Sketchup Arazi Çıkarma

Okunma: 9.414 kez okundu
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Sketchup Arazi ÇıkarmaSketchup Programı içerisindeki bazı özel kısımlarla beraber kendini 3D programlar arasında daha çekici bir hale getiriyor,bu özelliklerden biride Sketchup Arazi Çıkarma komutudur.Sketchup programı içerisinde bu komutun kullanımı Add location isminde geçer.

Sketchup içerisinden Toolbar menüsünden, Google Toolbarını yani menüsünü aktif ettiğiniz de Add location komutu ile karşı karşıya gelirsiniz.Bu komut ile Google Earth sayfası ekranınıza gelir ve gelen arama kısmına yazdığınız bölge ismi ile o kısmın haritası 3D olarak çalışmanıza aktarılır.Bu saye de bir yere gitmeden rahatlıkla istediğiniz bölgenin arazisini çıkarabilirsiniz.Sketchup 2017 ve sonrası için bu Add loaction kısmında bazı değişmeler olarak yerini farklı bir firmaya bıraktı, bu şekilde arazi konusunda goole earth kadar olmasada yine arazi çıkarma işlemleri yapabiliyorsunuz.Özellikle harita üzerinde yerleşim birimleri içerisinde yeri ve konumu belirli olan araziler için birebir bir uygulama olduğunu söylemeliyim.

Sketchup Arazi Çıkarma işlemleri sırasında dikkat edilecekler

Sketchup Arazi Çıkarma işlemi yapmadan önce Toogle Terrain Komutu ile eğimli arazi haline dönüştürüyoruz.
Bu dönüştürdüğümüz eğimli araziyi, Sketchup pro programı kullanıyorsak eğer, dışarı 3ds veya obj formatında export ederek farklı 3 boyutlu programlarda kullanabiliriz.

Sketchup Arazi Çıkarma işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise, belli bir alan büyüklüğünün dışına çıkmamasıdır.
Bu büyüklüğe dikkat ederek, nokta işaretleme yöntemi ile arazinizi sketchup içerisine aktarabilirsiniz.

Sketchup Arazi Çıkarma videosu

Aşağıdaki Sketchup Arazi Çıkarma videosu, sizlere arazi çıkarma konusunda bir fikir verecektir.
Sketchup konusunda en çok kullanan kesim olan peyzaj mimarları için bu arazi şekillendirme ve öçeklendirme konusunda çok fazla pratik komutlar barındırmaktadır.
Arazi üzerinde çalışırken bazı zorluklar yaşayabilirsiniz, bunlardan biride yüzeyleri kaldırmak sorunudur.
Sketchup içerisindeki komutlardan olan push pull ile normal yüzeyleri istediğiniz gibi kaldırırken, eğimli yüzeyleri kaldıramazsınız.

O yüzden devreye Sketchup popüler Pluginlerinden biri olan joint push pull devreye girer.Bu sayede eğimli yüzeyi kaldırabilirsiniz.
Sketchup pluginlerini indirmek için buraya tıklayınız.

Facebook Grubumuz için buraya tıklayınız.
Youtube Adresimizden videoları izlemek için tıklayınız.
Facebook Sayfamız için tıklayınız.
İnstagram sayfamız için tıklayınız.

 • EMRAH KILIÇ

  Merhaba hocam. Ben İnşaat Mühendisiyim. Bu program ile kısa zamandır ilgileniyorum. İşime faydası olabileceğini düşünüyorum, aynı zamanda 3 boyutlu nesneler çizmek hoşuma gidiyor. Size bir kaç sorum var. Sketchup programının pro versiyonu ile normal indirdiğimiz versiyonu arasıdaki farklar nelerdir. Örneğin ben google earth programından görüntü aldığımda siyah-beyaz oluyor. Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

 • admin

  Emrah bey güzel bir konuya değinmişsiniz, öncelikle gerçekten 3d model çıkarmak yada birşeyleri modellemek çok zevkli bir iş bende zevk alarak yaptığım aynı zamanda insanların gelişmesi içinde videolar hazırladığım bir program Sketchup programı, pro versiyon ve normal versiyon arasında aslında programı ilerlettiğiniz zaman bazı özelliklere ihtiyacınız olacak bu ihtiyaçlar şu an çıkmasa bile ilerde mutlaka çıkacaktır.Çünkü kendinizi geliştirdiğiniz sürece artık yaptığınız çizimi farklı programlara taşıyıp orda görselleştirme yapacaksınız.Sketchup programında çizdiğiniz modeli normal versiyon’da başka programlara mesela 3dsmax veya vue veya herhangi başka bir 3d yazılıma gönderemezsiniz.Ama pro versiyonda File/export kısmından farklı program formatlarında çıkış alıp orda düzenlemeye devam edebilirsiniz.

  Bir başka özellik ise LayOut programıdır, bu pro versiyon ile beraber kendi bünyesinde gelir ve file sekmesi altında bulunur.LayOut çizip yaptığınız projelerin kesit hallerinde veya görünüş hallerinde sayfada düzenli ve interaktif (yani kağıt üzerinde 3d modeli hareket ettirip çıktı almak istediğiniz görüntü üzerinde dondurmak) bir çalışma yapabilirsiniz.Güzel özelliktir detaylı bir çizim yaptığınız zaman herhangi kağıt ebadında çıktı alabilrsiniz.

  Birde pdf ve diğer formatlarda rapor halinde çizimde kullandığınız malzemelerin çıktısını size döküman olarka veriyor mesela mm rik bir çizim yaptığınız kullandığınız elemanların listesini size çıkartıyor ölçüleriyle beraber.

 • Bahri Dalıcıw

  iyi gunler ben meslek lisesi 4 sınıf öğrencisiyim kendi okulumun çizimini yaptım bir de autoket programında çzim yaptım bu çzimi nasıl google sketchup programına aktara bilirim.
  cok acıl!!
  İyi çalışmalar.

 • admin

  Bahri bey, sketchup pro kullanıyorsanız eğer File / import kısmından autocad dosyasını sketchup çalışma alanına çağırabilirsiniz.

 • murat

  merhaba. Güzel bir kaynak hazırlamışsınız teşekkürler. Bu arazi üzerine nasıl bina veya yol yerleştiririz. Günlerdir izlemediğim tutorial videosu kalmadı :S

 • sefa

  merhaba.NETCAD üzerinde çizdiğim yolları arazide görmek istiyorum anca DWG dosyası şeklinde açtığım dosya ile sketchupta açtığım arazi üzerine çakıştıramıyorum.lütfen yardımcı olun

 • baran

  merhaba,

  grab yaptıktan sonra map ekran görüntüsü sketchup’a taşınmıyor o sekilde kalıyor budadıgım alan olarak, acaba neden sebeb olabilir? sizde direk otomatik sketchup alanına taşındı, bende kestiğim şekilde kalıyor ayrı bipencerede.

 • gokhanproject

  Google Earth Penceresi açıldıktan sonra Grab yaptıktan sonra map ekran görüntüsü sketchup’a taşınmıyor! pencere öylece kalıyor sebebi nedir?

 • lvn

  Merhaba,ben de add location dan arazi modellemeye çalıştığimda bana’add location requires an internet connection. Please connect and try again’ diye bir uyarı geliyor. İnternete bağlıyım ve google earth açık olmasına rağmen. Ne yapmam gerekiyor?

 • Abdulaziz

  Grab işlemini yapıyorum ama görüntü SU’ya aktarılmıyor. öylece kalıyor.

 • Ufuk KIRBAŞ

  Ben programı kurdum fakat toggle terrain butonunu bulamadım. Bu butonu nasıl aktif hale getirebiliriz acaba? Teşekkür ederim.

 • selçuk

  add location hata veriyor. add loction requires an internet connection.Please connect and try again.