Sketchup render alma

Okunma: 7.962 kez okundu
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Sketchup render almaSketchup Programın da çeşitli render motoru ve eklentiler yardımı ile çizimlerinize gercekcilik ve görsellik katabildiğiniz görsel sonuçlara Render denir.Bu konu da yeni başlayanlara render nedir , Sketchup render alma ve render motorları hakkında bilgi vererek başlamak istiyorum.

Ham çizimin kaplamalar ve ışık ile birleşerek en son gerçekçi görüntüye ulaşmasıdır.Normal çizim görünümüne kaplama ve ışık atamasını yaptıktan sonra render motoru vasıtası ile bazı ayarlar ve denemeler ile yaklaşık sonuca ulaşırız.Aşağıdaki görselde size çizim halini ve render halini verdiğim 2 görsel göreceksiniz, bu görseller ile render sonucunun gerçeğe ne kadar yakın olduğunu göreceksiniz.

Sketchup render alma aşamaları

Aşağıda ilk çizimin wire halini yani ilk çizim halini , onun altında  ki görüntü de ise son yani render edilmiş halini görüyorsunuz.İlk çizmiş olduğunuz modeli, kaplama ışık ve ambians gibi özellikler ekleyerek ikinci görselde gördüğünüz aşamaya getiriyorsunuz.
skechup rendersketchup render ayarları

Render alma konusun da eğer gerçekçi görüntüye ulaşmak istiyorsanız ilk önce modelleme tekniğinizi geliştirmeniz gerekiyor.
Gerçekci bir renderın ilk basamakları modelin gerçekçi olarak çizilmesidir.

Aynı zamanda Sketchup render alma konusunda,  aşağıdaki ana maddeler çok önemlidir ;

Kaliteli ve farklı modelleme
 
Kaliteli kaplama ve düzenlem

Doğru ışık kullanımı

Render Ayarları

Photoshop Düzenlemeleri

Bir diğer önemli husus ise yukar da belirttiğim gibi doğru render ayarlarıdır.Gerçekçi bir render için doğru render ayarlarını kullamak ,sizin hem iş akışınızı hızlandıracak hem de ,hangi mekan da hangi ayarları kullanmanız konusun da hakimiyet sağlayacaktır.

Bazı önemli notlar ;

*iç mekan da kullanılan render ayarı farklı ise, dış mekan için kullanılan render ve ışık ayarları farklıdır.
*Bunları çoğu kez deneme yanılma yöntemi ile bulacaksınız.
*Aynı render ayarlı içerisinde ki menülerin ne işe yaradığını bilmek,size neyi nasıl yaptığınız konusun da doğru sonuçlara ulaştıracaktır.

Sketchup render alma konusuda daha hızlı ilerlemek ve kaliteli görsel oluşturmak isterseniz eğer sizler için hazırlamış olduğum ücretli eğitim setlerinden ,faydalanarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Ücretli Eğitim setleri için buraya tıklayınız.

 • ihsan pak

  Süpersiniz.Mimarım.İstanbul da bina cephelerini vray ile render almaktayım.Birşeyler ortaya çıkıyor.Fakat 3Dmax ile piyasada yapılanları görünce moralim bozuluyor.Daha iyisi olsun diye çaba sarfediyorum.tabii bu işler vakit alıyor.Dediğiniz gibi ‘deneme yanılma yolu ile’bazı ayarları bulmak gerekiyor.İstanbul da SketchUP vray kursu da yok.Sorularım oluyor, danışacağım kişi bulamıyorum.Sizlerden vray bilgiler-ipuçları bekliyoruz.teşekkürler.

  • İhsan bey bende aynı zaman da 3dsmax kullanıcıyım 3dsmax Sketchup programına göre daha profesyonel bir program , fakat vray ayarlarını iyi öğrendiğiniz zaman iş akışı ve zaman yönünden daha hızlı olduğunu söyleyebilirim.Sketchup da bir mimari planı 1 gün içinde çizip render aşamasına geçebilirsiniz. 3dsmax da çizim ve modelleme işi biraz daha zahmetlidir.Tabi burda 3dsmax ve Sketchup programını kıyaslamıyoruz ama , hız bakımından hangisi diye sorarlarsa ben Sketchup programı derim.Vray konusun da ilerleyen zamanlarda hem render ayarları hem ışık bilgisi hakkında bilgiler ve videolar vereceğiz.

 • Bilgiler için çok teşekkürler, gerçekten bu videoları ve bu bilgileri sizin gibi bedava veren cok az insan mevcut.Vray konusunda da sizden ders bekliyoruz.

 • kasisgurmesi

  Arkadaşa katılıyorum.Sketchup kullanıcısıyım tanışalı bir kaç ay oldu.Tasarım kısmında tamamda render kısmında sıkıntı yaşıyorum. birde bu ahşap.metal vb materyallerin bir arşivi falan yokmu. şimdiden yardımcı oldukları için teşekkür ederim.

 • Materyal arşivini çeşitli adreslerden indirebilirsiniz, örnek olarak kaplama arşivi için zengin bir kaynak olan http://www.cgtextures.com/ adresini kullanabilirsiniz.Bünyesin de barındırdığı zengin kaplama arşivi ile istediğiniz tarzda kaplamalar oluşturabilirsiniz.Render kısmına geçmeden önce birkaç modelleme dersleri vereceğiz ondan sonra vray ayarlarının türkçe olarak anlatımı gelecek,vray render motoru ayarları ve seçeneklerin türkçeye çevrilmesinden sonra vray anlatım videoları ile devam edeceğiz.Vray videolarını vermeden önce sizlerin vray seçenekleri içindeki bazı maddeleri iyice anlamanız için yazılı olarak çeviri yapacağım.

 • emrahutlu

  Bilgiler için çok teşekkürler. Vray for sketchup ı deneme sürümünü belirttiğiniz siteden indiriyorum. Kalıcı olarak nasıl edinebiliriz yardımcı olur musunuz?

  • Facebook üzerinden sorunuzu cevapladım.

 • bekim

  Merhaba.Vray bilgisayarımda yüklü ancak birçok plugin yok.(mesela material editor açıldığında vray for sketchup degil sadece material editor yazıyor ve ben yeni materyal açamıyorum).Gerekli pluginleri nerden bulabilirim veya başka bir yerdemi hata yapıyorum.Teşekkürler.

 • Burda aslında mantık hatası yapıyorsunuz onu size anlatayım, normalde vray sketchup programı içerisinde bulunan materyal editörü kullanır daha sonra kendi material editör içinden ince ayarları (parlaklık,bump) yaparsınız.Çizim mantığı olarak öncelikle çiziminizi yaptınız ve bitirdiğinizi düşünelim daha sonra materyal editör ile, sketchup ın kendi materyal editörü ile gerekli materyalleri atıyorsunuz, daha sonra vray içinde M harfine basarak atamış olduğunuz materyalleri görüyorsunuz ve onlar üzerinde parlaklık saydamlık ayarlarını yapıyorzunuz.

 • Pingback: Sketchup Vray Giriş | Sketchup ,Sketchup Türkiye()

 • Yuşa

  Render tuşuna basıyorum V-ray çalışıyor diyo ama render almıyo.sebebi ne olabilir?

  • Programınız için uyumlu sürümü kurabildiniz mi ?

 • taner

  Hocam merhabalar paylaştığınız bilgiler çok ama çok değerli. bunda diğer kullanıcıların da bana katıldıklarını düşünüyorum. ben bir mimar yada muhendis değilim. fakat bilgisayar programları keşfetme ve yeni birşeyler yapma (yaratma demeyeceğim) konusunda ciddi bir arayış içerisindeydim. hep merak ederdim 3D model, insan yada hayvan, nesne nasıl yapılır diye. Earth sayesinde sketchup’ı keşfedip öğretici videolarınız sayesinde programın içine dalınca dünyam altüst oldu. birkaç model tasarımı yaptım. günlerdir hangi binaya baksam veya alime bir nesne alsam köşeleri, girinti ve çıkıntıları, ince ayrıntıları; bir pencerenin en-boylarını ve diğer pencere ile olan uyumunu inceler oldum. yani şunu söylemek istiyorum ki yeryüzündeki cisimleri herzamanki gibi algılayamıyorum artık. beynim allak bullak oldu. bazen keşke bu işe hiç bulaşmasaydım diyorum 🙂

  • O yüzden ölçü ve ölçek önemli işte 🙂

 • Efe

  Merhabalar;

  Yeni sketchup kullanıcısıyım, aynı zamanda vray yükledim. Dışarıdan gelen bir model üzerine vray spot veya bir ışık yerleştirip render alıyorum ancak ışık renderda görünmüyor. Sorunu bir türlü çözemedim yardımcı olursanız sevinirim.

  • merhaba ilk önce ayarlarınızı default yaptınızmı ?

 • Murat Çağlar

  sketch up a vrayı kurduktan sonra lisans hatası veriyor.Deli oldum bunun bir çözümü yokmu arkadaşlar?

  • Google arama motorundan gerekli bilgileri alabilirsiniz Murat bey, crack ve lisans işlemlerini direk buradan vermek doğru olmaz.

   • Murat Çağlar

    nasıl bir yol izleyeceğim yardımcı olurmusunuz ?Google dan bulamıyorum.

    • cgpersia.com adresi yardımcı olabilir size bu konuda..

 • Pingback: Verimli Render Nasıl Alınır ?()