Modellemeye Nerden Başlamalı ? (Bölüm 1)

sketchup-designModellemeye Nasıl Başlamalı ?

İlk olarak bu makalenin çok uzun olacağını belirtmek isterim ve ilk partı yayınlayarak başlıyorum.Bu ve diğer partları okursanız benim bu işe başlama maceramı ve sketchup ile nasıl tanıştığıma şahit olacaksınız.

Sketchup Türkiye Adresini kurduktan sonra en baştan bize şu soru sıklıkla çok soruldu.

Nerden başlamalıyım ? Henüz modelleme aşamasında belli bir seviyeye gelmiş  arkadaşlarımız bile, nerden başlayacakları konusunda kafaların da birçok soru işareti ile projeye başlamaktadır.

Aslında ilk kullanıcılar, hangi programı kullanmalıyım ? sorusuna yanıt aramalılardır. Bu yazacağım makalede hangi programa başlamaları konusunda ve modele nerden nasıl başlanacağı konusunda bir yol gösterici niteliğinde olacaktır.Tabi

bu konudan önce kısa bir yazı ile ülkemizdeki program ve paylaşımın niteliği hakkında’da bilgiler vermek istiyorum.

Tasarımcı olarak Piyasa da adını duyduğumuz ama hangisine başlayacağımızı bilemediğimiz birsürü program var, bunlardan en çok duyduğumuz ve popüler olan ve ülkemizde sürekli adı bir tekerleme gibi tekrarlanan 3Dsmax programdır.Bunun yanında aynı firmanın ürünü olan Maya diğer duyduğumuz (en azından benim duyduğum) programlar arasındadır.Her ne kadar üniversiteler’de ve dışarda eğitim aldığınız yerlerde Autocad ve benzeri programların eğitimleri verilse de bu işi seven kişi (tasarımcı) hangi programa yöneleceği konusunda bazı tereddütlerde kalıyor.Bu tereddütler aslında kişinin kendi kişisel isteklerini tam anlamıyla karşılayamamış olmasındandır.Aslında programlar kişilere istenen isteklerin ve kolaylığın çoğunu verseler de, tasarımcı nerden ve nasıl başlanacağını bilmediği için programdan yeterli verimliliği alamamakta ve kafasındaki tasarımları rahatlıkla 3d çizim ortamına aktaramamaktadır.

Bir canavar doğuyor

Bu olaya en yakınınızdan yani benden örnek vererek başlamak istiyorum, 96 yılında Meslek lisesi Elektirik bölümünü bitirdikten sonra (teknik resimim çok iyiydi, elde çizim) 97 yılında inşaat firmasına Teknik ressam olarak işe başladım (hala orda devam etmekteyim) İlk girdiğim zamanlar rapido kalemler ile aydınger üzerine çizim yapardık ve bir hata olduğu zaman silgi yerine jilet kullanarak kazıma tekniği ile yanlışları düzeltirdik.Rapido ile çizim yapıldığı zaman gerçekten projenin içine daha rahat girebiliyorsunuz ve algı seviyeniz daha farklı oluyor.Elle yapılan çizimlerde insanlardaki algı ve bakış herzaman daha farklıdır.Eskiz yöntemi ile çizim yapan arkadaşlar beni anlayacaklardır.

1998 yılında İlk defa Autocad ile başlamam bu işin iler de hangi seviyelere geleceği konusunda bana fikirler veriyordu ama,  3d ve diğer programların bu kadar gelişeceğini tahmin etmiyordum açıkcası.Beni bu firmaya katılmamı sağlayan bir tanıdığımız o zamanlar dışardan Autocad programının kursunu alıyordu , fakat ben bu program hakkında pek bilgi sahibi olmadığım için , hatta pc ile  yeni tanıştığımdan dolayı ilk başlarda çok zorluk çektiğimi söylemeliyim.Çünkü öğretim aşamasının belli bir kriterleri vardır,ilk önce komutlardan başlanarak program öğretilir sonra uygulamaya geçilir, ben o kriterlerin hiçbirine gelmeden direk bilgisayar başına oturduldum. “Otur şunun başına ve başla çizmeye dediler” 😀 Nerden bileceklerdi ki bir canavar oluşuyordu ozamanlar. 😀

Zamanla Autocad programını iyice öğrendim ve bana öğreten kişilere bu işin inceliklerini öğretmeye başladım. 😀 Aslında burda ince bir noktaya değinmek istiyorum.Sadece öğrenmek yetmiyor, aynı zamanda geliştirmek gerekiyor.Bana öğreten kişiler sadece çizmeyi öğrenmişler ama kendilerini geliştirmeyi öğrenemedikleri için, belli bir seviyeden sonra ben onlara öğretmeye başladım.Burda forumumuzda ve facebook adresimizde herzaman verdiğimiz bilgiler ile yetinen ve yetinmeyen arkadaşlara gönderme yaptığımı açıkca belirtmek istiyorum, çünkü sadece programı öğrenirseniz , koşu bandında sürekli aynı yerde koşmaktan öteye gidemezsiniz.

Ülkemizde paylaşım

Autocad programını iyice kavradıktan sonra ve bu işle uğraşan kişilerle tanıştıktan sonra ,bana autocad’i başkalarına öğretmemen konusunda sürekli telkinlerde bulunan arkadaşlarıma burdan selamlarımı gönderiyorum.Bir çok kişiye bu programı öğrettim ve öğretmeye devam ediyorum.Bu kişilerin asıl zihniyeti ve düşündükleri olgu, bu programların birçok insan tarafından öğrenilmesi tarafından işsiz kalacakları korkusudur.Birçok firmada bu hala devam etmektedir, birçok kişi kendi seviyesinde veya kendi altındaki birine işi öğretmekten herzaman kaçınır.

Aslında bu durum ülkemizde ki paylaşım esasınının bir özeti olarak algılayabiliriz.Yabancı ülkelerde ki, forumlarda alacağınız yardımlar ile, ülkemizdeki forumlarda alacağınız yardımları karşılaştırdığınız zaman bir çok profesyonel ve bu işi bilen kişinin size yardım etmeyeceğini görürsünüz.İş bu şekilde olduğundan dolayı, bir programı öğrenme aşamasında birçok badireyi atlamak durumunda kalırsınız.Autocad ile kutudan robotlar yapma azmim tam gitmeye başlamışken, 3dsmax isimli bir pogram duydum ve buna yönelmeye çalıştım.İlk olarak o zamanlar video ve eğitim olayının kısıtlı olması insanları forumlara ve bu işle ilgili sitelere yöneltiyordu.Bende otomatik olarak türkiyenin en büyük 3d sitelerinden birine üye olarak bu işe atıldım.

Tabi yeni kullanıcının psikolojisi hemen herşeyi almaya çalışmak ve bunların birkaç gün sonra çorbaya dönmesinden ibarettir.Bu yüzden forumlardan parça parça bilgi almak yerine , forumdan birkaç kişiyi (yaklaşık 50’nin üzerinde ) 😀 msn adresime ekleyerek bu kişilerden yardım almayı denedim.En azından düşündüğüm olay bu 50 kişiden 10 tanesi bana yardımcı olsa bu programı kısa sürede öğrenirim düşüncesiydi.Tabi bu düşüncenin tamamiyle yanlış olduğunu birkaç gün sonra anladım.Çünkü konuştuğum kişilerin çoğu “Bu işi neden yapıyorsun ?” “Bu işi yapmakta geç kalmışsın”  “Ticarimi çalışıyorsun yoksa hobby mi ?” “Ticari çalışıyorsan, programı sana öğretirim yarı ücreti alırım” ve buna benzer konulardan ibaret olduğunu söylemek isterim.Tabi bu kadar insan içinden öğretecek kişiler çıkmadı mı derseniz ? çıktı tabiki.Onların başını ilk zamanlar çokca ağrıttımı söylemek isterim.

İlk öğrendiğim 3dsmax programını bu insanlar ve kitaplar sayesinde belli bir seviyeye gelince bıraktım… Bu bırakma olayım sketchup ile tanışmamla başlamıştır.. devamı 2 bölümde (yakında..)

İkinci bölümde , sketchup ile nasıl tanıştım ? sketchup türkiye nasıl kuruldu ? ve sketchup’ın yetenekleri hakkında bilgiler vereceğim.

  • Öncelikle çok faydalı bulduğumu belirtmeliyim paylaşımınızı.Aşşağı yukarı aynı yollardan ama tersine bir sistemde geçmişiz.Beni direk 3d’nin içine attılar autocad ise sonradan hasıl oldu.Bu yazının; paylaşımın takip edenlere faydalı geleceği kanaatindeyim.İşin gerçeği bende devamını bekliyorum.Teşekkürler UFUK ŞEN.

  • aradan yıllar geçtikten sonra (2010’da falan başladığımı düşünürsek) değişen hiç bir şey yok.. videolar daha fazla belki öğrenmek isteyen için o günlere göre daha kolay ama yardım istediğin zaman yine aynı söylemler aynı geyikler. okuyunca insan düşünüyor hakikaten bilgisini paylaşmaya korkuyor insanlar. yazının devamını sabırsızlıkla bekliyorum 🙂

    dip not: yorumumda geçen kişilerin ve sitelerin Ufuk Şen ve Sketchupturkiye.com sitesiyle uzaktan yakından ilgisi yoktur. 🙂

  • Teşekkürler Arkadaşlar.