Neden Sketchup ?

Okunma: 9.628 kez okundu
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Neden sketchupNeden Sketchup ? bu soru aslında sketchup kullanmaya hevesli herkes tarafından sorulan bir sorudur.
Aslında Sketchup programını kullanmasa bile kullanmaya hevesli bir o kadarda hevesli bir çok kişi vardır.

Sketchup kullandıktan ve öğrendikten sonra bağımlılık yapacak en basit 3D programlar arasındadır.
Buna en büyük sebep basit bir kaç araçla en iyi şekilde mimari modellemenin yapılmasıdır.

Sketchup kullanmamızdaki en büyük avantajlardan birisi kullanım kolaylığı ve Mimari Modellemedeki hızlı modelleme unsurlarını bir arada bulundurmasıdır.Sketchup içerisinde sadece Large Tool Set ile bir mimari modeli rahatlıkla bitirebilirsiniz.

Aynı zamanda modeller üzerindeki hamur gibi oynama yeteneği sayesinde mimari modelleme için biçilmiş kaftandır.
Modeller üzerinde puzzle gibi oynayıp tekrar bozmanız çok kolaydır.

Diğer programların aksine poligon ve yüzey mantığı kolaylıkla bozulup tekrar düzeltilmeye en uygun programların başında gelmektedir.

Daha önce Sketchup konusunda farklı forumlarda ve farklı site blog tarzı yerlerde genel olarak, 3dsmax kullanıcılarının veya farklı çizim programı yapan kişilerin sketchup programını her zaman basit bir program olarak algıladıklarını ve programın kapasitesinin her zaman az olmasından şikayet etiklerini gördüm.

Sketchup programı Google bünyesinden çıktığından bu yana 64 bit desteği ile beraber büyümüştür.
Avrupada %30 büyüme ve tüm dünyada 3d programlar arasında %60 büyüme ile 3d pazarda en büyük sıçrama yapan programlar arasında yer almıştır.

Neden Sketchup ?

Bunun ilk nedeni sketchup programının kullanım kolaylığı ve hemen hemen 3-4 komut ile mimari modelleme konusunda her tür modeli çizebilmenizdir.Diğer programlarında kendine göre  üstün yönlerini elbette kabul ediyoruz fakat, diğer programlarda komut listesini açtığınız zaman komut karmaşası olmadan en sade ve en hızlı çizimi yine sketchup programı ile yapabilirsiniz.Diğer bir olay fiyatına baktığımızda ise 600 dolara , bu kadar esnek bu kadar kolay ve gerek iç mimari, gerek dış mimari konularında bu kadar yetenekli bir program bulamazsınız.Neden sketchup ? dediğimizde , küçük ve orta işletmeler için bu fiyata yüksek kapasiteleri iş yapamaları en büyük nedenlerden biridir.

Neden Sketchup render motorları ?

Özellikle arkasına almış olduğu güçlü render motorları ile özellikle sketchup vray render motoru ile, çok mükemmel işlere imza atabilirsiniz.Render motorlarının kolaylığı ve detayına bir sonraki makale de değineceğim.Bazı arkadaşlar ya üniversite zamanlarında el atmıştır bu programa veya bir yerde rast gelmiş ve çok kısa kullandıktan sonra , direk 3dsmax komutları arasında kendisini bulmuştur.Aslına bakarsanız sketchup‘da mimari modelleme yapmak 3dsmax programından kat kat daha kolay ve basittir.Özellikle sketchup programını beğenmeyip, 3dsmax’de çalışma çıkarmaya çalışan arkadaşın çalışmalarına baktığımda genel olarak birçok hata görüyorum, aslında bu hata bir eksiklik , 3dsmax komutları arasında boğulmaktan neyi nasıl yapacağını bilmemekten kaynaklanmaktadır.Özellikle Sketchup Vray 3.6 sürümü ile , program çok büyük sıçrama yapmıştır.

Sketchup Vray Sonuçları ?

Neden Sketchup sorusunun bir diğer cevabı ise, kullanılan render motorlarının çeşitliliği ve kullanım kolaylıklarıdır.Aynı zamanda sketchup programında çok kısa sürede bir yapı modellemesini çok rahatlıkla çıkarabilirsiniz.Aşağı da sketchup programın’da modellenmiş ve vray render motoruyla render alınmış çalışmaları görebilirsiniz.Sizlere (mimarlara,peyzaj mimarlarına,grafik tasarımcılara,mobilya tasarımcılarına,endüstriyel tasarımcılara, 3d modelleme alanına ilgi duyanlara) tavsiyem, sizler organik modellemeci değilsiniz bir modeli yapmak için editpoly çemberinden ve modify listesindeki onca komut içinde neyi nerde bulacağım diye uğraşmayın, sketchup tek komut sloganımız line ile başla line ile bitir.
Sketchup Vray çalışmaları için buraya tıklayınız.

 • Fatih Başar Yüzer

  Ah bir de organik modelleme araçları gelse… 🙂

  • Aynen baya rahatlatır. 😀

 • 3ddsgnr

  işim gereği ağırlıklı 3ds max çok nadir ve mecburiyetten sketchup ve hatta birkaç program daha kullanıyorum.bazı projeler sketchup modeli olarak geliyor.en büyük sıkıntı modeli yapan kişinin render alırken nelerle karşılaşacağını kestirememesinden olsa gerek çok özensiz modellenmiş projeleri max e attığınızda üstüste geçmiş poligonlar onlarca materyal id, aynı malzemeden onlarca tekrar vs. gibi sorunlar yaşıyorum.ama dediğim gibi bu modelcinin işi bilmemesinden kaynaklanıyor.sketchup ı max ya da başka bir programla kıyaslamaya kalkınca hep şu atlanıyor. evet belki alıştığınızda bi çok şey çok pratik. fakat bir proje sadece duvardan oluşmuyor.sketchupta viewport çok sağlam gelmiyor bana.maxte 20 milyon polygon artı binlerce scatter obje ile çalışabilirken sketchup da gruplamalar yapmadan büyük bir projede çalışmak bana çok zor geldi.ayrıca maxteki instance, scatter ve binlerce plugin ve script desteği gözardı edilemez.snap işlemlerinde max ile sketchup kıyaslanamaz bile.ayrıca modifierı akıllıca kullanırsanız projenin sonundayken en başına bile dönme şansınız var.exportlarda seçenek çok fazla ve en önemlisi fbx desteği var.sadece bir mimari proje çizip bunu müşteriye gösterme konusu okey.fakat iş profesyonel sunuma gelince sketchup çocuk oyuncağı gibi birşey.Mimarlık fakültelerinde de sunum amaçlı sketchup öğretilmesi de bana çok tuhaf geliyor.autodesk in reviti varken ve içinde mental ray standartken sketchup seçilmesinin tek sebebinin pro olmayan bedava sürümü olması ve menülerinin azlığı gibi geliyor bana.

 • yasir

  mimari açıdan gerçekten faydalı bir program olduğunu düşünüyorum..

 • Architect

  Mimari çizimler, iç mekan çizimleri kısa süre içerisinde basit ve zorlanmadan öğrenerek çizebilieceğimiz ve kaliteli işler çıkarabildiğimiz için sketchup.

 • mbyaman

  çok iyi demiş line ile başla line ile bitir olay budur 🙂

  • Teşekkürler. 🙂

 • Arif Sami Uygun

  Ben 11 yaşında ilkokul 5. sınıfa geçen ve tam kaynaştırma eğitimi alan, Mehmet Mesut adında atipik otistik/Asperger bir erkek çocuk babasıyım.

  Bilindiği gibi bu tür çocuklar, kendi derin yalnızlıklarında yaşamakta ve belli bir konu üzerinde yoğunlaşarak çok başarılı neticeler almaktadırlar. Bunlara örnek olarak, Mozart, Einstein, Newton, Da vinci, Van Gogh, Bill Gates gibi bilim ve sanat insanları gösterilebilir.

  Mesut arabalara hastalık derecesinde çok yoğun ilgi duymakta, büyüdüğünde ünlü bir Türk araba tasarımcısı olmayı hayal etmektedir.

  Mesut’un araba çizimlerine, Peter Schreyer, Chris Bangle, Ian Callum, Vladimir Nikolic, Jason Castriota, Tom Tjaarda gibi dünya çapında ünlü yabancı araba tasarımcıları ve sanatçılarının yanı sıra, Murat Günak, Hasip Girigin ve Uğur Şahin gibi ünlü Türk araba tasarımcılarından da teşvik edici mektuplar gelmiştir.

  Diğer taraftan, Ford Otosan design studio tarafından Mesut Gölcük’e davet edilmiş, kendisinin orada çizdiği araba resimleri çok takdir görmüş ve ekteki mektup kendisine gönderilmiştir. Ayrıca, Mercedes, Tofaş ve Hyundai, Derindere fabrikalarına geziler yapılmış ve Isuzu tarafından İstanbul Busworld Turkey fuarına davet edilmiştir. Bunlara ilaveten, TÜBİTAK ve ODTÜ Endüstri Tasarımı Bölümünden de çalışmalarını takdir eden mektuplar alınmıştır.

  Mesut Sketchup programını kendi kendine öğrendi ve birtakım çizimler yapmaya başladı. Bu çizimleri sizinle paylaşmak ve tavsiyelerinizi almak için bir email adresi gönderebilirmisiniz?

  Saygılarımla,
  Dr.Arif Sami UYGUN(Babası)
  Cep:0533 170 28 43