Herseyden önce orta derecede ingilizceniz olması gereklidir. Bu sadece 3d programlar için degil,bilgisayar üzerinden yaptıgınız her çalışma için geçerlidir.

Ama zorunluluk olmasını engellemek adına her programda kullanılan değerler ve komutlar aynı olduğundan dolayı herhangi ingilizce sözlük veya çevirici sizin işinizi görecektir.Genelde 3D PROGRAMIN temelinde kullanıcının hislerine ve geliştirmesine bağlı olarak tasarlanmıştır.

Aynı zaman da Her geçen gün türkçe dökümanlar artsada, en temiz, en rahat anlaşılır, en doğru bilgiyi ingilizce olarak internette bulabilirsiniz.

Youtube ve Google , her türlü program için yüzlerce tutorial (ders) sunumları barındırmaktadır. Ne var ki bu tutoriallar biraz karmaşık ve takip etmesi zordur. Bu yüzden sizlere tavsiyem adım adım sabırla ilerlemektir.Bir 3D dersi izlerken sizde programı açarak sizlerde yapılanları yapmaya çalışın,genel olarak yavaş ve sabırla ilerlenmesi gereken bir yoldur ama sağlam ve en akılda kalıcı yöntem budur.

Program öğrenmeye başlarken , önceden yapılmış tasarımlardan ve görsellerden uzak durmak sizin programın temelleri öğrenmeye başlarken hevesinizin kırılmasının önüne geçecektir.Sizin burdaki amacınız programın temellerini öğrenmektir.

Araştırmacımısınız ?
Sabırlımısınız ?
Kafaniza koydugunuz şeyi yapar mısınız?
Kafanızdaki tasarımları hayat geçirmek için haftaları ve ayları verebilirmisiniz ?

Cevabınız evet ise makaleyi okumaya devam edin, eğer hayır ise aşağıdaki resme bakınız.3 BOYUTLU programları öğrenmede bir problemle karşılaştığınız da, yada çözemediğiniz bir durum oldugunda yardim isterken, detaylı açıklamaya dikkat edin. Bu sayede hem hızlı, hemde net cevap alırsınız. "acil,yardım, öldüm,kaldım" gibi mesajlar sizi hiç bir yere götürmez.Aksine cevap almanızı zorlaştırır. Yardım istemeden önce araştırın, eğer yukarıda bahsettiğim gibi programları öğrenmeye başladığınız anda , sizden önceki bir kullanıcıda aynı sorunu mutlaka yaşamıştır, ilk defa bu sorunu yaşadığınızı düşünmeyin ve aldığınız hatayı google veya forumların arama adreslerine yazarak aramanızı yapın.

Unutmayın programlara ilk başladığınız anda hakimiyetin sizde olmadığının farkına varırsınız, ilk olarak küçük modeller çizerek çiziminizi ve programa olan hakimiyetinizi geliştiriniz.İlk zamanlarda yapacağınız büyük modeller veya yapılar, sizin ilk aylarda programı öğrenmenizi hatta bırakmanıza neden olacaktır.Bu genelde yapılan büyük hatalardan biridir.Başlangıç aşamasında programı öğrendiğini zanneden bir kullanıcı , programın 2'nci haftasında programı bırakmıştır.

2'nci haftada programı bırakan kişinin durumunu görmek için aşağıdaki gif'e bakınız.Zaman ve sabır 3 boyutlu programların ana prensipleri arasındadır.Bir dersi veya dökümanı incelerken asla işinize yarayacak kısımları değil hepsini adım adım okumaya ve anlamaya çalışın, bir video izlerken asla ,sardırma veya atlatma yöntemlerinden ziyade sabırla sonuna kadar o dersi izlemeye özen gösterin.

Kullanıcıların yaptıkları hataların başında yabancı videolardan kaçmaları veya bu videoları anlamadıklarını bahane ederek bu videoları izlememeleridir.Halbuki programı kavramış bir kullanıcı, video içerisinden dersi hazırlayan kişiden hem teknik bakımdan hemde gideceği yol üzerinden çok faydalı bilgiler ile karşı karşıya kalabilir.

Yabancı eğitim videolarını izlemeyen kişinin herhangi bir proje üzerinde takıldığında aynı aşağıdaki görseldeki gibi bir durumla karşı karşıya kalır.Yukardaki anlatımlara uyarak belli bir seviyeye geldiniz diyelim ve bir çizim üzerinde çalışıyorsunuz, çizim içerisinde artık kontrolün sizden çıktığını ve hataların çoğaldığı anlarda mutlaka çizime ara verin, bu çizime devam etmek çizimin ve sonuç olarak tasarımın vasat olmasına neden olacaktır.Bir çok ticari çizimde bu sorun vardır, iş yetiştirme durumuna ve zamanın dar olmasına bağlı olarak çok büyük hatalar ile vasat sonuçlar çıkmaktadır.

Çizime ara verip, konsantrenizi tekrar kazandığınızda farklı bir bakış açısı ve tazelenme ile çizime devam ettiğinizin farkına varacaksınız.Bu sayede kaliteli iş çıkarmanın ilk prensibiniz kavramış olacaksınız.

Ara vererek ve araştırarak yaptığınız çalışma sonrası, aşağıdaki kişinin durumuna düşmemiş olacaksınız.Herzaman bir kaynağa ve bir video'ya bağlı kalarak çalışmayın, bir tasarımcı veya bu işe gönül vermiş biriyseniz eğer mutlaka farklı kişileri ve videoları dökümanları araştırınız.Tek kaynağa sabit kalan kişiler, kendilerini geliştirmekten uzak, aynı renk tonlarındaki aynı formatı sürekli tekrar etmekten kendilerini alamazlar, çünkü farklı kaynaklar kişinin ufkunun gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Araştırmadan hep aynı çalışma çıkaran kişilerin durumu aynı aşağıdaki gibidir.Son olarak doğru programı bulmak ve onun üzerinde uzmanlaşmak en önemli adımlardan biridir.Daha sonraları öğrendiğiniz programlara ek olarak farklı programları bünyenize katmanız gerekmektedir.Birçok kişi aynı anda birden fazla programı öğrenmeye çalışır, ve bunun sonucunda cin alinin evine benzer render'lar ile ortaya çıkarlar, çünkü her programdan yarım yamalak bilgi ile ancak bu kadarını öğrenebilmişlerdir.


Onların durumuda aynı aşağıdaki görseldeki gibidir, her zaman boşa zaman kaybederler.