Sketchup Pro 2013 Çıktı

sketchuppro2013

Merhaba arakadaşlar sayfamızı uzun süre takip edenler, yeni sketchup sürümünü uzun zamandır beklediğimizi biliyorlardır.Bugün itibariyle sketchup‘ın yeni sahibi Trimble firması

Sketchup programının yeni versiyonunu bizler için kendi sayfasından indirmeye açtı. Bu linkten sketchup pro 2013 sürümünü indirebilirsiniz. http://www.sketchup.com/download

Sketchup download sayfasında iki tür sketchup programını göreceksiniz birincisi önceki free (sınırsız) versiyon olan yeni ismiyle Sketchup Make versiyonu bir diğer ise

Sketchup pro 2013 olarak adlandırılan ücretli versiyondur.Bu arada önceden 500 dolar olan fiyat ise 90 dolar artarak 590 dolar seviyesine çıkmış.

Genel olarak sketchup pro 2013 sürümüne baktığımız da , programı ilk açtığımız da gelen suzan karakterinin yerine Derrik isimli karakterin gelmesi ve ikonların değişmesi ilk göze çarpan özelliklerden.

Özellikle artık, Toolbar kısmından menüleri kontrol edebilir, kendimiz için Toolbar oluşturabilir ve Menülerimizi özelleştirebiliriz.

Sketchup’ın kendi sayfasında sketchup 2013 için şu kelimelere yer verilmiş ,”SketchUp 2013, biz iki şey üzerinde durduk: LayOut daha güçlü hale ve daha kolay SketchUp modelleyicisi haline getirmek ve  milyonlarca eklentileri bir arada tutmak, eklentiler ve ihtiyaç duydukları uzantıları bulmak ve kullanmak için bir ekosistem oluşturmak.”

Burdan anladığımız kadarıyla Sketchup pro 2013 versiyonunda Layout üzerinde değişikliklerin ağırlıkla bu yazılım üzerinde olduğunu ve eklentileri artık dışarda forum ve site adresleri gezmeden sketchup içerisinden kolaylıkla indirebileceğimiz sonuucuna varıyoruz.Özellikle yeni gelen özellik olan Extension Warehouse özelliği sayesinde nasıl warhouse ‘dan model indiriyordunuz, aynı ona benzer şekilde pluginleri kendi özelleştirilmiş sekmelerden indirerek sketchup içerisine kolaylıkla atabiliyorsunuz.Plugin sekmesinde ücretli ve ücretsiz versiyonları ve pluginlerin kullanım videolarını yine bu Extension Warehouse sayfasından bulabilirsiniz.En dikkat çekici özelliğin bu olduğunu söyleyebilirim.

Sketchup için 64 bit versiyonunu bekliyorduk, fakat indirme sekmesinde ne 32 nede 64 bit ayrımı yapılmadığı için şu an programı 32 bit olarak düşünebiliriz.Her zaman beklediğimiz 64 bit sorunsalının çözülememiş olması, Trimble’ın bu konuda ne kadar yavaş çalıştığının bir göstergesi bence.

Sketchup pro 2013 için gelen bir diğer özellik ise video export kısmındaki kalite artırımı olmuş, artık 720p ve 1080P uzunluğunda ki videoları rahatlıkla dışarıya aktarabileceğiz.Tabi timeline’ı olmayan bir program için sceneler ile animasyon yapıp 1080p çıktı almak ne kadar anlamlı ve önemli olacaktır ? burası tartışılır ….

Sketchup ikonlarının küçültülmüş ve windows ile uyumlu hale getirildiği sketchup yenilikler kısmında belirtilmiş, ben şahsen ikon görünüşlerini ve tasarımlarını beğenmedim, bu kısmın kısa sürede değişeceğine eminim çünkü en yüksek çözünürlükte bile bazı ikonların ne işe yaradığı gözükmüyor, iç içe geçmiş kara kalem çizgileri ikonların netliğini büyük derecede etkilemiş.

Yukarda da belirttiğimiz gibi layout kısmında bir çok yenilik var ama bu kısıma pek girmeyi düşünmüyorum, şu an için sketchup pro 2013’de istediğimiz özellikler gelmesede bunuda bir gelişme ve ilerleme olarak görebiliriz.

Hayal kırıklığımı yoksa yenilik mi? Yorumlarınızı alt kısımda bulunan yorum kısmında bizlerle paylaşın lütfen.

 • Y. Sinan ŞENOL

  64 bit değil, ve hem hemen aynı. Ne değişmiş? ikonların şekilleri biraz farklı okadar. 10 dklık inceleme sonucu söylediğimi hesaba katın. Yeni bir şey göremedim.

  • Bende göremedim, benim için şu aşamada hayal kırıklığı oldu.En azından bir 64 bit gelmeliydi.

 • ahmet can

  resmen rezalet yeni bi şey olmamasına karşın eskisinden daha kötü bi görünüm ve 64bit bile değil

  • Aynen en azından bir 64 bit bekliyorduk

 • Bunca yıl bekledikten sonra tam bir fiyasko ve tam bir rezillik.Trimble’ın Sketchup kullanıcılarına attığı bu kazık öyle böyle bir şey değil.Bunca yıl sonra 64 Bit desteği olmayışının tek bir açıklaması olabilir; arge kısmında gerizekalılardan oluşan bir kadro olması.
  İndirmedim bile o kadar söyliyeyim.

 • Y. Sinan ŞENOL

  Piyasa araştırması yaptılar diye düşünüyorum. Kaç kişi indirir, ne kadar ilgi olur. Olasılıkla SU’yu satacaklar veya yatırıma gidecekler.
  Kurarken Allahtan *.skp, style dosyalarını üstüne almamasını istedim. Emin olmadan kesin geçiş yapılmayacağını deneyimlerimden biliyorum.
  Daha önce de söylemiştim SU plugin yazılımı durumuna geldi. Çekirdek yazılım olarak ortaya koyduğu konsept o kadar tutuldu ki eklenen plugin lerden çökmeler yaşıyor. Yeni sürüm adına yapabildiği en önemli şey de bu pluginleri yükleme kolaylığı olmuş.

 • Architect

  Objelerin görünümleri eskiye nazaran daha kötü olmuş yenilik adına birşey yok, daha iyi hale getirelim derken daha kötü olmuş.

 • ERKİN

  sketchup 8 ile 2013 arasında fark yok hatala sketchup 8 e girmişim sketchup 2013 sandım inşallah geliştirirler

  • İnşallah bizde 2013 den pek memnun değiliz.

 • Taner

  Trimble’a Sketchup hususunda pek güvenmiyorum.Skethup 2013 için çıkardığı güncellemeler bile sırf ticari kaygı sebebiyle(kara listeye düşen lisans kodlarını iptal için) çıkarılmış izlenimi veriyor. Trimble’ın Sketchup Pro 8 için çıkardığı sözde güncelleme de çok garip; versiyon numarasını arttıracağına, maalesef düşürüyor!…

  Bu nedenle Google Sketchup Pro’nun 8.0.4811 sürümünü kullanmayı tercih ediyorum.Çünkü, bu sürüm,Google’ın Sketchup’ı Trimble’a satmasından önce çıkardığı en son sürümdür.

  Sketchup 2013’ün düğmeleri,ikonları tıpkı 2 boyutlu resim çizme programlarınınki gibi! Buna, ücretsiz bir güncelleme ile çözüm bulmaları lâzım. Google Sketchup Pro 8’de çalışan bütün eklentiler, Trimble Sketchup 2013’te maalesef çalışmıyor!

 • Orhan

  Arkadaslar Sketchup Pro 2013 kısıtlı kullandım fakat çizdiklerimi Sketchup make tekrardan açıp çizimlerime devam etmek istiyorum yardımcı olurmusunuz. Sketchup Pro 2013 tekrar yükledim çalışmadı key sordu. tşkler

 • lvnn

  merhaba arkadasşar sketch up pro 2013 kullanıyorum render programı olarak hAngi VRAY sürümünü indirmeliyim ve nasıl kuruluyor.

  • sketchup 2015 64 bit versiyonu çıktı biliyorsunuz, bunu kurmanız kalabalık sahnelerde daha rahat çalışmanıza olanak tanıyacaktır.

 • lvnn

  2015 te vray nasıl olacak?