile Autocad dosyası açmaya çalıştığınız zaman eğer ,File / import sekmesinde Options kısmında eğer ölçü ayarlarını cm olarak ayarlamazsanız,ölçeksiz olarak sahneye gelecektir.

9) Sketchup Dosyam bozuldu veya silindi geri getirebilme imkanım varmı ?

Sketchup programı içerisinde çizime başlamadan önce veya program ayarlarından Window / Preferences kısmındaki General sekmesinde Create Backup (yedek oluştur) kısmını işaretlerseniz eğer, çizmiş olduğunuz dosya klasörüne, orjinal dosyanın yedeği oluşturulur.Eğer daha önceden bu kısım işaretli ise, orjinal dosyanız silinse bile bu şekilde kurtarabilme imkanına sahipsiniz.Bu tik işaretli değil se geçmiş olsun 🙂

10) Sketchup İçerisin de Ölçülü çizim yapabilirmiyim ?

Sketchup içerisinde ölçülü çizim yapmak için , Window sekmesi altındaki Model İnfo kısmındaki Units (ölçü birimi ayarları) kısmından hangi ölçü birimi ile çalışacaksanız eğer onu seçmelisiniz.

11) Sketchup İçerisin de Neden Ölçülü çalışmalıyım ?

Birçok yeni arkadaşımızın aldığı render görüntülerinde ölçülü çalışmadıkları için, absürt durumlarla karşılaştıklarını ve boyut sorunlarının olduğunu görüyoruz.

12) Sketchup İçerisine Autocad dosyası aktardığım zaman yüzeyleri kapatamıyorum ?

Autocad içerisin de bazen yapmış olduğunuz çizimler de koordinat farklılığı yüzünden çizgi eksenlerinin tümü sıfır noktasını yakalamadığı için yüzeyleri kapatıp derinlik veremezsiniz.Bu tip bir problemi aşmanın en kolay yolu bu sketchup içerisinde dosyanızı Top görüntüden bakıp, dışarıya dwg olarak export edip, hemen akabinde import etmek olacaktır.Yani yaptığımız işlem, koordinatları sıfırlayacaktır.

13) Sketchup İçerisine hazır model nerden indirebilirim ?

Sketchup içerisine hazır model indirmek için , sketchup menülerinde üst toolbar da (menüde) bulunan GET MODELS kısmına tıklamalınız.Arama kısmına yazacağınız model ismi ile modellerinizi indirebilirsiniz.Veya kendi sitemiz olan www.sketchupfreemodel.com sitemizi kullanınız.

14) Sketchup İçerisine warhouse harici nerden hazır model indirebilirim ?

Bu adresimizi kullanabilirsiniz.  www.sketchupfreemodel.com

15) Sketchup için Kaplama nerden indirebilirim ?

Kaplama Kütüphanemiz için Facebook grubumuzu ve sayfamızın Galeri kısmını ziyaret etmelisiniz.Geniş malzeme kütüphanesi ile aradığınız her tür kaplamayı bulabilirsiniz

Grubumuz https://www.facebook.com/groups/sketchupturkiye/

Sayfamız https://www.facebook.com/SketchupTurkiye

16) Sketchup Programın da hangi render motorunu kullanmalıyım ?

Sketchup içerisinde çeşitli render motorları zorluk ve ayrıntı derecelerine göre sınıflandırlabiliriz, bunlardan ilk olarak gerçekci görüntüye yaklaşabilmeniz açısından en detaylı olanı sırasıyla

Sketchup Vray (ücretli ,30 gün deneme sürümü mevcut)

Unreal Engine (oyun motoru) ücretsiz.

Sketchup Maxwell (ücretli ,30 gün deneme sürümü mevcut)

Sketchup TheaRender (ücretli ,30 gün deneme sürümü mevcut)

Sketchup Shaderlight (ücretli ,30 gün deneme sürümü mevcut)

Sketchup Lumion3d (ücretli ,30 gün deneme sürümü mevcut)

Sketchup LumenRT (ücretli ,30 gün deneme sürümü mevcut)

Sketchup Vue ve birçok popüler ve ismi duyulmamış render motorları mevcuttur.Bu render motorlarının çoğunu hem sitemizde hem de foruma adresimiz de bulabilirsiniz.

17) Sketchup Vray render programını nerden indirebilirim ?

Sketchup Vray render motorunu http://chaosgroup.com/en/2/index.html sayfasına kayıt olarak 30 günlük deneme sürümünü indirebilirsiniz.Aynı zaman bu sayfa üzerinden satın alabilirsiniz.

Diğer render motorlarını kendi sayfalarından indirebilirsiniz.

Yorum yapmak ister misiniz?

 • ferhat karakuş

  Başka yerde bulamayacağım paylaşımlar size çok teşekkürler…

 • Architect

  Sketchup yeni başlayanlar için güzel bir kaynak olmuş teşekkürler.

 • Abdulaziz

  “sıkça sorulan sorular” başlığı altındaki metinler, siteye yeni üye olan arkadaşlar için güzel bir şey. en azından sitede nasıl davranacaklarını ve neye göre konu açacaklarını bilirler. gerçi buna rağmen yine de yeni gelen üyeler konuyla birebir örtüşmeyen başlıklar eşliğinde konu açıyorlar…

 • Mehmet

  Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  Size sormak istediğim bir şey var. Daha önceden Sketchup 8 sürümü kullanıyordum Türkçe olduğu için Sketchup 6 sürümü kullanmaya başladım, daha önceden 8 sürümünde çizdiğim modelleri Sketchup 6 olarak güncellemek istiyorum, yani 3D Atölyesinde model bilgileri bozulmadan aynı modeli Sketchup 6’ya dönüştürüp yeniden yüklemek istiyorum. 8’den 6’ya dönüştürdüğüm modeller yeni model gibi yükleniyor, benim bunları 6 olarak güncellemem gerek bu konuda yardım rica ediyorum.

  Teşekkürler. Başarılar.

 • Pingback: Playstation 4 SSD Hard Disk Değişimi | PS4 - Playstation 4()

 • ali

  slm bu indirdiğim modeller nereye kaydoluyor hangi dosyaya

 • alperen sahin

  merabalar en son versiyonda cizmis oldugum modelimi eski versiyon sketchupta açamıyorum yardımlarınız için tesekkürler

 • Ayşe

  Teşekkürler bütün bilgilendirmeler için. Sayenizde sketchup’ı öğrendim. Benim sorum pluginlerle ilgili. İndirdiğim pluginleri sketchup ın altındaki plugins dosyasının içine yerleştiriyorum sketchupla birlikte aç dediğim zaman This does not appear to be a SketchUp model hatası veriyor ve pluginlerin altında da gözükmüyorlar. Sebebei ne olabilir? Nerde yanlış yapıyorum?

  • sketchup versiyonunuz nedir acaba?

 • sketchupda dosya boyutu çok küçük purge yapıp nasıl küçültürüm.

 • esin

  thea render kullanıyorum fakat render aldığımda arkasında reklam kalıyor nasıl kaldırabilirim?

 • sketchup da modellediğim bir modeli başka bir sketchup dosyasında nasıl kullanabilirim ?

 • Roda

  Merhaba ben mimarlık ogrencisiyim. Bir ay icinde projemin 3 boyutunu çizmiş olmam lazım. Bir haftadır sketchup la uğraşıyorum. Temel komutları öğrendim projemin detaylarını yapmak icin bazı pluginlere ihtiyacım var. Plugin i indirip kuruyorum ama toolbarsta bu pluginler gorumuyo bu yuzden kullanamıyorum. Bunu nasıl halledebilirim? Tesekkurler …

  • Babacan

   Sketchup sürümünüze uygun olan pluginler indirin. 2013 için olan bir plugini 2015 e yüklemeyin sorun yaşayabilirsiniz.

 • celil

  iyi günler;
  sketch up 2014 versiyonunda bir çalışma yaptım ancak şuan o dosyayı sketchup 2013 te açmam gerekiyo versiyonla ilgili bir yazı çıkıyor. bunu düzeltebilmem mümkün mü ? 2014te çizilmiş dosyayı 2013 te açabilirmiyim ? yardımcı olursanız sevinirim

  • Malesef açamazsınız, kendi sitesinden 2015’i indirip, daha alt sürümlerde save as yapınız.

 • mücahit

  KOLAY GELSİN SKETCHUP MENÜ VE ARAÇ ÇUBUKLARININ TÜRKÇELERİ VAR MIDIR? NEREDEN BULABİLİRİM

 • lvnn

  Merhaba sketch upta n autocade dosya attığım da units ınch oluyor, ikisinin ayarını da cm yaptığım halde, ne yapmam gerekiyor?

  • Sketchup programının dosya ayarını dwg dosyasını içeriye almadan sağdaki menüden yapmalısınız.

   • lvnn

    anlamadım nasıl içeriye almadan?

    • File/import penceresinde sağ taraftaki kısma tıklayıp cm yapmalısınız.Daha sonra dwg dosyasını seçmelisiniz.

 • lvnn

  dosyayı export yapmaya çalışıyorum ,sizin dediğinizi de yaptım cm deyken attım ama yinede autocade atınca birim inch oluyor ben de anlamadım.

 • lvnn

  LİNKTEKİ İŞLEMİ DE YAPTIM YİNE DE AYNI AKSAMDAN BERİ BUNUNLA UĞRAŞTIM BIRAKIYORUM ARTIK , TEŞEKKÜRLER YARDIMLARINIZ İÇİN.

  • O Kısımda paralel protection kullanarak yapmış, buna dikkat ettiniz mi ?

   • lvnn

    hayır dikkat etmedim o ne?

 • Barbaros

  selamün aleyküm render yaptıktan sonra resmi küçük gösteriyo ve kaydederkende öyle nasıl büyütebilirm.

 • yusuf sönmez

  çok faydalı bilgiler. emeğiniz için teşekkür ederiz

 • İBRAHİM

  PAYLAŞTIĞINIZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKURLER …

 • Sketchup’a gönderdiğim modellerimi nasıl silebilirim?

 • tuğçee

  autucad 2014te ölçek değiştirdim vee ölçülendirmeyi kullanamıyorumm nasıl tekrarr kullanabilirimm

 • Ertugrul Guven

  Aferdersiniz sketchup ta yeni birisi olarak sketchup tan maxwell render a nasil dosya atabilirim.bunu ogrenmek istiyorum.saygilar.yardim bekliyorum.

  • Ufuk Sen

   Evren beyin videolarına bakınız..

 • Selin

  merhaba ben yaptığım şeyi açtım ama beyaz bir ekran çıktı ne yapabilirim nolur lütfen söyleyin çooook ama çooooook fazla acill

  • Ufuk Sen

   Hangi sketchup versiyonunu kullanıyorsunuz ?

 • murat

  merhaba Ufuk bey. sola veya sağa seçim özelliğini kullanırken seçim çizgileri görünmüyor. bu özellik nereden açılıp kapatılıyor. 2016 pro versiyon kullanıyorum.

  • Ufuk Sen

   Seçim çizgileri derken seçtiğiniz nesneler mi _?

 • orhan kılıç

  Ufuk hocam merhaba sketchup ve lumion da alınan renderları karşılaştırdığımızda hangisi daha kaliteli olur ve siz hangisini tavsiye edersiniz

  • Ufuk Sen

   İkisininde avantajları var , lumion derseniz eğer hızlı sunumlar için ideal ve en önemlisi video çıktısı aldığı anda hemen müşteriye kaliteli video çıktısı verebiliyorsunuz, vray’de video çıktısı alamazsınız.Lumionla ilgili, lumion içerisinde herşeyin anlatıldığı 60 serilik bir ders hazırladım haftaya piyasaya çıkıyor..

 • çisem Ay

  Merhaba Ufuk bey. Archicad programında birçok merge edilmiş nesneler ve hazır objeler içeren bir projeyi lumion a atarak video ve render hazırlamak istiyorum fakat dosya ağır geliyor olacak ki lumionda boş açılıyor. Sketchup a çevirip sonra atabilirim belki dedim fakat sketchupa dönüştürmesine rağmen yine 0 kB lık boş bir sketchup dosyası oluşturuyor. Ne yapabilirim acaba yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

  • Sketchup dosyası sürümünüz ve Lumion sürümüz önemli, eğer Lumion 5 veya Lumion 6 Kullanıyorsanız, sketchup sürümünü 8 sürümü olarak kaydediniz.

   • çisem Ay

    Sketchup 8 ve lumion 4.02 kullaniyorum. Daha farklı projeleri archicadden sketchupa sketchupdan da lumiona atıp render alabilmiştim. Fakat bu projeyi archicadden lumiona attığımda da boş çıkıyor sketchupa dönüştürdüğümde de boş çıkıyor. Bu yüzden sorunu nasıl çözebileceğimi bilemiyorum:/

    • Dosya boyutunuz nedir, birde Lumion 6’yı denediniz mi ?

     • çisem Ay

      Archicad 18 olarak 667 MB dosya boyutum var. Öğrenciyim ve lumion 4 u zor bulup indirebildim malesef. Yani lumion4 den başka denediğim sürüm yok. Eğer lumion 6 ile çözülebilir diyorsanız nereden sorunsuz bulabilirim acaba?

     • Dosya boyutunuz çok büyük, pc nizin özellikleri nedir ? eğer laptop ise bu dosya boyutunu alabileceğini düşünmüyorum

     • çisem Ay

      Kusura bakmayın ancak yazabiliyorum. Bilgisayarım masaüstü.
      İşlemcisi i5 2400cpu 3.10GHZ
      16gb ram
      64 bit isletim sistemine sahip.

 • merve

  merhaba, sketchup 2015 kullanıyorum proje üzerine fotoğraf ekleyemiyorum hata veriyor ancak boş bir sketchup acınca import edebiliyorum bunun nedeni ne olabilir acaba

  • Modelinizi boş bir sayfa alıp oraya talşıyınız, daha sonra import işlemine başlayınız.

 • Ali Zengin

  Merhabalar.camii ahşapları tasarlıyorum minber mihrap kürsu….rhinoda 3d modelleri örneğin bir gül çiçek yada farklı el oyması türündeki tasarımlar,bunları sketchupa aktardıgım zaman kasılmalar donmalar oluyor ve gökyüzü rengide sarı oluyor..bana yardımcı olabilir misiniz?

  • Rhino yüksek poligonu seven bir program ama sketchup tam tersi, sizin yapacağınız işlem, modeli 3dsmax’e atıp orda poligon düzenlemesinden sonra sketchup’a göndermek.

   • Ali Zengin

    Öncelikle ilginiz icin teşekkür ederim.Bununla ilgili yordamları nereden bulabilirim ufuk bey ?

    • Bunu direk olarak bulamazsınız ama biraz program bilgisi ile alakalı aslında, şimdi modelinizi fbx olarak 3dsmax e gönderin, daha sonra prosizer komutu ile poligonları model bozulmadan %50 küçültün.Daha sonra simlab sketchup exporter plugini ile modeli skp formatında dışarı aktarıp, sketchupda açılabilir hale getirin.

     • Ali Zengin

      Teşekkürler deneyeceğim sonucu bildiririm

 • efe rüzgar

  sketchupta yaptığım çizimi export edip 3d modelde .dae formatında kaydediyorum yalnız lumion 5.3 demo sürümünde import seçeneği göründüğü halde açamıyorum sıkıntı nedir bana yardımcı olursanız sevinirim.

  • Lumion 6.0 serisini indirip kullanmalısınız, önceki sürümlerde birçok hatalar mevcut.

 • Ugur Ozalemdar

  Hocam merhaba sketchup ta atadığım textureler save alıp tekrar girdiğmde kayboluyo image yerine gri renk oluyor ve ayarlarını baştan yapıyorum material editör kısmında prewiew alırken tekrar aynı olay oluyo use texture image sectiğimde tekrar ayarlıyorum fakat sorun tekrar oluyor nedeni var mı sizce ?

 • Cansu Özdemir

  Ufuk Bey merhaba, sketchup 2015 için demo vray indirdim kurulum gerçekleşti fakat daha önceki sketchup dosyalarımın hiçbiri açılmıyor. Render almak istediğim dosyalar onlardı o dosyaların içine de kurulmuş olması gerekmiyor mu? O dosyalarımı nasıl kurtarabilirim? Şimdiden teşekkürler.

 • Janset

  Merhaba Ufuk bey. Ben Sketchup2016 da yaptığım modeli Lumion 6 da açmaya çalışıyorum fakat gelmiyor. Dosyayı dae ye çevirdim hatta altta okuduklarıma göre dosyayı Sketchup8 e çevirdim fakat lumion da import dediğim zaman çok uzakta sadece bir kısmı gelmiş görünüyor ne kadar yaklaşırsam yaklaşılmıyor ve taşınmıyor. yardım edebilirseniz çok sevinirim iyi akşamlar

  • Janset

   yukarıda yazdığım sorunu modeli sketchup da 0,0,0 koordinatlarına getirerek ve ölçeğini küçülterek çözdüm fakat bu seferde tüm modeli explode etmiş olmama rağmen birçok yüzey açık bir şekilde geldi. Bunun için bir çözüm öneriniz var mı acaba?

   • Merhaba, grup yaparakda ekseni sıfırlayabilirsiniz.

 • BURÇE

  MERHABA VRAY SKETCHUP 2017 BULAMADIM SUAN 2016 YI INDIRDIM AMA 2017 MODELLEDİĞİMİ 2016 DA AÇAMIYORMUYUM ? BI YOLU VAR MI

  • Ana sayfamızdan 30 günlük demoyu indirebilirsiniz.

 • rodie

  merhabalar çizim yaparken uzunluk giremiyorum constrained on line yazısı çıkıyor bu sorunu nasıl çözebilirim? yardım edebilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  • window / model info / unit ayarlarınıza baktınızmı ?

 • Evet.

 • Oğuz Ertürk

  merhabalar ben sketch up ta 3 boyutlu çizim yapıp autocadte plan görüntüsü almam lazım yeni baştan autocadtte uğraşmadan plan görüntüsünü almak için bir yöntem var mıdır ?

  • Tabi, sketchup çiziminizde Top görüntüsüne geçin ve paralel projection kısmını işaretleyin bu sayede üstten bakış açısına sahip olursunuz.

 • Çağla gogua

  Make component imleci çalışmıyor sebebi nedir ne yapmalıyım?

 • Çağla gogua

  Make component imleci çalışmıyor sebebi nedir ve ne yapmalıyım? https://uploads.disquscdn.com/images/1736701f62e87779beb93474410ec54615535ffac8315952cb22df528d9c106c.jpg

  • Merhaba, tüm modeli seçip sağ tıklamalısınız

 • hazal kaydu

  merhaba mac bilgisayarıma sketch up ve vray indirdim fakat render motoru sketch up ımda gözükmüyor ne yapabilirim ?

  • merhaba, indirdiğiniz vray sürümünün mac için olduğuna emin olunuz, eğer doğru sürümü yüklediyseniz, toolbar kısmından vray menüsünü aktif ediniz.

 • Recep özdemir

  Merhabalar daha önce sketchup 2016 kullanıyordum 2017 yi kurduğumda açamamaya başladım bugsplat hataları alıyorum daha açılmadan. Çözüm yolu varmıdır ne yapabilrim?

  • Tüm pluginleri ve vrayi kaldırıp yeniden kurunuz, 2016 ya ait uyumsuz dosyalar sketchup 2017’yi etkiliyor.

 • Ahad Akdoğan

  Merhaba Allplan üzerinden dae uzantılı dosyayı sketch upda import etmeye çalışıyorum fakat import failed hatası alıyorum neden kaynaklanır acaba bu hata

 • Onur Narlıdere

  merhaba sketchupa vray yukledım ancak meterial editör yok ne yapmam gerekiyor

  • Hangi sketchup sürümü, hangi vray sürümünü kurdunuz ?

 • Ali Yetkin

  merhaba. sketchup 2017 kullanıcısıyım. plugin dosyalarının olduğu paketi indirdim çok fazla olduğu için program kasıyor. bir türlü silemedim pluginleri ne yapmalıyım?

  • Çok fazla plugin tüm kullanıcıların sorunu, grubumuzda bu konu hakkında sürekli bilgiler veriyoruz.Sketchup 2017 Plugin sekmesi kısmında pluginleri açma kapama var eğer kaldırmak istiyorsanız , öncelikle buradaki pluginleri kaldırınız C:ProgramDataSketchUpSketchUp 2017SketchUpPlugins sonra bu klasördekileri siliniz. C:Program FilesSketchUpSketchUp 2017Tools Daha sonra skechup 2017 yi kaldırıp yeniden yükleyiniz.

 • Fatih Mehmet Dündar

  https://uploads.disquscdn.com/images/700ad690f12582b3b8af778e41cba6faf97e65506eb81f78931f1953516c1060.png merhaba programı ilk defa kullanıyorum 30 günlük 2017 demo sürümü var bilgisayarımda fotoğraftaki gibi ekran hafif karartmalı bu normal mi Ufuk bey

  • Eğer eski bir laptop kullanıyorsanız sıkıntı olabilir çünkü sketchup 2017 artık belirli bir configürasyon istiyor ama pc’niz ortalamanın üstünde ise, hardware kısmında opengl kısmı işaretlimi onu bir kontrol ediniz.

 • Kaan Öğetürk

  https://uploads.disquscdn.com/images/073de38a35d839781cfc9371d9e0b75c32520f6e54f672d6f5beef5e022cf1ac.jpg
  her dosyada bu sorun çıkmıyor binaya yaklaşamıyorum binayı hemen kesmeye başlıyor büyüteç ayarım 60 derecede çok acil yardım bekliyorum

  • Yeni bir sayfa açın ve modeli oraya taşıyın sorun çözülecektir.

   • Kaan Öğetürk

    çok teşekkür ederim

 • Hasan Alkan

  Merhaba arkadaşlar sketcahap 2017 kurdum. vray carekledim fakat hala çalışmıyor. lisans hatası veriyor. vray 2017 orjinalini nasıl temin edeceğim ?

 • Ilker Dağ

  Merhabalar bilgisayarımda Sketchup 2017 yüklü, V-Ray 3.4 for Trimble SketchUp, version 3. sketchup 2017’ye uyumlu mudur?

  • Evet kendi sitesinden 1 ay boyunca ücretsiz sürüm yayınlandı indirip kullanabilirsiniz.

 • Aytaç Ercan

  merhabalar ben sketchup 2016 kullanıyorum çalışmalarım ilerledikçe yani mb olarak arttıkça kasmaya başlıyor ve açmıyor programın yanıt vermemesine neden oluyor örneğin en son yaptığım çizim 169 mba ulaştı ve şuan açmıyor ve programda bu çalışmamı açtıkça yanıt vermiyor ve bu böyle kaçıncı kez olmaktadır ve bugün itibariyle formatta attım yoksa bu programı bilgisayarımdan kaldırma raddesine geldim teşekkürler

  • Merhaba, öncelikle ekran kartınızı güncelleyiniz ve size tavsiyem sketchup 2015 veya 2017 kullanınız.Ben 2017 kullanıyorum, 2014 ve 2016 sorunlu sürümler.

 • Elif Tarih

  Merhaba, 2017de a-kayıtlı olan dosyayı nasıl 2016da acabilirim

 • Zeynep KRBDK

  Merhaba Ufuk bey.. skechup 2017 ve vray3.4 yükledim. Basit bir mermer sehpa modelldim. Ama Vray render çıktısı kalitesiz pixel pixel yaklaşinca iyice kötü. Tüm vray ayarları yaptım görüntü kalitesini artırdım hangi yolu denediysem render istediğim gibi olmuyör . Sizce sorun neyden kaynaklı olabilir? 3.4 demo olduğu için olabilir mi? Ne yapmalıyım? Bi de bu sehba sadece vray sun ile aydinlaniyor. Teşekkürler simdiden..

 • Zeynep Er

  https://uploads.disquscdn.com/images/b2df106e19ff2f449495b6a83edb5a0cc3afa05ae568135060bebd76190ce4c6.png

  Merhaba Ufuk bey.. skechup 2017 ve vray3.4 yükledim. Basit bir mermer sehpa modelledim. Ama Vray render çıktısı kalitesiz pixel pixel yaklaşinca iyice kötü. Tüm vray ayarları yaptım görüntü kalitesini artırdım hangi yolu denediysem render istediğim gibi olmuyör . Sizce sorun neyden kaynaklı olabilir? 3.4 demo olduğu için olabilir mi? Ne yapmalıyım? Bi de bu sehba sadece vray sun ile aydinlaniyor. Teşekkürler simdiden..

  • Merhaba, vray 3.4 de bazı sıkıntılra mevcuttu yeni sürümün gelmesi bekleniyor.

   • Zeynep Er

    Teşekkürler.. Sketchp 2015 e dönüş yaptım malesef tekrar.. Bir de 2015 te vray ın hangi sürümlerini kullanabiliriz?

 • Ecem Ilk

  sketchup pro deneme sürümünü indirdim ama kurulum yapamıyorum ” file is corrupt” yazıyor ne yapmalıyım

  • Daha önce herhangi bir sürümü kurulum yaptınız mı ?

   • Ecem Ilk

    Evet yaptım ama başka bir bilgisayaraydı şuan indirdiğimi sildim yeniden indirdim oldu bu sefer

 • Gülşah Uysalol

  merhaba modeli yeni sayfaya taşımamam rağmen kesme devam ediyor ayarlardan kasma yapmasın diye temizleme yaptım hatta 3ds çıkış alıp başka sayfaya taşıdım ama hala kasma yapıyor acil yardım rica ediyorum.kilitlendim 🙁

  • Gülşah hanım, 3ds olarak taşımayın eğer tüm modeli seçerken altta kalan dwg ve diğer dosya artıklarınıda seçiyorsanız onlarda diğer dosyaya taşınıyordur.Sadece modeli seçerek bu işlemi sketchup içinde yapınız.

   Not: Tüm gönderileri cevaplıyorum, sadece acil yazan gönderiler için bir hassasiyetimiz var, lütfen gönderilere acil vs gibi iletiler yazmayınız.

 • Kevser Çağlar

  sketchup a plugin eklemeye çalışıyorum eklendi ama basınca hata yazısı çıkıyor kullanamıyorum ne yapmalıyım

 • aydemir

  Merhaba, geçen haftaya kadar hiç bir sorun olmadan kullandığım 2016 birden donmaya başladı. Ama anlık donuyor. 1 saniye veya 3 saniye aralıklarla. Ya da 10 saniye boyunca donuyor. Tekrar yükledim işe yaramadı. 2017 yükledim onda da aynı sorun oldu. Yeni proje yapmaya çalışınca da eski bir projeyi açınca da aynı sorun oluyor. Yardım etmenizi rica ederim.

  • Ekran kartlarının yeni bir güncellemesi geldi onu yaptınız mı ?

Bunlara da göz atın