Sketchup render alma

Sketchup Programın da çeşitli render motoru ve eklentiler yardımı ile çizimlerinize gercekcilik ve görsellik katabildiğiniz görsel sonuçlara Render denir.Bu konu da yeni başlayanlara render nedir , Sketchup render alma ve render motorları hakkında bilgi vererek başlamak istiyorum.

Ham çizimin kaplamalar ve ışık ile birleşerek en son gerçekçi görüntüye ulaşmasıdır.Normal çizim görünümüne kaplama ve ışık atamasını yaptıktan sonra render motoru vasıtası ile bazı ayarlar ve denemeler ile yaklaşık sonuca ulaşırız.Aşağıdaki görselde size çizim halini ve render halini verdiğim 2 görsel göreceksiniz, bu görseller ile render sonucunun gerçeğe ne kadar yakın olduğunu göreceksiniz.

Sketchup render alma aşamaları

Aşağıda ilk çizimin wire halini yani ilk çizim halini , onun altında  ki görüntü de ise son yani render edilmiş halini görüyorsunuz.İlk çizmiş olduğunuz modeli, kaplama ışık ve ambians gibi özellikler ekleyerek ikinci görselde gördüğünüz aşamaya getiriyorsunuz.

Render alma konusun da eğer gerçekçi görüntüye ulaşmak istiyorsanız ilk önce modelleme tekniğinizi geliştirmeniz gerekiyor.
Gerçekci bir renderın ilk basamakları modelin gerçekçi olarak çizilmesidir.

Aynı zamanda Sketchup render alma konusunda,  aşağıdaki ana maddeler çok önemlidir ;

Kaliteli ve farklı modelleme
 
Kaliteli kaplama ve düzenlem

Doğru ışık kullanımı

Render Ayarları

Photoshop Düzenlemeleri

Bir diğer önemli husus ise yukar da belirttiğim gibi doğru render ayarlarıdır.Gerçekçi bir render için doğru render ayarlarını kullamak ,sizin hem iş akışınızı hızlandıracak hem de ,hangi mekan da hangi ayarları kullanmanız konusun da hakimiyet sağlayacaktır.

Bazı önemli notlar ;

*iç mekan da kullanılan render ayarı farklı ise, dış mekan için kullanılan render ve ışık ayarları farklıdır.
*Bunları çoğu kez deneme yanılma yöntemi ile bulacaksınız.
*Aynı render ayarlı içerisinde ki menülerin ne işe yaradığını bilmek,size neyi nasıl yaptığınız konusun da doğru sonuçlara ulaştıracaktır.

Sketchup render alma konusuda daha hızlı ilerlemek ve kaliteli görsel oluşturmak isterseniz eğer sizler için hazırlamış olduğum ücretli eğitim setlerinden ,faydalanarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Ücretli Eğitim setleri için buraya tıklayınız.