Sketchup İnternet Bağlantı Hataları ve Çözümü

Okunma: 7.192 kez okundu
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Sketchup Bağlantı HatalarıSketchup Bağlantı Hataları , program içerisinde stanadart hatalardan biridir.3d Warehouse, Geo-Location ve Extension Warehouse gibi SketchUp’ın internet bağlantısı gerektiren özellikleri çalışmadığında, aşağıda yazılanları uygulamalısınız ;

1. Internet Explorer’ın “İnternet Seçenekleri” menüsünün “Gelişmiş” sekmesindeki “Sıfırla” düğmesini tıklayın. Açılan “Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla” başlıklı menüde de “Sıfırla” seçimini yapıp, birkaç saniye bekleyin. Kapat’ı seçerek Internet Explorer’ı kapatın.

2. “Ccleaner” adlı klasördeki ücretsiz Ccleaner programını, sisteminizde kurulu değilse kurup, yine aynı klasörde mevcut olan Resim-1 ve Resim-2’de târif edilen seçimleri yaparak gereken temizliği yaptırın.

3. Bu adım, SketchUp’ın 2015 ve 2014 sürümleri için biraz farklıdır. Burada “2015” ve “2014” adında farklı klasörler bulunur.

Sketchup Bağlantı Hataları için sürümler ?

2015 (İngilizce) sürümü için:
“2015” adlı klasördeki “i18n” adlı Dat uzantılı dosyayı kopyalayıp,
sisteminizde şu iki klasörün hangisi mevcutsa, onun içine yapıştırak eskisiyle değiştirin:

C:\Program Files\SketchUp\SketchUp 2015\Resources\en-US
veya
C:\Program Files (x86)\SketchUp\SketchUp 2015\Resources\en-US

* 2014 (İngilizce) sürümü için:
“2014” adlı klasördeki “SketchUp” adlı Dat uzantılı dosyayı kopyalayıp,
sisteminizde şu iki klasörün hangisi mevcutsa, onun içine yapıştırak eskisiyle değiştirin:

C:\Program Files\SketchUp\SketchUp 2014\Support
veya
C:\Program Files (x86)\SketchUp\SketchUp 2014\Support

http://help.sketchup.com/en/article/3000056
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Not:
Bâzen tek bir adımı uygulamak, soruna çözüm olabilir; bâzı durumlarda da üç adımın tamamını uygulamak gerekebilir. Adımları, sırayla uygulayın ve
her adım sonunda 3D Warehouse’u birkez daha kontrol edin. 3.Adımı, bir defaya mahsus uygulamak yeterlidir; ilk iki adımdaki temizlik ise,
gerekirse zaman zaman uygulanabilir.

 • Abdullah Aydın

  2. “Ccleaner” adlı klasördeki ücretsiz Ccleaner programını, sisteminizde kurulu değilse kurup, yine aynı klasörde mevcut olan Resim-1 ve Resim-2’de târif edilen seçimleri yaparak gereken temizliği yaptırın.

  ‘Resim-1 ve Resim-2’de târif edilen’ derken herangi bir resim göremedim..

  işletim sistemim windows 10

 • Ismail Saygi

  Resources’in içinde i18n.dat diye dosya var ama diğer alacağımız yer neresi anlayamıyorum. Alacağımız yeri tam olarak belirtebilirmisiniz. 2014 kullanırken bağlantı sorunum yoktu ama 2015 internet bağlantısını bir türlü görmüyor.

  • Ufuk Sen

   İsmail bey hata devam ediyorsa, warhouse a bu kısımdan girebilirsiniz
   https://3dwarehouse.sketchup.com/

   • Ismail Saygi

    Ufuk bey ilginize teşekkür ederim. Warehouse veya Extensions çok da önemli değil, onları bir şekilde masaüstüne indirip ilgili klasörün içine atınca halloluyor. Ancak benim için önemli olan Add location kısmının çalışmaması geo terrain dosyalarına ihtiyaç duyuyorum, earth’den kmz olarak indirmeyi deniyorum ancak onları da masaüstünden import edince “import fail” diye bir uyarı çıkıyor ve işlem yapılmıyor. Yabancı tüm kaynaklardaki çözüm önerilerini denedim ancak çözüm olmadı, netwoork ya da ekran kartı uyuşmazlığım olabilirmi?