Sketchup Plugin

Okunma: 8.917 kez okundu
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

sketchup pluginSketchup Plugin , herhangi bir program içinde iş akışımızı hızlandırmak ve kolaylaştırmak için yazılımcılar tarafından geliştirilmiş eklentilerdir.Bu eklentiler bizim Sketchup programında , farklı çizim yetenekleri kazanmamızı ve kendimizi geliştirip, çizdiğimiz görsele daha farklı açılar kazandırmamıza yardımcı olur.Piyasa’da çok farklı Sketchup pluginleri bulunmaktadır, bu pluginlerin hepsini kurmaktan ziyade işimize yarayanları kurmak daha faydalı olacaktır.Çok fazla plugin Kullanımı bizim, hem projeye odaklanmamızı engelleyecek hemde öğrenme iş akışımızın çok uzun süreye yayılmasına neden olacaktır.Bu sebepten dolayı 10 pluginden fazlasını,  gerekmediği sürece kullanmanızı önermiyorum.

Sketchup Plugin ve Yeni Kullanıcı ?

Yeni kullanıcı için direk plugin öğrenmek ve pluginlere girmek , modelleme mantığını ve bazı önemli modelleme kavramlarını öğrenememesine neden olur.Direk olarak işin pratik yollarına gitmek, karışık modelleme seçenekleri durumunda sıkıntılara yol açacaktır.Çünkü Sketchup Plugin seçimi, çizim esnasın da modelleme ihtiyacımıza göre doğar.Neyi yapmak istiyorsak ona göre plugin seçimine gideriz, neyi yapacağını bilmeyen yeni kullanıcı için, plugin seçimine gitmek veya hangi sketchup plugini bana yardımcı olur demek, biraz ezberce ve bilmeden hareket etmek olur.

Sketchup Pluginleri bizim hangi durumlarda işimize yarar ?

Sketchup Pluginleri konusunda birkaç Örnek vermek gerekirse bir make face  plugini, Sketchup programına export ederek aldığımız autocad projelerin’de birleşmeyen noktaları birleştirmek için kullanılır.Projeyi autocad içerisinde tekrar düzenleyip zaman kaybetmeden , Sketchup programında make faces programı sayesinde zaman kaybetmeden düzenleme şansına sahip oluruz.Bir roof plugini ise, hızlıca ve proje ebatlarından bağımsız olarak bize model üzerine hızlıca çatı yapmamıza olanak tanır, Round Corner  plugini köşe yüzeylerini kırarak modellerin daha yumuşak gözükmesine neden olur.Buna benzer bir çok plugini çalışmamız içerisinde iş akışımızı hızlandırmak için kullanabiliriz.

Sketchup Pluginlerini Öğrenmek ne kadar zamanımızı alır ?

Bazı pratik sketchup pluginleri çok hızlı öğrenilirken bazıları gerçekten birkaç gün veya birkaç hafta süresince zaman ayırmanız gereken pluginlerdir.Yine bir örnek vermem gerekirse Sketchup için bir Artisan Pluginini öğrenmek en az 1 haftalık anlama çalışma zamanı gerektirecektir.Buna karşın bir ölçü birimi değiştirme eklentisi için ise, 1dk’lık zaman yeterli olacaktır.Pluginlere ayıracağınız zaman, pluginin ne kadar detaylı olduğuyla ilgilidir.Bu konuya ilgili sitemizin bu sketchup plugin bölümünde anlatımlar yapılarak sizlerin pluginleri daha iyi öğrenmeleri sağlanmıştır.

Sketchup Pluginleri Nerden indirebiliriz ?

Sketchup pluginleri için firmanın kendi resmi indirme sitesi Extension Warhouse ‘dur. Fakat Bu kısımda ekli olmayan ama kullanıcıların daha farklı pluginleri indirdiği site ise sketchucation sitesinin Sketchup plugin kısmıdır.

Bunların haricinde benimde sizler için hazırladığım En çok kullanılan Sketchup Pluginlerini bu kısımdan indirebilirsiniz.

Sorularınız için aşağıdaki yorum kısmını kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Facebook Grubumuz için buraya tıklayınız.
Youtube Adresimizden videoları izlemek için tıklayınız.
Facebook Sayfamız için tıklayınız.
İnstagram sayfamız için tıklayınız.

 • Bilgi için teşekkürler.

 • admin

  Ben teşekkür ederim, devamı gelecek ilerleyen zamanlarda.

 • NADIDE

  benim pcmde kurulu olan sketchup programında plugin menüsü yok…ne yapmalıyım:(yardım ederseniz sevinirim…

  • Nadide hanım, Bilgisayarınız da Sketchup klasörünün altında bulunan plugin klasörüne herhangi bir plugin attığınız zaman, Sketchup programı içerisinde plugin menüsü aktif olacaktır.Vray render motorunu veya farklı bir plugin atarak deneyebilirsiniz.

 • faruk

  sketch up a attığım pluginler, tools menüsünde görünüyor. çizim esnasında bunu kullanmak zaman kaybına neden oluyor. plugilerin ‘SİMGELERİ’ ekranda nasıl gösterilebilir? TEŞEKKÜR EDERİM

  • Toolbar position kısmından save position demelisiniz.

   • faruk

    SU’ın mevcut komutları için dediğiniz işe yaradı,simgeler arayüze yerleşti. fakat sonradan eklediğim plug-in leri simge olarak arayüze aktaramadım. bunun için ne yapabilirim? teşekkür ederim

 • mesut karaçal

  indirdiğimiz dosyaları tools klasörüne atmama rağmen sketcupta görünmedi teşekürler

 • efe rüzgar

  Bunların haricinde benimde sizler için hazırladığım En çok kullanılan Sketchup Pluginlerini bu kısımdan indirebilirsiniz.
  BU KISIMDAN YAZAN YERDE İNDİRME BUTONU SAÇMA SAPAN SİTELERE YÖNLENDİRİYOR NEREDEN İNDİRİCEĞİZ BİR YARDIM EDEN OLUR MU ACABA 🙂

 • hozan serhat

  LİNK YOK BİRADER