Sketchup Pluginleri

Okunma: 17.267 kez okundu
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

sketchup pluginleri

Sketchup Pluginleri

Merhaba arkadaşlar zaman zaman sitemizde sketchup pluginleri yer veriyoruz.Bu pluginlerden en çok kullanılanları seçmemiz bizim Sketchup programının daha hızlı açılmasına ve  hatasız çizimler yapmamıza olanak tanır.Sketchup Pluginleri nin asıl amacı , çizime kolaylık sağlayacak ve bizi modelle sırasında kolaylığa götürecek özellikleri barındırmasıdır.Örnek verecek olursak Sketchup Pluginleri sayesinde bir çatıyı 10sn’lik sürelerde oluşturabilirsiniz.

Bunun yanında bir cephe modelleme sırasında derz’leri hızlıca oluşturmanın kolaylığı da  Sketchup Plunginlerinden gelmektedir.Bunun gibi bir çok örneği sketchup pluginleri ile yapabilir, zamandan kazanıp daha hızlı modeller oluşturabilirsiniz.Diğer programlarda da olduğu gibi sketchup programında da çok fazla plugin yüklemek bizi sıkıntılara sokabilir, birçok render programı bu plugin fazlalığı yüzünden birçok hatalar verebiliyor.Bu makalemizde aşağıda vermiş olduğumuz en popüler ve işinizi kolaylaştıracak pluginlere ve kullanım videolarına yer verdik, bu Sketchup Pluginleri ile istediğiniz modelleri hızlıca oluşturabilirsiniz.

Sketchup Pluginleri Listesi

Soap Bubble

Soap Bubble Plugini bir yüzeyi segmentlere bölerek şişirmenize olanak tanıyor, farklı yüzeyleri soap bubble ile kapatabilirsiniz.Bu plugini kullanmak için aşağıdaki videoyu izleyiniz.

Joint Push Pull

Joint Push Plugini eğimli yüzeylerde yükseltme yapmamıza olanak tanır.Bu plugini kullanmak için aşağıdaki videoyu izleyiniz.

Tools On Surface

Tools On Surface Plugini Eğiml yüzeylerde çizim yapmamıza olanak tanır.Bu plugini kullanmak için aşağıdaki videoyu izleyiniz.

Round Corner

Round Corner Plugini Keskin kenar yüzeyleri yumuşatmamıza olanak tanır, bu sayede render aldığımızda daha yumuşak kenarlı modeller elde ederiz.

Pipe Along Path

Pipe Along Path Plugini sayesinde referans çizgimiz üzerinden , çizmiz olduğumuz kalıp objemizi devam ettirmemize olanak tanır.Aşağıdaki videoyu izleyiniz.

Make Fur Plugin

Make Fur Plugini seçmiş olduğunuz komponent ve proxy dosyalarını istediğiniz yoğunlukta belirli yüzeylere atmanıza olanak tanır.

Fredo Scale

Fredo Scale Plugini , sketchup içerisinde bulunan scale komutunun daha gelişmiş halidir.Plugin için aşağıdaki videoyu izleyiniz.

Bezier Spline

Bezier Spline plugini sayesinde bir resim veya yüzey üzerinden eğimli çizgileri rahatlıkla yapabiliriz.

Artisan

Artisan plugini kendi içerisinde birçok özellikleri barındıran ve organik yüzeyler oluşturmamızı ve bunları deforme etmemize olanak tanıyor.

Curviloft Plugini

Curviloft Plugini sayesinde eğimli yüzeylerin arasını kapatabilir, farklı objeler arası geçişler yapabiliriz.

Smart Drop Plugini

Smart Drop sayesinde nesnelerimizi eğimli ve düz yüzeylere düşürebiliriz.

Shape Bender Plugini

Shape Bender Plugini ile çizmiş olduğumuz objeleri referans çizgimiz üzerinden devam ettirerek farklı modeller oluşturabiliriz.

Sketchup 1001 bit Plugin

Bu plugin sayesinde çatı modellemesinden , bina derzlerine kadar bir çok işlevi otomatik olarak hızlıca yapabilirsiniz.

Sketchup Pluginleri İndirme adresi

Bu sketchup pluginlerinin bir çoğunu bu adresten indirebilirsiniz. https://extensions.sketchup.com/ Sketchup pluginleri her koşulda kullanmanız size inanılmaz kolaylık ve hız kazandıracaktır.

 • sefa

  teşekkürler çok güzel bazı pluginleri bulamadım yukardan onu da http://sketchucation.com/pluginstore bu siteden de bulabilirsiniz

 • Abdulaziz

  Bütün videolar aynı. Acaba hata mı var?

  • limbesh

   Sence ?

 • ufuk

  Hayır hata yok, tüm videolar farklı.

 • hocam egitimleriniz için teşekkürler. mutfak dolaplarında kullanılan ahşap renkleri nerden bulmam gereklı. toplam sketchup 5 ile 6 adet ahşap renk var. güncel degil. ne yapmam gereklı yardım lütfen

 • ozcan

  bu plugin eklentisini sketchup 2014 te nereye atıyoruz acaba? plugin klasörü bulamadım.

 • fatih

  2015 sketchup kullanıyorum şu pluginleri bir türlü ekliyemedim bilgisayara yükledim sonra sketchup programının içine attım çıkmadılar onları yoksa kurmak mı gerekiyo yada nasıl kuracam napayım bi yardım edin şu mubarek gün.

 • Yunus aydın

  Merhaba benim kullandığım sketch up ta plugin sekmesi yok… pluginleri nereden indirebilirim? yardımcı olur musunuz? teşekkürler